Güvenlik kamerasını izlemek

Cedrina300mg

Hectopat
Merhaba, iş yerimizde güvenlik kamerası var. Cep telefonundan uygulama ile takip ediyorlardı sonra bana bilgisayardan da bakmak istediklerini söylediler ivms programı indirip kurdum. Burada 2 katta 2 ayrı internet var kamera üst katta. Ben alt katta ofisin Wi-Fi ağından izleyemiyorum ama yukarıdaki ağa bağlanınca görüntü geliyor. Ancak o Wi-Fi bazen hiç çekmiyor ayrıca evden falan da izlemek istiyorlar. Bunu nasıl sağlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, iş yerimizde güvenlik kamerası var. Cep telefonundan uygulama ile takip ediyorlardı sonra bana bilgisayardan da bakmak istediklerini söylediler ivms programı indirip kurdum. Burada 2 katta 2 ayrı internet var kamera üst katta. Ben alt katta ofisin Wi-Fi ağından izleyemiyorum ama yukarıdaki ağa bağlanınca görüntü geliyor. Ancak o Wi-Fi bazen hiç çekmiyor ayrıca evden falan da izlemek istiyorlar. Bunu nasıl sağlayabilirim?
Taa evden oraya bağlanmak imkansız gibi görünüyor. Benim düşündüğüm çözüm bir sunucu gibi aracı bir şey kullanarak ve port açarak kendilerini ofisin LAN ağına bağlı göstermeleri gerekiyor. Ayrıca bu aşamalarda da ofis kapalı olsa bile bir cihazın ve modemin açık olması gerekiyor. Açıkçası nasıl yapılacağını bilmiyorum. Belli bir aşamaya kadar yardım edebilirim o da şöyle ofisinizdeki modem, router ayarlarından bir bilgisayara (kameranız da olabilir hiç denemediğim için nasıl bir sonuç verir bilemem) Statik IP vermeniz gerekiyor. Daha sonra ya DuckDNS gibi bir şey kullanarak ya da modem, router ayarlarından DDNS (Dynamic DNS) açarak değişken internet IP' nizi bir domaine sabitiliyorsunuz. Daha sonra Statik IP verdiğiniz cihaza port yönlendirme ayarlarından port açıyorsunuz. Artık o domain ve portu kullanarak cihaza bağlanmanız gerekiyor ama bu aşamayı bilmiyorum işte nasıl bağlayıp erişebilirsiniz orasını da bilen birisi varsa yardım edebilir ya da araştırabillirsiniz. Bende merak ettim araştırırsam ve bir şeyler bulursam atarım size.

Edit > Aklıma gelen bir yöntem var bir zamanlar oyun sunucusu açmak için kullanılan Hamachi yazılımı işinize yarayabilir. Bu uygulama açtığınız port ve domaine bağlanarak sizi aynı LAN adresinde gösterebiliyor diye hatırlıyorum. Zaten aynı LAN ağında olduğunuz sürece kameraya erişim sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemleri bütün cihazlara uygularsanız Wi-Fi çekim gücü ve uzaklığı fark etmeksizin erişim sağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Yardımınız için teşekkür ederim benim de aklıma sunucu geldi ancak belki eksik bir şey yapmışımdır kolay bir yöntemi var mı diye sormak istedim. Sistemi kuran arkadaşa sordum ancak o da gelip bakmam lazım demişti gelince de bir şey yapmasa bile yüklü ücret alıyor bu yüzden araştırmak bana kaldı. Uzun uzun anlatmışsınız çok teşekkür ederim hamachiyi deneyeceğim.

Son olarak aklıma takılan bir şey sormak istiyorum. Pc ile bağlanmak ve Mobil uygulama üzerinden bağlanmak arasından ne gibi bir fark var da telefonda her yerden bakabiliyorlarken pcde aynı ağda olmak zorundayım bunu merak ettim

Yardımınız için teşekkür ederim benim de aklıma sunucu geldi ancak belki eksik bir şey yapmışımdır kolay bir yöntemi var mı diye sormak istedim. Sistemi kuran arkadaşa sordum ancak o da gelip bakmam lazım demişti gelince de bir şey yapmasa bile yüklü ücret alıyor bu yüzden araştırmak bana kaldı. Uzun uzun anlatmışsınız çok teşekkür ederim hamachiyi deneyeceğim.

Son olarak aklıma takılan bir şey sormak istiyorum. Pc ile bağlanmak ve Mobil uygulama üzerinden bağlanmak arasından ne gibi bir fark var da telefonda her yerden bakabiliyorlarken pcde aynı ağda olmak zorundayım bunu merak ettim
Telefonda böyle bir sorun yoksa yani kamera zaten uygulamaya internet üzerinden aktarım yapıyorsa ve aynı ağda olunmasa bile erişim sağlanıyorsa sunucu gibi bir duruma gerek yok ya PC üzerinde kullandığınız uygulamada bir şey vardır ya da yine internet ayarları yapmanız gerekiyordur. Ben telefon üzerinde de aynı ağa bağlı olma zorunluluğunu ele alarak düşünmüştüm. Belki telefon üzerinden PC uygulamalarını yetkilendirme gibi birkaç ayar bile olabilir emin değilim yine bir şey bulursam buraya yazarım.

Uygulamanız bu ise "Online Device" seçeneği aynı ağ üzerinde olan cihazları buluyor. "Add" seçeneği ise sizin modem, router üzerinden açtığınız port + modeminizin değişken IP adresine bağlanıyor. Yani eğer düşündüğüm gibi ise yapmanız gereken birkaç ayarlama bu sorunu çözecek gibi görünüyor. Hamachi uygulaması kullanmanıza gerek kalmayabilir. Yine eğer açık port yoksa modem, router üzerinden port açmanız ve değişken IP sorununu çözmek içinde bir DDNS atamanız yeterli olabilir. Aşağıya bahsettiğim SS' i bırakıyorum. Video kaynağının linki ->

1715779006733.png

Ayrıca bu ayarlamalar yapılmadan telefon üzerinden nasıl bağlandığını hâlâ çözemedim. Ya da ayarlamalar yapılmış ama gereken port ve domain unutulmuş, bilinmiyor olduğu için PC üzerinden bağlanırken bunları giremiyorlar ve tek seçeneği aynı ağ üzerinde bağlı olmakta arıyor olabilirler.

Son düzenleme:
Telefonda böyle bir sorun yoksa yani kamera zaten uygulamaya internet üzerinden aktarım yapıyorsa ve aynı ağda olunmasa bile erişim sağlanıyorsa sunucu gibi bir duruma gerek yok ya PC üzerinde kullandığınız uygulamada bir şey vardır ya da yine internet ayarları yapmanız gerekiyordur. Ben telefon üzerinde de aynı ağa bağlı olma zorunluluğunu ele alarak düşünmüştüm. Belki telefon üzerinden PC uygulamalarını yetkilendirme gibi birkaç ayar bile olabilir emin değilim yine bir şey bulursam buraya yazarım.

Eki Görüntüle 2196116

Ayrıca bu ayarlamalar yapılmadan telefon üzerinden nasıl bağlandığını hâlâ çözemedim. Ya da ayarlamalar yapılmış ama gereken port ve domain unutulmuş, bilinmiyor olduğu için PC üzerinden bağlanırken bunları giremiyorlar ve tek seçeneği aynı ağ üzerinde bağlı olmakta arıyor olabilirler.
Sanırım mecburen sistemi kuran arkadaşı çağıracağım çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için

Yeni konular

Geri
Yukarı