Günümüzde hak yemeden zengin olmak mümkün mü?

Hangi alanda ve hangi zenginlik düzeyinden bahsettiğine göre değişir. Mesela yenilikçi bir fikrin vardır, bu fikirle milyarları kendin kazanabilirsin ya da büyük bir şirkete satabilirsin. Bunun olma ihtimali yüz milyonda bir, o yüzden buna pek bel bağlamayın.

Bir marka kurarsın, üretim yapıp iyi bir kârlılık düzeyiyle satıp zengin olabilirsin. Bunu da yapmak "artık" pek kolay değil, 30-40 yıl kadar geç kalındı denilebilir. Yeni bir markayla, piyasada yerini sabitlemiş olan eski markalara karşı mücadele etmek kolay değil. Çok ciddi bir yatırım gerekiyor.

Çoğunuzun zenginlik saydığı ama aslında olması gereken hayat standartlarını sağlayacak düzeye gelebilmeyi düşünürsek bunun için çalmaya hak yemeye gerek yok. İyi düzeyde bir iş ya da serbest piyasada yaptığınız işin fiyatını global fiyatlara göre belirleyebiliyorsanız yapabiliyorsunuz. Fiyatınızı bu ülkenin piyasasına göre belirlemek zorunda kalırsanız geçmiş olsun, 3 kuruşa kat kat fazla çalışıyorsunuz.

Türkiye'de bu konu pek mümkün değil. Yaklaşık 3 yıldır iş hayatındayım. 23 yaşındayım. Bir şirkette ar-ge yönetimi ve reklam planlaması yapıyorum. Mesai saatlerimiz resmiyette 9-6.5 fakat ben 7 24 çalışıyorum. Geceleri 12 1 demeden. Ctesi pazar demeden çalıştığım oluyor genellikle. Bize verdiği para 5000TL ve bu paranın resmi kısmı asgari ücret, kalanı elden. İlk başlarda güzel geliyordu ulan 5000TL mis gibi para oh be diyordum.

Geçen taşıt kredisi çekmek istedim. Aylık 3.500TL geri ödemeli. Bir baktım reddedildi. Nedeni ne mi? Aylık gelirin 2850 TL sen nasıl geri ödeyeceksin? Bütün umudumu yitirdim 3 yıldır bir hiç uğruna çalışıyormuşum onu anladım. Yapabildiğim tek yatırım 30.000TL'lik bir bilgisayar oldu onu da kredilerle 1.5 senede topladım. Allah belasını versin bu ülkenin de, özel sektörününde. Umarım tez zamanda yok olur gideriz.

Sonucunda ne mi oldu? Patronum 1.600. 000 TL'lik Audi A6 ya biniyor, kardeşlerinin milyonluk daireleri var Passat'ları var. Ben her gün 7 24 çalıştığım işe tranvayla gidip geliyorum. Sabah 10dk geç kaldığım için trip ve mobbing yiyorum.

Çok üzücü çokk.

Herkes zenginliği maddiyat olarak görüyor ilginç. Jim Carrey'in sözü geldi aklıma nedense:

"Umarım bir gün herkes ünlü ve zengin olur. Hayal ettiği herşeye kavuşur ve böylece asıl cevabın bu olmadığını anlar."

Yeni konular

Geri
Yukarı