Güç tuşuna basınca basınca bilgisayar açılmıyor

Gondor Elçisi

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Gigabyte p55 ud2
İşlemci
X3440
PSU Frisby 300 wat.
Bilgisayarın güç düğmesine basınca güç gelmiyor. 2 gündür böyle. Anakart ve işlemci yeni, dün sadece anakartta küçük bir sarı ışık yanıp sönüyordu, bugün o da olmuyor. Ben PSU da şüpheleniyorum.
Not RAM'da sorun yok.

Bilgisayar da yanık kokusu yok.

Bilgisayarın açma tuşuna basınca herhangi bir tepkime vermiyorsa çok büyük ihtimal psu da sorun vardır, eğer ki kısa süreli tepkime veriyorsa bir bileşende kısa devre olması ihtimal malesef aynı sorunları bende yaşadım bu sene içerisinde başka bir psu ile test etmek faydalı olacaktır.

PSU Frisby 300 wat.
Bilgisayarın güç düğmesine basınca güç gelmiyor. 2 gündür böyle. Anakart ve işlemci yeni, dün sadece anakartta küçük bir sarı ışık yanıp sönüyordu, bugün o da olmuyor. Ben PSU da şüpheleniyorum.
Not RAM'da sorun yok.

Bilgisayar da yanık kokusu yok.

Olayın garibi bana olmuştu. Basıyorum dönüyor duruyor. Bende tam dururken bir daha basarak hızlandırdım fanı ve sonucu anakart PSU yanık. Duman atmıştı. Dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca düğmeden değil anakarttan açmayı deneyin sistemi. Belki düğmede sorun vardır.

Hocam güç düğmesinin anakart kablo montajı yapılmamış olabilir mi? Power SW dediğimiz kablo.

Onu ben kendim yapmadım. Bilen bir arkadaşım yaptı ve denemek amaclı, açınca açıldı ama kendini kapattı. CPU fanım kötüydü ve daha termal macun sürmemiştim. O yüzden olduğunu söyledi. Dün M200 fan aldım, termal macun sürerek denedim yine de olmadı. İşlemciyi de yanacak kadar zorlanmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu ben kendim yapmadım bilen bir arkadaşım yaptı ve denemek amaçlı açınca açıldı ama kendini kapattı CPU fanım kötüydü ve daha termal macun sürmemiştim o yüzden olduğunu söyledi dün M200 fan aldım termal macun sürerek denedim yine de olmadı işlemciyi de yanacak kadar zorlanmadı.
Sanırım bu işlerden çok anlamıyorsunuz ama yapmanız gereken PSU'yu çalışıyor mu diye kontrol etmek. Eğer yapabiliyorsanız anakartı çıkarın ve PSU'dan gelen 24 pin güç kablosu ile bağlayın. Daha sonra yine PSU'dan gelen 6/8 pin olan işlemci güç kablosunu da işlemciye bağlayın ve power sw kablosunun takılı olduğu yere bir kontrol kalemi vasıtası ile kısa devre yaptırarak açmaya çalışın. Eğer güç gelirse PSU'nuz sağlam demektir.

Geri
Yukarı