Güneş paneli ile powerbank doldurma

loksben

Hectopat
  1. Elimde 20 adet 1,5 voltluk (30W) solar paneli var. Ben bunları düz biçimde + ve -'leri lehimleyeceğim.
  2. Powerbank'tan almış olduğum giriş ve şarj kısmı dahil şekilde kalacak ama güneş panelinden gelen elektrik ile piller şarj edilecek.
  3. Bu piller 30W maksimum akıma direnebilir mi ısınma ya da herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım? (En az 4 pil maksimum 8 pil olacak)
  4. Micro USB (şarj) kablonun tam tersini yapabilir miyim? Çıkış olacak, USB'den telefonu şarj eder gibi.
  5. Elimde Powerbank'den cıkma hazır iki adet devre kartı var. İkisinin USB'leri sökmek için sıcak hava aleti yok. Pillerden aynı hat üzerinden ikisine hem - hem + versem sorun olur mu yoksa farklı hatlardan mı + ve - çekmeliyim?

Aklımda olan düşüncemi açıklayacak olursam elimdeki güneş panelleri değerlendirmek istiyorum. Kullanmadığım powerbanklari pillerini güneş yardımıyla şarj edip elektrik kesintilerinde veya elektrik olmayan güneşin olduğu her yerde geçici şarj edilebilir bir batarya dönüştürmek istiyorum. Elimde doğrudan USB girişleri olmadığından Powerbank'ten cıkma USB girişli devrelerine entegre ederek kullanmak istiyorum. Tabi aynı hat üzerinden ve pilleri şarj için kullanılan Micro USB'yi de tam tersi çıkış yapmak için ne yapabilirim?

Resimdeki şekilde piller powerbankten cıkma kendi devresiyle hazır. Micro USB dönüşmesi şart değil ama pilleri doğrudan mu yoksa Micro USB bacaklarından mı gelen enerjiyi aktarayım? Çözüm önerecek var mı?

Not: Güneş panellerini azaltabilirim, maksimum direnc vs. olaylarına göre.
Not2: Powebankten 10400 mAh diyor yalan ama yaklaşık 3-4K mAh sahip 4 tanesi.
Not3: Bu küçük güneş panelleri başka ne amaçla kullanabilirim? Yazın fanları çalıştırmak gibi vs.

image0.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, anladığım kadarıyla yol göstermeye çalışayım. Öncelikle siz, powerbankı güneş panelleri ile USB girişinden şarj etmek istiyorsunuz. Ancak güneş panelleriniz, 1.5v ve 20A haklı mıyım? Yüksek akım, USB soketinin arkasında var olan voltaj regülatörünü yakabilir.

İnternetten regülatörün en fazla karşılayabildiği akıma ve voltaja bakmak lazım. Siz regülatörün modelini yazın sizin yerinize ben bakarım. Eğer, regülatör karşılayabilirse, seri olarak bağlayabilirsiniz. Ancak karşılayamazsa, güneş panelleri ve powerbank devre kartı arasında bir adet regülatöre ihtiyacınız olacak özet olarak şöyle;

Diyelim, powerbank regülatörü 5v 10A kadar direnç gösterebiliyor. Güneş panelleriniz, 1.5v 20A. Eğer direkt bağlarsanız, ya aşırı ısınır -overheat- ya da direkt yanar. O yüzden şöyle yapmanız lazım, siz en az 5v ve 30 ampere kadar dayanabilen bir regülatör alacaksınız ki, powerbankın regülatörüne uygun voltajlar elde edilsin. Tabii, bu sadece örnek.

Hocam, anladığım kadarıyla yol göstermeye çalışayım. Öncelikle siz, powerbankı güneş panelleri ile USB girişinden şarj etmek istiyorsunuz. Ancak güneş panelleriniz, 1.5v ve 20A haklı mıyım? Yüksek akım, USB soketinin arkasında var olan voltaj regülatörünü yakabilir.

İnternetten regülatörün en fazla karşılayabildiği akıma ve voltaja bakmak lazım. Siz regülatörün modelini yazın sizin yerinize ben bakarım. Eğer, regülatör karşılayabilirse, seri olarak bağlayabilirsiniz. Ancak karşılayamazsa, güneş panelleri ve powerbank devre kartı arasında bir adet regülatöre ihtiyacınız olacak özet olarak şöyle;

Diyelim, powerbank regülatörü 5v 10A kadar direnç gösterebiliyor. Güneş panelleriniz, 1.5v 20A. Eğer direkt bağlarsanız, ya aşırı ısınır -overheat- ya da direkt yanar. O yüzden şöyle yapmanız lazım, siz en az 5v ve 30 ampere kadar dayanabilen bir regülatör alacaksınız ki, powerbankın regülatörüne uygun voltajlar elde edilsin. Tabii, bu sadece örnek.
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim....
Paneller 2volt enerji üretebiliyormuş,toplamda 40 volt'u 5volt'a düşürmek için regülatör bulamadım dolayısıyla 2 adet LM7805 modeli(Maksimum 33volt) olan regülatör aldım panelleri 10'lu olarak ayırdım ve iki farklı hat yaratacağım ikisine de LM7805 model regülatör den 5volt'luk çıkış alacağım....
Powerbank'i kendi devresinde micro usb şarj girişi üzerinden 5 volt'luk enerji ile besleyeceğim aslında mantık olarak adaptör aracılığı ile değilde solar panel üzerinden almasını sağlayacağım....
Modum bu konu kitlenebilir çözüm ise bir önceki yazımda belirttiğim gibidir.....
@Mert

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı