Güç kaynağının kullandığı gerçek güç

Ben okudum. Bilmeyenleri kandırmışlar.
1200W güç kaynağını örnek göstererek 250W çıkış gücünü referans almışlar :D
Vatandaş AMD işlemci ve AMD ekran kartlarından kullanıyorsa yandı :D
Platinium güç kaynakları da az değildir haa :D Herkesler alamayabilir.
Ancak PSU'nun yüksek güç verileri doğru ise elbette ki oldukça iyi değerler.
En iyi sonucu bu güç kaynağını kullanırken şebekeden çektiği akımı ölçmektir. Diğer yazılar genellikle havada kalıyor.
Benim PSU'yu yatan'dan alırken satış görevlisine girişten çekilen akımı söylemiştim. Belki hala kaşınıyordur :D
Ya giriş akımı yanlış, ya da verim durumu yanlış.
Ölçmeden doğruyu anlatamayız.
AMD işlemci kısmını karalayalım, Ryzen ile yüzlerini aka çıkardılar :D Platinum ile Gold farkı çok az olduğundan Gold en iyi tercih olacaktır bence. Bronze ile Gold arasında uçurum var, ortalarında Silver olduğundan dolayı.

Power Supply Buyer's Guide: Efficiency

Burada şebekeden çektiği gücü hesaplıyor. Doğru ise örneğin RM 850x güç kaynağım %100 yük altında 850 / 0.89 = 955W (%87-%91 arası efficiency olduğundan %100 0.89 saydım.)
Verimlilik sertifikası işin içinde olmadığında kayıp Watt'lar aşırı uçuk derecede olabilir. Siz sanırsam verimliliği katmadan hesapladınız, o yüzden o kadar yüksek değerler çıktı.

İşte biz onu ölçüyoruz ve bugüne kadar 1100 Watt çeken bir 650 Watt PSU görmedim.

Ana konuya cevap verecek olursak: CM ve Seasonic kaliteli markalardır. 80 Plus sertifikası olan ürünleri alabilirsiniz.
Ölçüm sonuçlarını ben de görmek isterdim.
Kimbilir belki ben yanılıyorumdur.
Ama 650W güç kaynağından 250W çekip te, hah değeri bu demek yanlış olacaktır elbette. Çıkış gücünün ölçülebilmesi ise başlı başına bir mesele.
Her voltaj çıkışına ayrı ayrı yük, (DUMMY LOAD) bağlayıp, hem çıkış tarafını hem de şebeke akımını ölçmek gereklidir.

AMD işlemci kısmını karalayalım, Ryzen ile yüzlerini aka çıkardılar :D Platinum ile Gold farkı çok az olduğundan Gold en iyi tercih olacaktır bence. Bronze ile Gold arasında uçurum var, ortalarında Silver olduğundan dolayı.

Power Supply Buyer's Guide: Efficiency

Burada şebekeden çektiği gücü hesaplıyor. Doğru ise örneğin RM 850x güç kaynağım %100 yük altında 850 / 0.89 = 955W (%87-%91 arası efficiency olduğundan %100 0.89 saydım.)
Verimlilik sertifikası işin içinde olmadığında kayıp Watt'lar aşırı uçuk derecede olabilir. Siz sanırsam verimliliği katmadan hesapladınız, o yüzden o kadar yüksek değerler çıktı.
Yahu ben kafamdan birşey dedim mi :D
650W güç kaynağının 220V akımı 5A imiş.
Ya bu ibare yanlış, ya da güç faktörü.
AMD'lere laf atmadım. Her kişi RYZEN alamayabilir. 250-300W çeken ekran kartları var. İster AMD, isterse Nvidia olsun.
Ben bile iş istasyonumda QX işlemci kullanıyorum ki 135W TDP çekiyor. 105W ekran kartı eder 245W.
4 adet HDD
2 adet DVD/ROM
RAM anakart falan derken...
HAPI YUTTUK CUMALİ :D
O yüzden render işlemlerimi mümkün olduğunca gündelik PC'de yapıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı