Günümüzdeki ekran kartları en az kaç GB VRAM'e sahip olmalı?

Yoğun video edit ve blender kullanıyorsanız ve ağır oyunlar oynuyorsanız en az 12 gb olması gerek.
Günlük işler için 3 - 4 iyidir. Önerilen genel olarak 6 gb, 8 ve üstü çok iyi herkes için.

24 GB VRAM ile bile bazı sahneleri yüklemekte zorlanıyor RTX 3090 👀

GTX1060 6 GB VRAM ile hiç sorun yaşamadım şu ana kadar. Çoğu oyunu yüksek ayarlarda 60FPS ile oynuyorum. Eskiden GTX960 vardı mesela ağır oyunlarda ayar kısmam gerekiyordu ama yinede hiç VRAM kısıtlamasına uğramadım. O yüzden ekran kartına ve çözünürlüğe göre değişir.

Ben bu konuda üreticilerin biraz bonkör olması gerektiğini düşünüyorum, benim şahsi fikrim 8-16-32 GB şeklinde 3 sınıfta toplanmalı kartlar.
Okuduğum 2017 tarihli bir yazıda Samsung 1 GB GDDR5X VRAM için 8.5 $ fiyat farkı alıyormuş (ne derece doğrudur bilemiyorum) sanırım kaba hesapla 8 GB VRAM maliyeti 70 $ olacak. Günümüzde de 2K 4K hatta yeni trend 8K içerikler ve oyunlar olduğunu göz önünde bulundurursak min. 8 GB olmalı diyorum.
Bunlar haricinde fazla RAM göz çıkarmaz en kötü ihtimalle boşta kalan bölümü herhangi bir uygulama, render çıktısı için disk olarak gösterip, cache alanı olarak kullanabiliriz.

RX 5500XT 8G mi, GTX 1660S 6G mi? Tabi kide 1660S olacaktır.
RX580 4GB mi RX580 8GB mi? Tabii RX580 8GB. Eray hocamızın dediği gibi VRAM miktarını konuşuyoruz :D.
Bana kalırsa en az 4GB kullanılmalı fakat yeni nesil oyunlar için 8GB gerekli.

Geri
Yukarı