Günlük kullanım için i3 10105F'den daha iyi olan laptop önerisi

Knight Davion

Kilopat
Merhaba.

Yaklaşık 1,5 yıl önce annem ve babama günlük ihtiyaçlar ve bazen internetten bir şeylere bakmak, bir şey izlemek için aynı zamanda yavaşlık hissettirmeyecek bir sistem toplamıştım.

Özellikleri şöyle:

i3 10105F.
GT 1030. (sessizlik odaklı olması için bilerek fansız model aldım)
H410M.
2x8 3200 MHz RAM.
512 GB Kioxia 2.5 SSD.

19 inç 1600*900 2. el monitör ve klavye+mouse+hoparlör.

Ailem yakın bir tarihte taşındı ve taşındığı yeni ev eskisinden daha küçük. Kasa vs. yere de konur fakat monitörü koyacak dahi yer yok evde. Evde duvara asılı 55 inç TV var monitör yerine ona takılabilir, kablosuz klavye mouse alınabilir fakat bu sefer de koltuk ve TV'nin konumundan dolayı kullanımı rahat ve pratik olmayacak gibi. Bundan dolayı istenildiği zaman çantasına konulup kaldırılabilecek, istenildiği zaman yemek masasına çıkartılabileceğinden dolayı laptop almaya karar verdim. Alınacak laptopta asla oyun vs. oynanmayacak. Aslında bir bütçem de yok, yukarıda yazdıklarımı satıp, üzerine biraz ekleyip laptop almayı planlıyorum. Alınacak laptop sıfır veya 2. el olabilir.

Genel olarak kasa kalitesi, hoparlör, ekran, kalitesi ve günlük Chrome'da gezerken hız bakımından eski kasayı aratmayacak veya farkı hissedilmeyecek 15.6 bir laptop istemekteyim. Örnek olarak 11. nesil i3 veya i5'li laptop modelleri veya 12. nesil i3'li laptoplar işimi görür mü bilmiyorum. Bu laptoplar ortalama 9.5-13 bin TL arası oynamakta. Daha öncesinde gaming laptop, gaming sistem kullanmış biri olarak bu laptoplar bu paraları eder mi o konuda da şüpheliyim. Alacağım laptop çok sık veya her gün kullanılmayacak. Belki haftada 1-2 gün veya ihtiyaç halinde ortaya çıkartılacak. Şu tutarı aşamam diye bir kaide yok, çok fazla para verme taraftarı da değilim ama örnek olarak 2 cihaz arasında kaldığımda arada 500 TL fark varsa ve o 500 TL çok fazla şey etkileyecekse o 500'ü ödemek daha mantıklı gibi. Alacağımız cihazı ortalama 5 sene kullanmayı düşünüyoruz.

Yorum ve önerilerinizi, tavsiyeleriniz varsa cihazları bekliyorum. Konunun takibindeyim, düzenli bakmaktayım.

Teşekkürler.

16 GB RAM'li IPS panel laptoplara bakınca, laptop kasası tarihi eserler gibi değilde fiyat iyice oyuncu laptoplarına yaklaşmış arada bir fark kalmıyor resmen şaka gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı