Gümrük vergisi fazla çıkıyor

reinsy

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yurt disindan her hafta 30-150$ arasi alisveris yapiyorum sorun şu ki %20 olarak hesaplanan gümrük vergisini her seferinde aynı veriyorum.

Örnek:
Amerika usps ile gelen ürüne 401 TL gümrük veriyorum. Ürün ise klavye ve değeri 30 dolar. 30'un %20'si 6 yapar, ben buraya 6 dolar vermek yerine neden gidip 12 dolar gibi bir gümrük veriyorum? Hadi diyelim %30 olsun, o zamanda 10 dolar vermem gerekiyor (330TL) ama yine fazla veriyorum.

Ukrayna'dan gelen ve değeri 150 dolar olan ürüne ise 350 TL vergi veriyorum diğeri 30 dolar ona daha fazla veriyorum. Ürün 1 adet hoodie.

Bu sorun PTT'ye verilen tüm ürünlerde oluyor ürün Türkiye'ye gelip PTT'ye verildiyse en az 400 TL'yi gözden çıkarmam gerekiyor.

Bizim gümrük memurları bazen ürünemede çöküyor ben bu sıkıntılar hakkında ne yapabilirim? Nereye kimi şikayet edebilirim? Bikmis durumdayim.
Türkiye'de gümrük vergilerinin rastgele hesaplandığı belli.

Yurt disindan her hafta 30-150$ arasi alisveris yapiyorum sorun şu ki %20 olarak hesaplanan gümrük vergisini her seferinde aynı veriyorum.

Örnek:
Amerika usps ile gelen ürüne 401 TL gümrük veriyorum. Ürün ise klavye ve değeri 30 dolar. 30'un %20'si 6 yapar, ben buraya 6 dolar vermek yerine neden gidip 12 dolar gibi bir gümrük veriyorum? Hadi diyelim %30 olsun, o zamanda 10 dolar vermem gerekiyor (330TL) ama yine fazla veriyorum.

Ukrayna'dan gelen ve değeri 150 dolar olan ürüne ise 350 TL vergi veriyorum diğeri 30 dolar ona daha fazla veriyorum. Ürün 1 adet hoodie.

Bu sorun PTT'ye verilen tüm ürünlerde oluyor ürün Türkiye'ye gelip PTT'ye verildiyse en az 400 TL'yi gözden çıkarmam gerekiyor.

Bizim gümrük memurları bazen ürünemede çöküyor ben bu sıkıntılar hakkında ne yapabilirim? Nereye kimi şikayet edebilirim? Bikmis durumdayim.
Türkiye'de gümrük vergilerinin rastgele hesaplandığı belli.

ÖTV uyguluyorlardır ekstra olarak. ÖTV %20 birçok üründe bildiğim kadarıyla.

Senin kaç ₺'ye aldığın önemli değil ki bu konuda. Gümrük memurunun ürüne kaç para dediği önemli. Bu yüzden önden vergi ödemeli kargoyu tercih edin varsa eğer.

Senin kaç ₺'ye aldığın önemli değil ki bu konuda. Gümrük memurunun ürüne kaç para dediği önemli. Bu yüzden önden vergi ödemeli kargoyu tercih edin varsa eğer.

Nasil bir sacmalik bu? Benim 30 dolara aldiğım faturada 30 dolar yazan ürüne ne hakla gumruk memuru ustune ekliyor?

Nasil bir sacmalik bu? Benim 30 dolara aldiğım faturada 30 dolar yazan ürüne ne hakla gumruk memuru ustune ekliyor?
Şu sebeple böyle bir olay yaşanıyor. İnsanlar aldıkları ürünleri satıcı ile anlaşarak 100$ ürünü 10$ diye göstertiyorlar. Bu sayede daha düşük vergi çıkması için. Bunun önüne geçmek içinde kendilerince böyle bir çözüm uygulanıyor.

Ayrıca

Hocam ürünün beyan edilen fiyatı esastır. Yani gönderen kişi ya da firma ne beyan ettiyse onun üzerinden vergi uygulanır. Ancak eğer ürünün fiyatının düşük gösterildiğinden şüphelenirse gümrük memuru, ürünün beyan edilen marka modelini internetten aratıp fiyatını bulup onun üzerinden vergi uygulayabilir ya da kutu üzerinde ürünün marka model bilgisini göremediyse veya beyan edilen fiyata inanmadıysa kutuyu açabilir ürünün marka model vs si üzerinden internetten bulacağı bir fiyat üzerinden de vergi uygulayabilir.

Ancak yukarıda bahsettiğiniz ekstra %20 uygulanan verginin ÖTV olma ihtimali var.

Selam,
Emsal değer diye bir uygulama var, memurlar onu uyguluyor olabilir. Diğer bir neden ÖTV de işin içine giriyor olabilir. Tam tutarları bilmediğim için net bir şey diyemem.
Ama şöyle özetleyim. X ürünü aldınız diyelim. Memurlar için o X ürünü 50 TL olsun. Siz 30'a aldınız. Burada faturaya bakmıyorlar. O ürün onlar için 50 TL değerinde, o tutar üzerinden hesaplama yapıyorlar. Bunu yapma nedenleri de şu, bazı alıcılar ürüne düşük fatura kestiriyor gönderi yaparken satıcı ile anlaşıp. Vergi çok çıkmasın diye düşük fatura kestiren oluyor. O nedense emsal değere tabi tutuluyor olabilirsiniz.

Gümrükte yansıtılan ücrete itiraz etme hakkınız var. Bölgenizdeki ilgili PTT birimini bulup itiraz edebilirsiniz.

Ben yıllarca önce bir kulaklıkta bunu yaşamıştım. Kulaklık tamamen ücretsiz olarak inceleme için gelmişti. Firma kulaklığı gönderirken ücretsiz olarak beyan ettiği için (üzerine de Türkçe inceleme cihazıdır satış değildir vs yazdırmıştım) gümrük yetkilisi kutuyu açmış marka modeline bakmış bir de bir üst modelin fiyatı üzerinden vergi uygulamıştı.

Firmayla yaptığım yazışmaları vs detaylıca ekleyip itiraz etmiştim vergiyi silmişlerdi. Cüzi bir gümrüğe sunma ücretiyle alabilmiştim.

Türkiye'de gümrük sistemi düzgün çalışmıyor, eskiden daha çok kafalarına göre hesaplıyorlardı.

Geri
Yukarı