Güç kaynağının Power tuşuna basınca ses geliyor

Kalipsogen

Hectopat
Merhabalar. Aerocool Cylon 500W Bronze 80+ güç kaynağı kullanmaktayım. Her gün uyuyacağım zaman güç kaynağımı Power tuşundan kapatıp fişlerini çekip uyumaktayım. Normalde güç kaynağımdan herhangi bir sıkıntım yok lakin bugün fark ettiğim bir durum oldu. Güç kaynağımın Power tuşunu yavaş yavaş açarken cızırtı sesi geliyor lakin direkt çat diye bastığımda böyle bir ses gelmiyor. Sıkıntı yaratır mı merak ettim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar. Aerocool Cylon 500W Bronze 80+ güç kaynağı kullanmaktayım. Her gün uyuyacağım zaman güç kaynağımı Power tuşundan kapatıp fişlerini çekip uyumaktayım. Normalde güç kaynağımdan herhangi bir sıkıntım yok lakin bugün fark ettiğim bir durum oldu. Güç kaynağımın Power tuşunu yavaş yavaş açarken cızırtı sesi geliyor lakin direkt çat diye bastığımda böyle bir ses gelmiyor. Sıkıntı yaratır mı merak ettim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Aynı sorunu ben de yaşadım ama bir süre sonra düzeldi sizce şu anda yapmam gereken bir şey var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir sorun yaratmaz arkadaşlar. Herhangi bir 220V kontrol eden lamba anahtarını da yavaşça kaldırırsanız aynı sesi duyarsınız. Anahtarın altındaki kontakların birbirinden ayrılırken elektriğin diğer kontağa hala atlamaya çalışmasıdır. Uzun süre arada kalırsa ısınmaya ve anahtarın işlevini yitirmesine sebep olabilir.

Çözebilirsek sorunu aktarırım dostum. Lakin internette bunu yaşayan görmedim PSU'dan devamlı ses gelmiyor sadece açıp kaparken anahtar kısmından ses geliyor.

Aynen bende de öleydi.

Güç tuşunun üzerinden yüksek voltaj geçtiği için Power tuşunu yavaş yavaş açarsanız temas yüzeyi hafif hafif dokunduğu için cızırtı gelmesi normaldir.

Bir sorun yaratmaz arkadaşlar. Herhangi bir 220V kontrol eden lamba anahtarını da yavaşça kaldırırsanız aynı sesi duyarsınız. Anahtarın altındaki konakların birbirinden ayrılırken elektriğin diğer kontağa hala atlamaya çalışmasıdır. Uzun süre arada kalırsa ısınmaya ve anahtarın işlevini yitirmesine sebep olabilir.

Dostum teşekkür ederim :D. Ne işle meşgulsün acaba cevabı iyi açıkladın da merak ettim :D.

Güç tuşunun üzerinden yüksek voltaj geçtiği için Power tuşunu yavaş yavaş açarsanız temas yüzeyi hafif hafif dokunduğu için cızırtı gelmesi normaldir.

Teşekkürler.

Dostum teşekkür ederim :D. Ne işle meşgulsün acaba cevabı iyi açıkladın da merak ettim :D.
Ne demek rica ederim :). Öğrenciyim Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyorum. Elektrik - Elektroniğe lise yıllarında alanımla alakalı olarak ilgim artınca hem teknik hemde hobi olarak ufak tefek uğraşıyorum işte 🤠.

Şahsi fikrim, güç kaynağını diğer bileşenlerin bağlantısı etkilemez. Diğer parçalar düzgün çalıştığı müddetçe. Ancak bileşenlerden herhangi biri hasarlanırsa; anakart, ekran kartı bozulması vb. gibi, çok zayıf bir ihtimal de olsa güç kaynağını etkileyebilir.

Uzun sözün kısası, diğer bileşenlerin sağlıklı olup olmadığına bakmanız. Ekran kartı anakartta filan sıkıntı yaşadınız mı yakın dönemde?

Yeni konular

Geri
Yukarı