Güç kaynağının tüm sistemi yakması

viyaboyle

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Sistemimin yanmasıyla yeni bir sistem toplama arayışına girmiştim. i5 7400 ve GTX 1060 sistem toplama

Başımdan geçenleri ve sistemin yanma zamanını sırasıyla anlatayım.
İlk olarak son bir aydır bilgisayarı açarken sesli açılıyordu. Açma düğmesine bastığımda CPU fanı takırtılı çalışmaya başlıyordu ve American Megatrends ekranında CPU Fan hatası vererek BİOS'a yönlendiriyordu. BİOS'dan boot menu ile Windows'un kurulu olduğu diski seçip Windows'a geçiyordum ve fanda ki ses birkaç dakikaya azalıp normal çalışma seyrine dönüyordu.

Ondan öncesinde de birkaç kez monitöre görüntü alamamıştım. RAM'lerin yerini değiştirdiğimde sıkıntı çözülüyordu. En son ise tekrar monitöre görüntü alamadım ve ne yaptıysam da görüntü gelmedi. Sebebi işlemcinin, chipsetlerin ve ekran kartının yanmış olmasıymış. Götürdüğüm bilgisayarcı yüksek Watt'lı güç kaynağı kullandığın için sistemin yanmış dedi.

Güç kaynağımda bu arada Seasonic 620Watt çok kaliteli bir güç kaynağı. Yüksek watt güç kaynağının sıkıntı çıkaracağını hiç düşünemedim çünkü ben bu sistemi bu güç kaynağı ile 3 senedir kullanıyorum. Geleceğe yatırım amaçlı ileride sistem yükseltirsem diye yüksek watt almıştım.

Anakartı kasadan çıkartıp elektrikten kesili halde CPU fanı döndürmeye çalıştığımda fan kendi kendine o takırtılı sesiyle birkaç saniye dönüyordu. Sanki statik elektrik gibi bir şey vardı. Anakartımın kasa bağlantı yerlerinde plastik bir parça yok direk olarak metal yüzeye bağlı.

Şimdi ise bu güç kaynağına tekrar güvenebilir miyim bilmiyorum. Yeni sistem alacağım ama elimde çok kaliteli bir güç kaynağı varken tekrar almak istemiyorum. Bir yandan da yesyeni sistemi riske atmak istemiyorum. Çok kararsız kaldım sizlerin görüşlerini de almak isterim saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
O bilgisayarcı olaydan anlamıyor olabilir, tüm parçaları Seasonic teknik servisine arıza tespiti için gönderebilirsin tabii PSU'nun yandığına eminsen. İşin ehli bir tamirci veya servis bulup götürmeni öneririm.

O bilgisayarcı olaydan anlamıyor olabilir, tüm parçaları Seasonic teknik servisine arıza tespiti için gönderebilirsin tabii PSU'nun yandığına eminsen. İşin ehli bir tamirci veya servis bulup götürmeni öneririm.
Yorum için teşekkürler. PSU sapasağlam çalışıyor herhangi bir sorunu yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı