Gürültülü Sapphire HD 3870 ekran kartı fanı için ne yapılabilir?

Makaleler
42
Geçenlerde 100 TL'ye Sapphire HD 3870 ekran kartı satın aldım. Termal macununu yeniledim, iç temizliğini yaptım yalnız fanı inanılmaz gürültülü çalışıyor. Malum bu kartlarda da bir hız ayarlayıcısı yok. Büyük ihtimalle uzun süredir bakımsız kaldı bu kart. Elimde WD40 bulunuyor ancak akışkan bir yapıya sahip. Bu uygun mudur yoksa farklı bir yağ mı önerirsiniz?

Geçenlerde 100 TL'ye Sapphire HD 3870 ekran kartı satın aldım. Termal macununu yeniledim, iç temizliğini yaptım yalnız fanı inanılmaz gürültülü çalışıyor. Malum bu kartlarda da bir hız ayarlayıcısı yok. Büyük ihtimalle uzun süredir bakımsız kaldı bu kart. Elimde WD40 bulunuyor ancak akışkan bir yapıya sahip. Bu uygun mudur yoksa farklı bir yağ mı önerirsiniz?

WD40 pas sökücü pek bi işe yaramaz. Size kalıcı yağlayıcı bişey lazım bence.

Bilmem işe yarar mı ama ben eski bilgisayarımda fanın iki yanını bantlayıp kağıt tutturuyodum. Ses azalıyodu ama çok ısnıyordu bu seferde tamirciye gittim yağladı yine düzelmedi.
Yine gittim fana baktı bozuk dedi değiştirdi düzeldi.

Nalburdan ince makine yağı alıp deneyebilirsiniz. Fakat fan göbeğinin içi tozla dolmuşsa o da fayda etmez.
Bir süre önce DH'de sıvı gres yağı kullanılmasının daha iyi olacağını söyleyen birkaç kişinin yorumlarını okumuştum.

Macun değişiminden önce kartı komple sökmüştüm göbeği açıkta kalıyordu sanırım. Yarın bir sıvı gres yağı bakayım ben o zaman yakında nalbur olacaktı.

Macun değişiminden önce kartı komple sökmüştüm göbeği açıkta kalıyordu sanırım. Yarın bir sıvı gres yağı bakayım ben o zaman yakında nalbur olacaktı.
Fan yağlamak fayda etmez gibi geliyor bana. Bence uygun fan ayarlamak daha mantıklı ya da sıvı grese para vermeden önce 3-5 liraya ince makine yağı kullanıp fayda edip etmediğini görün.

Geri
Yukarı