Güç Kaynaklarında 80+ Nedir?

Çözüm
Sisteme W verilmez, sistem W çeker. İhtiyacı olan W PSU tarafından sağlanır, 80 Plus'ın bununla alakası yok. 500W harcayan bir sistemde %80 verimli olan bir PSU 500W'ın %80'i vermez. Prizden çekilen W tutarının verimidir. Verim ne kadar yüksekse, prizden çekilen W tutarı 500W'a o kadar yakın olur.
Tamamen şebekeden çekilen enerji ile ilgili bir şey.

Örneğin 500W harcayan bir sistemi ele alalım. %80 verimli PSU 625W çeker prizden. Ama sistemin kullandığı yine 500W.
@Batuhan A. Eğer bu yorum benim, diğer moderatörün ya da bilen başka birilerinin gözünden kaçmış olsaydı o yorum orada kalacak ve cevabı merak edenler de onu doğru kabul edecekti. Burada yargısız infaz yok, yapılan bir yanlıştan dolayı hem moderatörü hem de diğer üyeleri uyarma mevcut.
Hatta en iyi cevap bile seçildi :) Gözden kaçsaydı doğru olarak kabul edilebilirdi konu hakkında bilgisi olmayan kişiler tarafından. Çok uzatmaya gerek yok, uyarmakta da sorun yok.

Prizden cektigi guc 100.
Sisteme verdigi 80.

%80 verimlilikte calisiyor.

Eskiden bu PSU 'lar icin basariydi, cunku bildigin kotuydu PSU teknolojisi. Artik 80+ olmayan PSU yok.

Ayrica 500 watt bir PSU, ne kadar verimlilikle calisirsa calissin, sisteme 500 watt guc saglar. Sadece prizden cektigi fazlalasir.

Benim sistemimi guc versin de, bana ne prizden cektigi enerjiden diye dusunebilirsiniz, zira elektrik parasi olarak baktiginda cok fark edilebilir deger cikmaz ondan. Ama burada esas mesele sicakliktir.

Cunku o aradaki fark, isi enerjisine donusup gereksiz sistemi isitiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı