Güç kaynağının kısa devre yaptığı nasıl anlaşılır?

justsaybebeyim

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorum şu PCI-e kablosu kisa devre yaparsa güç kaynağı çalışmayı durdurur mu? Benim geçenlerde bilgisayarıma çay damlamisti. Hemen PC kapattıktan sonra her şeyi kurulayıp 2 gun beklettim. PCI-e kablosunun icinden bayağı bir cay suyu çıktı. Ekran karti calismadi ben de garantiye yolladim. Şu an islemcim üzerinden goruntu alıyorum, güç kaynağı gayet calisiyor. Fakat guc kaynaginin PCI-e kablosu kisa devre yapti mi acaba diye kafamda soru işareti kaldı. Güç kaynağının PCI-e kablosu kısadevre yaparsa güç kaynağı hiç mi calismaz? Yoksa calisir ama PCI-e kablosu kisa devrede midir? Ekran kartım garantiden gelince tekrar bozulabilir... Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20221108_020555.jpg
    20221108_020555.jpg
    97,1 KB · Görüntüleme: 36
Merhaba, kısa devre olup olmadığını ölçü aleti ile buzzer kısmından kontrol edebilirsiniz fakat bunun için ölçü aleti olması gerekmekte. Eğer kısa devre var ise zaten güç kaynağınızın bir yerinde zaten kendini korumaya alıp çalışmaması gerekiyor. En iyi çözüm güç kaynağını alıp bir elektrikçi veya elektronikçiye götürürseniz size çok kısa bir sürede düzgün çalışıp çalışmadığını söyleyebilir.

SCP korumasi bunun icindir, DC cikis kanallarinda bir kisa devreye rastlanirsa tum sistemi kapatir. Ancak primer tarafta bulunan devreler bu korumanin kapsamina girmez, burada olan kisa devrelerin sonucu genelde daha kotu olur.
Güç kaynağının PCI-e kablosu kısadevre yaparsa güç kaynağı hiç mi calismaz? Yoksa calisir ama PCI-e kablosu kisa devrede midir?
PSU calisir, ama kablo hala kisa devredeyse yine SCP devreye girer ve sistemi kapatir. PSU modelin nedir bu arada?

Scp korumasi bunun icindir, DC cikis kanallarinda bir kisa devreye rastlanirsa tum sistemi kapatir. Ancak primer tarafta bulunan devreler bu korumanin kapsamina girmez, burada olan kisa devrelerin sonucu genelde daha kotu olur.

PSU calisir, ama kablo hala kisa devredeyse yine scp devreye girer ve sistemi kapatir. PSU modelin nedir bu arada?

MSI MPG A650bn 650W 80+ Bronze PSU.

Merhaba, kısa devre olup olmadığını ölçü aleti ile buzzer kısmından kontrol edebilirsiniz fakat bunun için ölçü aleti olması gerekmekte. Eğer kısa devre var ise zaten güç kaynağınızın bir yerinde zaten kendini korumaya alıp çalışmaması gerekiyor. En iyi çözüm güç kaynağını alıp bir elektrikçi veya elektronikçiye götürürseniz size çok kısa bir sürede düzgün çalışıp çalışmadığını söyleyebilir.
Siz bakmayı biliyor musunuz ? Ölçü aleti bende var ama hangi giriş çıkışlarına bakacağıma dair bir fikrim yok.

MSI MPG A650BN 650W 80+ Bronze PSU.
Moduler degil, PCB'de PCI-e kablolarinin baglandigi noktalarda cay kalmamis olmasina ozen gosterin. 2 gundur beklemede olan bir alette yuksek ihtimal kurumustur ama yine de bakmaktan zarar gelmez.

Üstünden bir hafta geçti neredeyse şu an PC kullanıyorum ama ekran kartı garantide olduğu için PCI-e kablosu boşta. O yüzden diyorum acaba ekran kartı gelince tekrar bozulmasın diye.

MSI MPG A650bn 650W 80+ Bronze PSU.

Siz bakmayı biliyor musunuz? Ölçü aleti bende var ama hangi giriş çıkışlarına bakacağıma dair bir fikrim yok.

Merhaba, ilk önce ölçü aletinden buzzer konumuna alın. Sonrasında iki probu bir birine değdirdiğinizde bir ses çıkması gerekiyor. Sonrasında ise 8 pinli diyelim kablonuz. İlk pin girişine takın neresi olduğu önemli değil. Sonrasında o takılı iken diğer 7 pine değdirin eğer herhangi bir ses duymadıysanız o pinin hemen yanındaki pine bir probu değdirip öncesinde yaptığınız işlemi yapın. Bu şekilde tüm pinlerinizi kontrol etmiş olursunuz.

Merhaba, ilk önce ölçü aletinden buzzer konumuna alın. Sonrasında iki probu bir birine değdirdiğinizde bir ses çıkması gerekiyor. Sonrasında ise 8 pinli diyelim kablonuz. İlk pin girişine takın neresi olduğu önemli değil. Sonrasında o takılı iken diğer 7 pine değdirin eğer herhangi bir ses duymadıysanız o pinin hemen yanındaki pine bir probu değdirip öncesinde yaptığınız işlemi yapın. Bu şekilde tüm pinlerinizi kontrol etmiş olursunuz.

Ben bunu denedim de hepsi cazur cuzur ötüyor kanka anlamadım ben bu işi :D halen kısa devre varken şu an bilgisayarı nasıl kullanıyorum?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı