Güncelleme sırasında elektrik kesintisinin zararı olur mu?

annihilator

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Kuzeyde
Güncelleme yaparken yeniden başlatma gerekli deyince yeniden başlattım. Tam o sırada elektrik kesildi.
Bunun donanımsal veya yazılımsal bir zararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım açısından da yazılım açısından da bunun cevabını yine kendileri verecektir :)
Win10 bu konuda cidden çok yetkin ya kaldığı yerden devam ediyor ya da hasarlı ise baştan başlayıp güncellemeyi tamamlıyor.
Donanım açısından ise: eğer sistem hasar görmüşse zaten açılmıyor ve/veya hatalı açılıyor. Yani farkediyorsunuz.
Özellikle bizim gibi ülkelerde güç kaynağı olmazsa olmaz.

Şuan herhangi bir sorun yoksa zararı yok. Donanımlar zarar görebilir PSU'nuzun kalitesine göre fakat dediğim gibi şuan bir sorun yoksa sorun yoktur. Genelde en çabuk bozulan parçalar SSD'dir kesintilerde. Yazılım olarak güncelleme sırasında yazılım brick olup format atmanız gerekebilir bazı durumlarda düşük ihtimal. Ben de yaşadım geçen gün sorunsuz açıldı bilgisayar.

Anakartın akım korumasına ve PSU'nun korumasına bağlı olarak donanımlarda değişiklik olabilir. Ancak düşük bir ihtimal.

Yazılımsal olarak ise kaldığı yerden devam edebilir veya hatalı görürse baştan kurabilir. Ancak elbette düşük de olsa sistemin yazılımsal olarak hata verme olasılığı mevcut.

Anakartın akım korumasına ve PSU'nun korumasına bağlı olarak donanımlarda değişiklik olabilir. Ancak düşük bir ihtimal.

Yazılımsal olarak ise kaldığı yerden devam edebilir veya hatalı görürse baştan kurabilir. Ancak elbette düşük de olsa sistemin yazılımsal olarak hata verme olasılığı mevcut.
Güncelleştirme tamamlanamadı. Değişiklikler geri alınıyor deyip yeniden başlattı.
Ayrı bir sorunu daha var. Ufak bi sarsılmada kapanıyor.
Bu da güç kaynağı ile alakalı mıdır ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı