Günlük Kullanım için Telefon Tavsiyesi

KenLix

Hectopat
Makaleler
1
Yakın zamanda telefonumu değiştirmeyi düşünüyorum. Beklentim ise ekranın iyi olması, stabil bir yazılımı olması, hızlı şarj olması ve yüksek kapasiteli bir bataryası olması. Cihazda oyun oynamayacağım. Ayrıca kamerası da çok önemli değil. Bütçem ise 3000 TL civarında, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yakın zamanda telefonumu değiştirmeyi düşünüyorum. Beklentim ise ekranın iyi olması, stabil bir yazılımı olması, hızlı şarj olması ve yüksek kapasiteli bir bataryası olması. Cihazda oyun oynamayacağım. Ayrıca kamerası da çok önemli değil. Bütçem ise 3000 TL civarında, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Oppo A73 öneririm hocam ama bütçenin biraz altında.

Peki hocam Gsmarena'dan özelliklerine baktığım zaman Android sürümünün 10 olduğunu gösteriyor, 11 sürümünü de destekliyor mu?

Hocam bildiğim kadarıyla su anda desteklemiyor ama ileride sanırım alacak.
@efeekaya hocam bir aralar kullanmıştı o daha çok yardımcı olabilir.

Aradaki fiyat farkına değmese bile A74'e de bakabilirsiniz.

Yaklaşık 1 ay Oppo A73 kullandım. 2500'e alınabilecek zaten 2 seçenek vardı.

1- TCL 10L
2- Oppo A73

Bu ikisi dışındaki seçenekler iyi değildi ve fiyatlarını hak etmiyordu. Yani 2.5K bütçeye mantıklı olarak bu iki seçenek vardı. Ben de Oppo A73 aldım.

İlk aldığımdaki ilk izlenimlerimi aktarayım:

(Uzun yıllarca (6) eski bir android kullandığım için baya bir eşekten inip ata binmiş gibi oldu ama izlenimlerimi genel yapacağım.)

1- İlk başta en iyi özelliği ekranı. Ekranı en düşük parlaklık değerlerinde (%10-15) bile gerçekten çok parlak. AMOLED paneli olduğu için çok fazla güç de tüketmiyor. Ekran kalitesi olarak da renkleri vs. düzgün göstermesi vs. çok iyi fiyatına göre. ( Her ne kadar TCL ekran paneli de kalitesi olsa 10L modelinde IPS LCD var. Bu da daha çok güç tüketimi ve renkleri tam gösterememe demek.)

2- Hızlı şarj özelliği beni gerçekten tatmin etmişti. 30W ile düzgünce şarja takıldığında %15'den %100'e 45-50 dk'da fulluyor. Şarjı doldurma süresi gayet yine fiyatına göre çok iyi. TCL 10L tercih etmeme sebeplerimden bir diğeri gerçekten bataryasını çok yavaş şarj etmesi idi. (%15 'den %100'e 120 dk'da fulluyor ki bence bu yüksek bir değer.)

3- Batarya olarak 4015 mAh çok yüksek bir değer değil. O yüzden aşırı bir şey beklemeyin. Günlük kullanımda 1 günü rahat çıkarır. Yani sabah takarsınız yoğun bir günlük kullanım da bile ertesi sabah takarsınız. Ekran parlaklığı çok olduğu için ben parlaklık kısmında %30-35'i pek geçmenizi önermem. Aksi halde daha da pil tüketiyor.

4- İşlemcisi kesinlikle oyun işlemcisi değil. Çok yeni de bir işlemcisi yok. Ama günlük kullanıcı için gayet yeterli bir seviyede performansı var. Yani sosyal medyada takılma video izleme işleri için ideal.

5- Depolama ve bellek kısmında 4 GB RAM 128 GB hafızası var. Hafıza konusunda bence gayet yeterli. RAM TCL 10L'de 6 GB fakat günlük kullanıcı için 4 GB olması pek önemli değil. Zaten yeni ColorOS sürümü ile hâli hazırda olan 4 GB RAM'i 4+3 yaparak 7 GB yapabiliyorsunuz. Bunun detaylarını araştırmanızı öneririm.

6- Kamerası fiyatına göre fena değil. Zaten bu fiyatta kamerası çok iyi telefon kalmadı. A73 de bence fiyatına göre iyi çekiyor. Gece zaten çoğu telefon gibi iyi değil ama gün içinde anı fotoğraflarında vs. sıkıntı yaratmaz.

7- Yazılım olarak ColorOS gayet iyi ve stabil. Yazılım konusunda ise ben telefon ile gelen ilk sürümü kullanmanızı öneririm. Çünkü pil performansı olarak sonradan gelen sürümler biraz kötüleşti. Ama genel olarak Yazılımı gayet iyi. Telefon yeni sayıldığı için Android 11 alacak ama ne zaman alacağı belli değil.

8- Tasarım olarak da çok beğenmiştim. Özellikle ağırlığı çok iyi. Gerçekten elde kolay tutulur bir ağırlığı var rakiplerine göre. Ekranı uzun gelebilir ama sonradan alışırsınız. Arkadaki kamera tasarımı vs. de gayet şık ve hoş. Ben arkaya kılıf takarak kullanmanızı öneririm.

Genel olarak bu şekilde. Başka sorularınız varsa sorabilirsiniz. @HaWlI KuLlANIcI etiketlediğiniz için teşekkür ederim.

A73 güzel bir opsiyon fakat bütçemin altında kalıyor ve alabiliyorken daha iyi bir şey almak istiyorum. Biraz araştırdım ve şu modeller arasında kaldım Realme 7, A74 ve Reno 5 Lite.

Realme 7 IPS LCD ekran kullanıyor dizi/film için AMOLED mi daha iyi olur yoksa IPS LCD mi?

A73 güzel bir opsiyon fakat bütçemin altında kalıyor ve alabiliyorken daha iyi bir şey almak istiyorum. Biraz araştırdım ve şu modeller arasında kaldım Realme 7, A74 ve Reno 5 Lite.

Realme 7 IPS LCD ekran kullanıyor dizi/film için AMOLED mi daha iyi olur yoksa IPS LCD mi?
Kamera için 3 cihazdan en iyisi Realme 7. Geekbench ve Antutu testlerinde en yüksek puanı alan yine Realme 7. Onun dışında 3 cihaz batarya,ekran büyüklüğü ve diğer konularda hemen hemen birbirlerine yakın cihazlar. Ayrıca şahsen bana soracak olursanız AMOLED ve IPS LCD iki cihazı yan yana koymadığınız sürece aradaki farkı anlamanız pek mümkün değil. Ben realme 7 satın almanızı tavsiye ediyorum. Ama diğer arkadaşlarında tavsiyesini alıp, karar almanız daha doğru olur.

Realme 7'deki işlemci Mediatek G95. Yani her ne kadar sorunlu olmasa da Snapdragon modellere göre daha çok ısınıyor. Bu durumu Note 8 Pro'da deneyimledim. İşlemci fiyatına göre güçlü ama. Bir de ekranı IPS LCD. Yani dizi film izleyecek kişiler için önermem. Bir kere gözünüz AMOLED panel deneyimlediğinde IPS LCD ile arasındaki farkı çok net anlarsınız. Geekbench neyse de antutu puanlarına bakmak saçmalık. Pazardan çakma iPhone alın. Antutu bilgilerine bakın. Aşırı iyi vs. gözükür.

A73 ile A74'un farkı çok yok.

- A74 arka kamera olarak bir tık daha iyi.
- A73 yardımcı ve ön kamerada daha iyi.
- A74 batarya olarak daha iyi.
- A73 kalınlık ve ağırlık anlamında daha iyi.
- A73 ekran ve ekran/gövde oranı olarak daha iyi.

Bunlar dışında hiçbir farkı yok. Aradaki 500 TL'ye ben değeceni pek düşünmüyorum.

Reno 5 Lite'da 3400 civarlarında. O kadar çıkabiliyorsanız Realme 7 PRO alın. O kadar çıkamam derseniz bence Reno 5 Lite'a 3400 , Reno 4 Lite'a da 3100 verilmez. Bu telefonlar yerine 3300'e Galaxy A51 8/256 alırdım açıkçası. Tek kötü yani işlemcisinin gücü. Onun dışında dizi film için çok iyi cihaz.

Note 9 Pro önerirm hocam, tabii IMEI kopyalısı sizin için sorun olmazsa.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı