Güç tasarrufu ve yüksek performans

Welvorn

Femtopat
Daha fazla  
Selam. Laptop kullanıcısıyım. Dün bilgisayarıma format attım ve güç seçeneklerinden yüksek performans ve dengeli seçeneklerini seçtiğimde işlemcimin çok fazla ısındığını fark ettim. 100 derecenin üstüne bile fırladığını gördüm. Bu da oyunlarda FPS düşmesi yememe sebep oluyor. Yaklaşık 1 dakika aralıklarla 10 saniyelik bir FPS düşmesi yiyorum. Güç tasarrufuna aldığım zaman ise böyle bir sorun olmuyor yani işlemcim o kadar çok ısınmıyor fakat güç tasarrufu olduğu için haliyle bu kez de FPS düşüşü yaşıyorum. Ekran 60 Hz olduğu için FPS 60a sabitken sürekli 30-40'lara düşüyor. Yüksek performansta bu sorunun yaşanmamasını sağlayacak bir ayar var mıdır?

Selam. Laptop kullanıcısıyım. Dün bilgisayarıma format attım ve güç seçeneklerinden yüksek performans ve dengeli seçeneklerini seçtiğimde işlemcimin çok fazla ısındığını fark ettim. 100 derecenin üstüne bile fırladığını gördüm. Bu da oyunlarda FPS düşmesi yememe sebep oluyor. Yaklaşık 1 dakika aralıklarla 10 saniyelik bir FPS düşmesi yiyorum. Güç tasarrufuna aldığım zaman ise böyle bir sorun olmuyor yani işlemcim o kadar çok ısınmıyor fakat güç tasarrufu olduğu için haliyle bu kez de FPS düşüşü yaşıyorum. Ekran 60 Hz olduğu için FPS 60a sabitken sürekli 30-40'lara düşüyor. Yüksek performansta bu sorunun yaşanmamasını sağlayacak bir ayar var mıdır?
Sanıyorum ki termal macun ve fan temizliği bakımı zamanınız gelmiş, eğer bunlar yapılmış ise Pump-out olmuştur, ama bakım sonrası düzelir sanıyorum.
Güncelleme: Şimdi yazdınız sanırım cihazı yeni almışsınız, hocam sanıyorum ki Pump-Out sorunu olmuş.

Görev yöneticisinde 100 dereceye çıkan gpu 1 yani dahili ekran kartı olarak görünüyor.
Laptop modeliniz ne? Çoğu laptop zaten 100 derecede kapanıyor diye biliyorum.

İşlemcim ryzen 5 3550h. Dahili kart ise amd raedon vega 8

Hocam işlemci mi ısınıyor ekran kartı mı ? GPU ekran kartı oluyor.
En altta seçili görünen birim hocam. Dahili ekran kartı olduğu için işlemciyle bir bağlantısı olduğunu düşünerek işlemci dedim.

Laptop modeliniz ne? Çoğu laptop zaten 100 derecede kapanıyor diye biliyorum.
Acer Nitro 5.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    95,5 KB · Görüntüleme: 14

Geri
Yukarı