Gümrük vergisi saçmalığı

Bazı arkadaşlar mecbur ödeyeceksiniz falan yazmış, eyvallah tamam zaten ödemeyeceğim demedim. Benim itirazım miktarın yüksek olmasınadır. Bu parayı ödedim diyelim daha sonra iade alabileceğim ürünün fiyatını ibraz ederek tabii bir yöntem yok mudur? Benim sorduğum soru bu, yoksa o parayi ödemek benim için maddi olarak sorun değil. Ben haksızlığa karşıyım.
Saçma değil. Saçma ama kesmeleri lazım. Kesmezlerse fakir kalırlar/kalırız.

Doğru gümrük vergisi almayan ülkelerin hepsi fakir değil mi?

Bazı arkadaşlar mecbur ödeyeceksiniz falan yazmış eyvallah tamam zaten ödemeyeceğim demedim. Benim itirazım miktarın yüksek olmasınadır. Bu parayı ödedim diyelim daha sonra iade alabileceğim ürünün fiyatını ibraz ederek tabii bir yöntem yok mudur? Benim sorduğum soru bu yoksa o parayi ödemek benim için maddi olarak sorun değil. Ben haksızlığa karşıyım.
Maalesef yok diye biliyorum.

@Noxiares Dostum satıcıyla en başından iletişime geçmen lazımdı. Kutuya biraz ufak miktar yazsaydı bu kadar vergi çıkmazdı. Ben 12 dolarlık ürün için 16 TL gümrük vergisi ödedim kapıda. Kutu üstünde ise 3 dolar yazıyordu. Satıcıyla iletişime geçip ben 3 dolar yazmasını istedim. 12 dolar yazsaydı 30-40 TL gümrük vergisi ödeyecektim.

Hesaplama yapabilirsin;

Muhtemelen gümrükte yanlış vergilendirme yapıldı, birçok ürün aldım Aliexpress üzerinden ama bu denli fiyatla orantısız vergi ödemedim. Türkiye fiyatının altına geliyorsa vergi ile alın gitsin, pahalı olacaksa almayın geri gitsin.

Benim de dün açtığım bir başka konu.

@Noxiares Dostum satıcıyla en başından iletişime geçmen lazımdı. Kutuya biraz ufak miktar yazsaydı bu kadar vergi çıkmazdı. Ben 12 dolarlık ürün için 16 TL gümrük vergisi ödedim kapıda. Kutu üstünde ise 3 dolar yazıyordu. Satıcıyla iletişime geçip ben 3 dolar yazmasını istedim. 12 dolar yazsaydı 30-40 TL gümrük vergisi ödeyecektim.

Hesaplama yapabilirsin;

Dersimizi aldık.

Geri
Yukarı