Güncel bir laptopta Windows 10 kullanılır mı?

fatih golukcu

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
4050
Merhaba yaklaşık 7-8 aydır Windows 11 kullanıyorum. Laptopumda RTX4050 ve Ryzen7-7840HS var. Windows 11 deneyimimde bazen takılıyor bazen dosya gezgininde kopyala yapıştır yaparken bir anda program yanit vermiyor bazen masaüstünde takılıyor böyle basit şeylerde takılma yapıyor. Ayrıyeten şu an üniversite için SolidWorks 3D çizim programı kullanıyorum özellikle bu programın kayıt dosyalarını flaşa atacağım zaman bazen donuyor. Bu attığım kayıt dosyaları ağır değil çoğu 1 MB bile görmüyor. Üniversite de son dönemim haftaya son projemi teslim edeceğim. Bilgisayar temiz kurulum yapmak istiyorum sıfırdan her şeyi silmek. Soru burada başlıyor sizce laptopa Windows 11 mi kurmalıyım Windows 10 mu ve bu Home mi Pro mu olmali? (Üniversite bitiyor çizim tarzı şeylerle fazla işim olmaz kullanırsam sadece oyun için kullanırım bundan sonra.)

Eger performans istiyorsan Ghost Spectre Windows 10 superlite surumunu oneririm. Şu anda kullanıyorum ve hem az kaynak kullaniyor hem de ozellestirilebilir bir OS.

Eger kurulumu hakkinda bilgi istersen Discord: zBongoStrafe_

@fatih golukcu Neden kullanmayacaksın ki ? Windows 11 sürücüleri zaten 10 da çalışıyor Bende ryzen 5 5500 var ve bu lanet işletim sistemi bende de takılıyor sövmemek için zor duruyorum. Windows 10 pro ya geçip geçmeme arasındayım şu an. Microsoft yapacağın işletim sistemini ....... Ryzen 5 5 5000 de yetmiyorsa yuh artık yuh. Windows 8.1 e kötü diyenler şimdi mumla arıyor.Bence çok başarılı bir işletim sistemi bu arada kaç sene geçti hala çok özlüyorum 8.1 i 🥺😭 Güncel donanım ve yazılım desteği (Directx12) olsa anında geçerim ve dönüp Windows 10 11 e bakmam bile.
Bir anlığına gözlerinizi kapayın ve Windows 8.1 in şuan yeniden çıktığını hayal edin benim şanssızlığım bu sistemle geç tanışmam oldu. (2021 yılının sonları) Bence bugün çıksaydı çok daha başarılı olurdu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    20,4 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    9,7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleyen: Moderatör:
Eger performans istiyorsan Ghost Spectre Windows 10 superlite surumunu oneririm. Şu anda kullanıyorum ve hem az kaynak kullaniyor hem de ozellestirilebilir bir OS.

Eger kurulumu hakkinda bilgi istersen Discord: zBongoStraf
Knk özel osları hiç bilmiyorum bu konularda fazla bilgim yok ve açıkçası fazla bu işlere girmek istemiyorum

@fatih golukcu Neden kullanmayacaksın ki ? Windows 11 sürücüleri zaten 10 da çalışıyor Bende ryzen 5 5500 var ve bu lanet işletim sistemi bende de takılıyor sövmemek için zor duruyorum. Windows 10 pro ya geçip geçmeme arasındayım şu an. Microsoft yapacağın işletim sistemini ....... Ryzen 5 5 5000 de yetmiyorsa yuh artık yuh. Windows 8.1 e kötü diyenler şimdi mumla arıyor.Bence çok başarılı bir işletim sistemi bu arada kaç sene geçti hala çok özlüyorum 8.1 i 🥺😭 Güncel donanım ve yazılım desteği (Directx12) olsa anında geçerim ve dönüp Windows 10 11 e bakmam bile.
Bir anlığına gözlerinizi kapayın ve Windows 8.1 in şuan yeniden çıktığını hayal edin benim şanssızlığım bu sistemle geç tanışmam oldu. (2021 yılının sonları) Bence bugün çıksaydı çok daha başarılı olurdu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bende bilgisayar hiç yoktu üni için alacaktım iyi bişey olsun oyunda oyniyim dedim aldım yorumlarda felan win11 yükleyin felan demişlerdi yükledim çok can sıkıcı bu kullandığım programıda kurması biraz değişik kurmayı bilmiyorum o yüzden üni bitene kadar dayanim kafasıyla dayana dayana şimdiye kadar dayandımda yok programın montaj kısmında 30-40 tane parça montajlamaya başlayınca ağırlasiyor kafayı yiyorum

Bende bilgisayar hiç yoktu üni için alacaktım iyi bişey olsun oyunda oyniyim dedim aldım yorumlarda felan win11 yükleyin felan demişlerdi yükledim çok can sıkıcı bu kullandığım programıda kurması biraz değişik kurmayı bilmiyorum o yüzden üni bitene kadar dayanim kafasıyla dayana dayana şimdiye kadar dayandımda yok programın montaj kısmında 30-40 tane parça montajlamaya başlayınca ağırlasiyor kafayı yiyorum

@fatih golukcu Windows 10 a geçin bakalım. Pro sürüm kurabilirsiniz. Kurulum sırasında sürüm seçeneği karşınıza gelmeyebilir panik olmayın. Laptop hangi sürümü kurduruyorsa onla devam edin. Resmi 22h2 isosu ektedir.
Muhtemelen ürün anahtarınız gitmeyecek. Windows 10 un desteği Ekim 2025 de sona erecek LTSC sürümü bu tarih için 2030.
Aynı kasma sıkıntıları ben de de var Güncel Windows 11 kullanıyorum sistemim de dandik değil yani kimse bana Windows 11 daha iyi diye övmesin öyle bişey yok bu sistemle masüstünde animasyonlarda takılma yaşıyorum ya inanabiliyormusunuz?
Umarım Windows 10 da sürücüsü sıkıntısı yaşamazsınız. Gerçi sürücüler aygıt yöneticisinden de kurulabilir chipset ise amd den kurulur bir şekil hallolur o iş.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    20,4 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    9,7 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
@KebapciBongo yemişim veriminin affedersin ama ya Windows 10 da 60 derecelerde gezen sıcaklıklar nedense arttı gibi hissediyorum bilmiyorum psikolojik de olabilir R5500'lü sistem var ama yok geç açılıyor. Hayır ne almam lazım benim R9 filan mı anlamadım ki? Windows 11 gerçekten arayüzde takılıyor ya anlamadım gitti benim sistem sabit diskten dolayı açılışta 10'da da takılıyor ama bu kadar değil.
SSD deden olabilir sabit diskten de ama gecikme 10a göre fazla. Sırf güncel olsun diye Windows 11yüznden Gigabyte anakartta Secure Boot açtım güncel BIOS'ta sıkıntı olmadı ama bir faydası da olmadı. Zaten BIOS cökseydi de qflash ile geri yükleyebilirdim o konuda şanslıyım biraz. Gigabyte anakartında qflash butonu olmayanlar denemesin lütfen sorumluluk kabul etmem.

@Amerikalı Genç benim şansım gigabyte marka Anakartıma secue boot ayarını açabilmek oldu herkesin aksine sorun yaşamadım ama ben yaşamadım diye siz de yaşamayacaksınız diye bir garanti yok güncel BIOS da sorun yok şuan ama dediğim gibi qflash butonu olmayanlar denemesin anakart servislik olabilir Ha secue boot ayarını Windows 11 icin açmıştım bir faydası olmadı yani. Deçek istediğim bir tane ayar için anakartı servislik etmeye değmez. Sorun sadece gigabyte marka anakartta mevcut.

@KebapciBongo yemişim veriminin affedersin ama ya Windows 10 da 60 derecelerde gezen sıcaklıklar nedense arttı gibi hissediyorum bilmiyorum psikolojik de olabilir R5500'lü sistem var ama yok geç açılıyor. Hayır ne almam lazım benim R9 filan mı anlamadım ki? Windows 11 gerçekten arayüzde takılıyor ya anlamadım gitti benim sistem sabit diskten dolayı açılışta 10'da da takılıyor ama bu kadar değil.
SSD deden olabilir sabit diskten de ama gecikme 10a göre fazla. Sırf güncel olsun diye Windows 11yüznden Gigabyte anakartta Secure Boot açtım güncel BIOS'ta sıkıntı olmadı ama bir faydası da olmadı. Zaten BIOS cökseydi de qflash ile geri yükleyebilirdim o konuda şanslıyım biraz. Gigabyte anakartında qflash butonu olmayanlar denemesin lütfen sorumluluk kabul etmem.

Anlamadim ozel OS mu kurdundami boyle oldu da bana nutuk atiyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı