Güç kaynağının içinden sarımsı sıvılar aktı

Lord Alastor

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, kasam bazen arada bir kapanıp duruyordu ve en sonunda tamamen sistem gittiğinde güç kaynağının içinden sarımsı sıvılar gelmeye başladı, ilk başlarda sıvı soğutmadan kaynaklı olduğunu düşünsem de kasanın kapağını açıp içine baktığımda hiçbir sıvımsı leke göremedim. Tabii bu beni tatmin etmeyip illa kaçırdığım nokta falan olmuştur diye kasanın içini didik didik etsem de hiçbir sıvıya veya kurumuş sıvı lekesine denk gelmedim. Bu sarı sıvı tamamen güç kaynağının içinden çıktığını anlasam bile hala kafamda soru işaret var. Güç kaynağını servise verdim ve haber bekliyorum. Bunun sebebi ne olabilir diye düşünüyorum hala ve sizlerden de fikir bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, kasam bazen arada bir kapanıp duruyordu ve en sonunda tamamen sistem gittiğinde güç kaynağının içinden sarımsı sıvılar gelmeye başladı, ilk başlarda sıvı soğutmadan kaynaklı olduğunu düşünsem de kasanın kapağını açıp içine baktığımda hiçbir sıvımsı leke göremedim. Tabii bu beni tatmin etmeyip illa kaçırdığım nokta falan olmuştur diye kasanın içini didik didik etsem de hiçbir sıvıya veya kurumuş sıvı lekesine denk gelmedim. Bu sarı sıvı tamamen güç kaynağının içinden çıktığını anlasam bile hala kafamda soru işaret var. Güç kaynağını servise verdim ve haber bekliyorum. Bunun sebebi ne olabilir diye düşünüyorum hala ve sizlerden de fikir bekliyorum.
PSU'nun modeli neydi hocam?

Güç kaynağı içindeki kondansatörlerden bazıları patlamış ya da akmış olabilir. Yüksek voltaj, yüksek ısı ya da ömrünü tamamlaması sebebiyle olabilir.

Güç kaynağı içindeki kondansatörlerden bazıları patlamış ya da akmış olabilir. Yüksek voltaj, yüksek ısı ya da ömrünü tamamlaması sebebiyle olabilir.
Hmm, anladım, demek sebebi buymuş. Fakat, ömrü dolarsa dediniz, ama ben sistemi alalı bir ay oldu ve araştırdığımda GİGABYTE güç kaynaklarının 750w gold ve 850 gold modellerinin bazılarında arızalanmalar oluyormuş zaten. Umarım farklı bir güç kaynağı gönderir servis. Neyse, teşekkür ederim bilgi için.

750w gold ve 850 gold modellerinin bazılarında arızalanmalar oluyormuş zaten.

Arızalı seriyi, 2021 yılı sonunda geri çağırıp, revizyonlu modeli piyasaya sürdüler. Sonraki revizyonda kronik bir sorun yok ama yine de pek de iyi bir güç kaynağı değil. Garanti periyodu içinde olması da bir nebze olsun avantaj tabii.

Arızalı seriyi, 2021 yılı sonunda geri çağırdılar. Sonraki revizyonda kronik bir sorun yok ama yine de pek de iyi bir güç kaynağı değil. Garanti periyodu içinde olması da bir nebze olsun avantaj tabii.
Sisteme zarar vermemiştir umarım. Elimde başka güç kaynağı olmadığından çalıştırıp kontrol edemedim.

@Lord Alastor incelemelere göre, çıkış korumaları nispeten düşük ayarlanmış ama iş görür durumda. Umarım sizin durumunuzda da sistemi korumuştur. Ek olarak, PSU kaynaklı oluşan parça arızaları da bazı uretici firmalar tarafından garanti kapsamına alınabiliyor. Ihtiyac olursa direkt Gigabyte ile de iletişim kurulabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı