Güvenli modda hiçbir USB cihaz çalışmıyor

yılmaya

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, DDU kullanmak için güvenli moda geçmek istedim eskiden bir sıkıntı olmadan ayarlardan gelişmiş başlangıcı açıp geçerdim. Bu sefer ise güvenli modda hiçbir USB çalışmıyor ne fare ne klavye RGB, ışıklar bile sönük. 2 farklı fare 1 tane farklı klavyede denedim kar etmedi. Normal kullanımda hiçbir sıkıntım yok. Anakartım Gigabyte B650M Aorus Elite AX şüphem yeni BIOS güncellemesinden başka bir şey aklıma gelmiyor. Bu olaydan önce F22b kodlu en güncel BIOS'a güncellemiştim. Windows yüklenme tekeri geldiği an tüm RGB ışıklar da sönüyor. BIOS'da da sıkıntım yok her şey işlevsel.
Denediğim çözümler:
Legacy mode USB hem açık hem kapalı denedim.
Port 60/64 emulation hem açık hem kapalı denedim.
Clear CMOS denedim BIOS ayarlarım bozuksa diye yine olmadı.

1. Sürücülerin yüklenmemesi: Güvenli mod, yalnızca temel sistem sürücülerini yükler ve üçüncü taraf sürücülerini devre dışı bırakır. USB cihazları için gereken özel sürücüler yüklenmediği için USB cihazları çalışmayabilir.
  2. Servislerin devre dışı olması: Güvenli modda, bazı Windows servisleri devre dışı bırakılır. Bu servislerden biri USB sürücülerinin çalışmasını sağlayan bir servis olabilir.
  3. Güvenlik kısıtlamaları: Güvenli mod, güvenlik nedenleriyle bazı işlevleri kısıtlar. USB cihazlarının kullanımı da güvenlik riski oluşturabileceğinden, bu işlev güvenli modda devre dışı bırakılabilir.
  4. Sorun giderme amaçlı: Güvenli mod, genellikle sistem sorunlarını gidermek için kullanılır. USB'nin devre dışı bırakılması, olası sorun kaynağını sınırlamak ve sorun giderme işlemini basitleştirmek amacıyla yapılmış olabilir.

Şu çözümü deneyin.

Bu çözümde USB 2.0 deneyin demiş. Anakart üzerindeki her portu denedim. Maalesef ne USB 2 ne de 3'de çalışmıyor. Hem kurtarma ekranından hem de msconfig'den girdiğimde klavye ve fare çalışmıyor.

1. Sürücülerin yüklenmemesi: Güvenli mod, yalnızca temel sistem sürücülerini yükler ve üçüncü taraf sürücülerini devre dışı bırakır. USB cihazları için gereken özel sürücüler yüklenmediği için USB cihazları çalışmayabilir.
  2. Servislerin devre dışı olması: Güvenli modda, bazı Windows servisleri devre dışı bırakılır. Bu servislerden biri USB sürücülerinin çalışmasını sağlayan bir servis olabilir.
  3. Güvenlik kısıtlamaları: Güvenli mod, güvenlik nedenleriyle bazı işlevleri kısıtlar. USB cihazlarının kullanımı da güvenlik riski oluşturabileceğinden, bu işlev güvenli modda devre dışı bırakılabilir.
  4. Sorun giderme amaçlı: Güvenli mod, genellikle sistem sorunlarını gidermek için kullanılır. USB'nin devre dışı bırakılması, olası sorun kaynağını sınırlamak ve sorun giderme işlemini basitleştirmek amacıyla yapılmış olabilir.
Çözüm olarak ne önerdiğinizi anlayamadım.

Win+r yapınca MSConfig yazdım ve oradan önyükleme kısmına gidip "güvenli önyükleme" tikini açıp yeniden başlattım.

Bunu Windows içinde yapıp sonra güvenli modda açın.

Gönderdiğiniz çözümü bir daha yazmışsınız ama cevabımda söyledim. Dediğinizi daha önce denedim ve bilgisayar he açılışta güvenli moda geçmeye başladı. Yine de klavye ve fare çalışmıyordu hatta artık her açılışta güvenli mod açıldığından bilgisayarım kilitlendi diyebilirim. Dün gece onu çözmeye uğraşmıştım.

Tüm sebep Logitech'miş. Bu G HUB denen şey virüsten daha çok zarar veriyor bilgisayara. Bir daha Logitech ürün almam milyon farklı sıkıntı sebebi yazılımları.

1710372163560.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı