Günlük/Üni/Yazılım kullanımı için dağıtım önerisi

ahmut222222

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050 LAPTOP GPU, intel core i7-11800H, 16GB RAM, 1 TB SSD
Başlıkta da görüldüğü gibi, Windows'ta oyun oynuyorum ama bilgisayarda gereksiz bir kasma var rtx3050/i7 11800H olmasına rağmen bu yüzden iyi hızlı bir dağıtıma ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Stabil bir şey istiyorsan Debian 12 kurabilirsin. Her acidan yeterli olur.

Kesinlikle. Google'a, PyCharm'a, Visual Studio Code'a hızlıca girsin yeter. Birden fazla işlem için kullanacağım aynı anda Google vb. bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle. Google'a, PyCharm'a, Visual Studio Code'a hızlıca girsin yeter. Birden fazla işlem için kullanacağım aynı anda Google vb. bunlar.

PyCharm tarzi paketlerin dogrudan .deb uzantili dosyasi yayinlaniyor zaten, o yuzden kurulumda sorun yasamazsin. Kendim bircok islemi ayni anda yapiyorum, ustune uzun zaman boyunca acik birakiyorum sistemi. Duzgun bir sekilde calisiyor.

Stabil bir şey istiyorsan Debian 12 kurabilirsin. Her acidan yeterli olur.

Aynen görece diğer masaüstlerine göre ağır olan KDE masaüstü bile Windows 10'dan 1000 kat daha hızlı çalışıyor.

Her şey ile gelen bir dağıtım isterseniz Mint kurabilirsiniz bayağı iyidir, kurulumda pek uğraştırmaz. Kullanımı da basittir.

Eğer Debian kuracaksan, çoğu şey yüklü gelmediğinden Linux assistant kurup, flatpak Java, ek multimedia codecleri vesaire kolayca kurabilirsiniz. Debian'ın KDE sürümünü öneririm.

Son düzenleme:
Aynen görece diğer masaüstlerine göre ağır olan KDE masaüstü bile Windows 10'dan 1000 kat daha hızlı çalışıyor.

Her şey ile gelen bir dağıtım isterseniz Mint kurabilirsiniz bayağı iyidir, kurulumda pek uğraştırmaz. Kullanımı da basittir.

Eğer Debian kuracaksan, çoğu şey yüklü gelmediğinden Linux assistant kurup, flatpak Java, ek multimedia codecleri vesaire kolayca kurabilirsiniz. Debian'ın KDE sürümünü öneririm.

Hocam selam, KDE Neon yüklemiştim ama mouse autoscroll(orta tuşa basınca hani şey oluyor ya ondan) olmadığı için ve capslock tuşuna basıp çektiğimde, gecikme olmadığından (mesela HEllo WOrld böyle OLuyor ilk harfi büyük yazmak isteyince) prime videodan 1080p video izleyemiyordum, py yerine python3 olduğundan değiştirmek zorunda kaldım hızı falan harikaydı autoscroll olsa diğerlerine yine tamamdım fakat olmadı. İlk linuxumu arch linux kurmuştum( ya da arco linuxtu) pac’ten sonra apt ile de bir garipseme hissetmedim değil. Debian’da bu sorun yaşanır mı yine? Pop Os ve Mint de güzel gibi duruyor.

Hocam selam, KDE Neon yüklemiştim ama mouse autoscroll(orta tuşa basınca hani şey oluyor ya ondan) olmadığı için ve Caps Lock tuşuna basıp çektiğimde, gecikme olmadığından (mesela hello world böyle oluyor ilk harfi büyük yazmak isteyince) Prime Video'dan 1080p video izleyemiyordum, py yerine Python3 olduğundan değiştirmek zorunda kaldım hızı falan harikaydı autoscroll olsa diğerlerine yine tamamdım fakat olmadı. İlk Linux'umu Arch Linux kurmuştum( ya da arco linuxtu) Pac'ten sonra apt ile de bir garipseme hissetmedim değil. Debian'da bu sorun yaşanır mı yine? Pop!_OS ve Mint de güzel gibi duruyor.

Bence Mint ve Debian'ı deneyebilirsiniz güzel dağıtımlardır. Özellikle Mint'in kullanım kolaylığı yüksektir. Başlangıç için en iyisidir.

İnternetsiz kurulabilen Debian sürümlerini buradan bulabilirsiniz. Index of /debian-cd/current-live/amd64/bt-hybrid

Yeni konular

Geri
Yukarı