Güç tuşuna basınca PC 1 saniye açılıp kapanıyor

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar yarın sistemi tanıdığım güvendiğim bilgisayarcıya götürüp zaten kontrol edeceğim fakat şimdiden merak ettiğim için düşüncelerimi sizlerlede paylaşmak istedim.

Şimdi ben dün her zaman ki gibi bilgisayarımı açmak için Power tuşuna bastığımda fanlar 1sn dönüp PC geri kapanıyordu, sonrasinda birkaç kez deneyip İnternet'te aradım sorunun sebebini, sonrasında tekrar denediğimde arka arkaya 4 kez falan basınca aklıma PSU'yu koklamak geldi ve tam yanık kokusu değil ama ona benzer bir koku geldi, yani RAM bozuk olsa fanlar falan dönerdi diye düşünüyorum zaten RAM'i eledim, aynı şekil işlemci, ekran kartı, HDD bozuk olsa fanlar dönerdi ancak görüntü gelmezdi diye düşünüyorum, anakart sorunlarında bip sesi geliyormuş bende gelmedi bu yüzden anakart olduğunu da düşünmüyorum. Son olarak PSU kaldı bence PSU bozuldu fakat sistem daha 1 aylık yani PSU nasıl bozulabilir bir de önceki gün akşamda hiçbir sorun yoktu hala anlam vermiş değilim.

Sistemim: Ryzen 3 1200 AF - MSI A320M'a Pro Max - G.Skill Ripjaws 8 GB DDR4 3000MHz - Zotac 9500GT - Aerocool Tomahawk-a 400W VX Plus.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun başıma dün geldi statik elektrik sorununuz net olarak. Ben kalorifer peteğine ellerimi 1 dakika kadar tutup sistemdeki her şeyi söktüm. (RAM işlemci güç kabloları vs.) Ardından kasa fişe takılı değil iken 30 saniye Power tuşuna basılı tutup sistemi geri topladım ve sorunum çözüldü. Bu kesin ve net olarak sorununuzu çözecek. Donanımsal bir sorun yok merak etmeyin.

Aynı sorun başıma dün geldi statik elektrik sorununuz net olarak. Ben kalorifer peteğine ellerimi 1 dakika kadar tutup sistemdeki her şeyi söktüm. (RAM işlemci güç kabloları vs.) ardından kasa fişe takılı değil iken 30 saniye Power tuşuna basılı tutup sistemi geri topladım ve sorunum çözüldü. Bu kesin ve net olarak sorununuzu çözecek. Donanımsal bir sorun yok merak etmeyin.

Hocam cezalı olduğum için yazamadım.
Hocam ama ben birkaç kez basınca üst üste Power'dan tam yanık olmasa da garip bir koku geldi sizde öyle bir koku var miydi?

Hocam cezalı olduğum için yazamadım.
Hocam ama ben birkaç kez basınca üst üste Power'dan tam yanık olmasa da garip bir koku geldi sizde öyle bir koku var miydi?

Sistemi açtığınızda fanlar dönüyor (varsa) RGB ışıklar vs yanıyorsa Power'da bir sorun yoktur. Yanık kokusunu emin olmamakla beraber bende aldım sanki o sıra sigara içtiğim için ondan geldi sanmıştım. Ama donanımsal bir sorun olmadığına eminim.

Sistemi açtığınızda fanlar dönüyor (varsa) RGB ışıklar vs yanıyorsa Power'da bir sorun yoktur. Yanık kokusunu emin olmamakla beraber bende aldım sanki o sıra sigara içtiğim için ondan geldi sanmıştım. Ama donanımsal bir sorun olmadığına eminim.

Hocam diğer hesabımdan yazıyorum ilk başlarda fanlar dönüp ışıkları yanıp sonra hemen geri kapanıyordu, sonradan Power'a basınca hiç güç gelmeyince Power kablosunu söküp takınca yine güç geliyordu bende böyle olmuştu sizinde oyle miydi.

Sorun neymiş hocam aynı sorunu yaşıyorum şu an.
Hocam bunun birçok nedeni vardır en bilindik sorun statik elektirik kasanın fişini çekip 10 saniye bilgisayar düğmesine basılı tutun tekrar açın buda olmuyorsa ya BIOS chipi arızalıdır ya da chipsett ve çevresinde sorun vardır neden bunları dedim çünkü bilgisayar açılmadan kapanıyorsa bilgisayar parçaları birbirinle iletişime geçemeden kapanıyor demektir yani bu da 2 sebebi ortaya çıkartıyor ya chipsett çünkü siz voltajı verdiğiniz an voltaj chipsett üzerinden geçer ve IO Chip'e gelir sonrasında işlemci üzerine gelip bilgisayarınız çalışır söylediğim parçalar arası iletişimi sağlayan tanıyanda biosdur BIOS'a baktığınızda arıza yok ise 2. olarak Chipsett'e bakmalısınız Chipsett'teki herhangi bir beslemesi ya da chipsettin kendisi arızalı olursa anakartınız ya hiç açılmaz ya da anakart bu şekilde açılmadan kapanır ve bunu sonsuza kadar tekrarlar bunlara dikkat edin bunun dışında sorununuz hala devam ediyor ise 3. olarak i/o Controller chip'ine bakmanız gerekiyor bu chip anakart arası voltajlardan sorumludur genelde bu parça arızaya düştüğünde bilgisayar hiç açılmaz. Ve bunların hepsini yaptıysanız hala açılmıyorsa son çözüm olarak Power Supply'da arızalı olabilir. Değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hocam bunun birçok nedeni vardır en bilindik sorun statik elektrik kasanın fişini çekip 10 saniye bilgisayar düğmesine basılı tutun tekrar açın bu da olmuyorsa ya BIOS chipi arızalıdır ya da chipsett ve çevresinde sorun vardır neden bunları dedim çünkü bilgisayar açılmadan kapanıyorsa bilgisayar parçaları birbirinle iletişime geçemeden kapanıyor demektir yani bu da 2 sebebi ortaya çıkartıyor ya chipsett çünkü siz voltajı verdiğiniz an voltaj chipsett üzerinden geçer ve IO Chip'e gelir sonrasında işlemci üzerine gelip bilgisayarınız çalışır söylediğim parçalar arası iletişimi sağlayan tanıyanda biosdur BIOS'a baktığınızda arıza yok ise 2. olarak Chipsett'e bakmalısınız Chipsett'teki herhangi bir beslemesi ya da chipsettin kendisi arızalı olursa anakartınız ya hiç açılmaz ya da anakart bu şekilde açılmadan kapanır ve bunu sonsuza kadar tekrarlar bunlara dikkat edin bunun dışında sorununuz hala devam ediyor ise 3. olarak I/O Controller chip'ine bakmanız gerekiyor bu chip anakart arası voltajlardan sorumludur genelde bu parça arızaya düştüğünde bilgisayar hiç açılmaz. Ve bunların hepsini yaptıysanız hala açılmıyorsa son çözüm olarak Power Supply'da arızalı olabilir. Değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hocam konuyu hortlatmak gibi olmasın ama sorayım Normalde bilgisayarı kullanıyorum normal olarak. Kasam ve PSU'm Power Boost ve gece bilgisayarı kapatıp sabahleyin açınca bu sorun oluyor ve adaptörü çıkarıp biraz bekleyip tekrar takıp power tuşuna basınca düzeliyor sorun. Hatta bu sabah 5 bip sorunu vardı bu 3. oldu. İlk olduğunda RAM oturmamıştı oturttum. 2. ve 3. olduğunda tüm USB'leri söküp taktım düzelmişti. Birbiriyle alakası olabilir mi bunların? Veyahut priz ile alakalı bir şey olabilir mi bu? Yarın sabah farklı prizde çalıştırmayı deneyeceğim belki hiç kapanmadan açılır. Siz ne düşünüyorsunuz bunun hakkında?

Son düzenleme:
Hocam konuyu hortlatmak gibi olmasın ama sorayım Normalde bilgisayarı kullanıyorum normal olarak. Kasam ve PSU'm Power Boost ve gece bilgisayarı kapatıp sabahleyin açınca bu sorun oluyor ve adaptörü çıkarıp biraz bekleyip tekrar takıp power tuşuna basınca düzeliyor sorun. Hatta bu sabah 5 bip sorunu vardı bu 3. oldu. İlk olduğunda RAM oturmamıştı oturttum. 2. ve 3. olduğunda tüm USB'leri söküp taktım düzelmişti. Birbiriyle alakası olabilir mi bunların? Veyahut priz ile alakalı bir şey olabilir mi bu? Yarın sabah farklı prizde çalıştırmayı deneyeceğim belki hiç kapanmadan açılır. Siz ne düşünüyorsunuz bunun hakkında?
Sizle aynı durumu deneyimliyorum, eski bilgisayarıma yeni PSU taktım ve bu şekilde bip sesleri geldi, bip seslerinden sorunların ne olduğunu bulup düzelttim ancak şu an açtığımda fanlar bir anlık çalışıp sistem kapanıyor bunun nedeni genelde işlemci arızası ama, bu kadar çok hatayı bir anda verince ben PSU dan şüphelendim, bugün vakit bulup eski PSU tekrar takacağım sorun düzelmezse işlemciden şüpheleneceğim.

Geri
Yukarı