Güzel bir gelecek için 9.sınıfta ne yapılmalı?

Hukuk bölümünde istemediğiniz kadar metin ve diyaloglara maruz kalacaksınız.
Kendinizi buna hazırlayın, mülakat gruplarına katılın.
Okulda tartışma klubü kurun.
Sabırlı olmayı öğrenin zira bu meslekte en çok ihtiyacınız olacak şey.
Change.org inceleyin.

Tabi hocam ama önümüzde bir sınav var.
O bölüme girip giremeyeceğimizi o sınav belirlediği için hele bir sınavı kazanalım.
Sonrasına bakarız.

Kanka erken falan deme YKS'ye çalış. Geleceğini belirleyecek, Hukuk kazanıp kazanamama olayını o sınav belirleyecek. Derslerine asılıp temelini oluştur. Senin kötülüğünü isteyen sosyal medya ve oyunlardan uzak dur. Bu arada, ben de bir zamanlar hukuk istiyordum ve hukuk hakkında çok araştırma yapıyordum. Öğrendiklerim, hukukçulara Allah sabır ve güç versin. Çünkü bir sürü kitap okuyorlar ve eğer sen kitap okumayı sevmiyorsan 1. sınıfta bırakırsın okulu dediler. Okumaktan kafayı sıyırabilirsin. Hukuk konusunda beni hayal kırıklığına uğratan bir konu, o kadar okuyup çalışmanın sonucunda karın tokluğuna çalışman. Gerçi alışıldık bir durum ülkemizde. Fakat bu durum torpilliler ve kendini çok iyi geliştirenler için geçerli olmasa gerek. Fakat hukuğun bir diğer güzel yanı ise bir sürü dalı var. Miras Hukuku, Bankacılık Hukuku, İcra Hukuku... Okuması da gerçekten masraflı. Çünkü o kadar çok kitaba çok para vermek de kolay olmasa gerek. Sen bu özellikleri taşıyorsan, hukuk okuyabilirsin. Senin şuanlık tek yapman gereken ise en başta söylediklerim :)

Kanka erken falan deme YKS'ye çalış. Geleceğini belirleyecek, Hukuk kazanıp kazanamama olayını o sınav belirleyecek. Derslerine asılıp temelini oluştur. Senin kötülüğünü isteyen sosyal medya ve oyunlardan uzak dur. Bu arada, ben de bir zamanlar hukuk istiyordum ve hukuk hakkında çok araştırma yapıyordum. Öğrendiklerim, hukukçulara Allah sabır ve güç versin. Çünkü bir sürü kitap okuyorlar ve eğer sen kitap okumayı sevmiyorsan 1. sınıfta bırakırsın okulu dediler. Okumaktan kafayı sıyırabilirsin. Hukuk konusunda beni hayal kırıklığına uğratan bir konu, o kadar okuyup çalışmanın sonucunda karın tokluğuna çalışman. Gerçi alışıldık bir durum ülkemizde. Fakat bu durum torpilliler ve kendini çok iyi geliştirenler için geçerli olmasa gerek. Fakat hukuğun bir diğer güzel yanı ise bir sürü dalı var. Miras Hukuku, Bankacılık Hukuku, İcra Hukuku... Okuması da gerçekten masraflı. Çünkü o kadar çok kitaba çok para vermek de kolay olmasa gerek. Sen bu özellikleri taşıyorsan, hukuk okuyabilirsin. Senin şuanlık tek yapman gereken ise en başta söylediklerim :)
Kitap okurum ve bundan zevk alırım.
Aynen bölüm için zor diyorlar.
Ama insan isterse her zorluğun üstesinden gelir.

Son düzenleme:
Kitap okurum ve bundan zevk alırım.
Aynen bölüm için zor diyorlar.
Ama insan isterse her zorluğun üstesinden gelir.
Anlaşılan sen bayağı istekli görünüyorsun, sen ağlatırsın hukuku ;) Bu arada hukuğun dezavantajlarına birşey daha ekleyeceğim. Müvekkil sen davayı kaybettiğinde tüm suçu sana, yani avukata atıyor. Ki bu da tüm adını, kariyerini kirletiyor. Ve bildiğimiz gibi hukukta kariyer önemli...

Anlaşılan sen bayağı istekli görünüyorsun, sen ağlatırsın hukuku ;) Bu arada hukukun dezavantajlarına bir şey daha ekleyeceğim. Müvekkil sen davayı kaybettiğinde tüm suçu sana, yani avukata atıyor. Ki bu da tüm adını, kariyerini kirletiyor. Ve bildiğimiz gibi hukukta kariyer önemli...

Güzel bir eğitim ve kişisel gelişimle dava kaybetme gibi bir durum olmaz.
Tamam o zaman. Neden konu açtın? Zaten gerekli olan şeyleri yapıyormuşsun.
Bunlar sıradan şeyler bunu sen de ben de o da şu da yani kısaca herkes yapıyor,yapmalı.
Ben ise farklı ve akla yatan bir tavsiye istemiştim.
Konunun ilk mesajında da bunu belitmiştim aslında.
KONU KAPANMIŞTIR.
[ KİLİT ]---[ KİLİT ]

Son düzenleme:
Ezber yeteneğini geliştir bol bol kitap oku ayrıca diksiyonunu geliştir çalış gibi şeyler yazacaktım ama herkes yazmış. Sesli kitap oku odana geç oku. Ve bunu her meslek için her şey için söyleyeyim mutlaka bir yabancı dil öğren.

Bu sene Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi kazandım ve hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Şimdi sana ne yazsam kötü örnek olur. Kısacası dediğimi yap, yaptığımı yapma diyorum. Aslında PDR istediğim için bu konulara az çok hakimim ve hevesliyim.
9.sınıf lisenin temelini oluşturur ve en önemli konu olan "Problemler" konusunu bu sene göreceksiniz. Matematik temelini sağlam tut, yoksa ilerdeki yıllarda çok sıkıntı çekersin. Edebiyat açısından konuşacak olursak, şu an tek amacın yazılılarını yüksek tutmak olsun ancak dil bilgisi konularını da çok salma derim. Fen derslerini de TM'ciyim diyerek aksatma, çünkü o konular sana TYT'de çok güzel netler getirebilir. Sosyal Bilimler derslerinde ise konu çalışıp ardından test çözerek kalıcı hale getirebilirsin. Şu an asıl amacın TYT-AYT olmasın derim. Yazılılarını yüksek tutmaya çalış ama tek amacın da yazılılardan yüksek almak olmasın. Eğer ki konuları sağlam öğrenirsen yazılıların yüksek olur ve dolayısıyla da asıl amacın YKS'ye kaydığı zaman sıkıntı çekmezsin.
Özetleyecek olursam, Edebiyat için paragraf ve dil bilgisi ağırlıklı ilerle. Matematik konularını sağlam öğren ve değişik tarz soru çöz. Her türlü zorluktan görmen gerek ve maalesef sınav matematik odaklı olduğu için en çok ağırlığı matematiğe ver derim. Sosyal Bilimler dersleri için özet çıkarıp soru çözebilirsin. Fen dersleri için pek bilgiye sahip değilim fakat dediğim gibi, en az 4-5 net yaparsan seni binlerce kişinin önüne geçirecektir.
Kişisel gelişim açısından da İngilizce çok önemli. Bu sayede yabancı kaynaklara da erişebilirsin. İngilizceni geliştirmen için sayısız site ve uygulama var. İngilizce'yi okulda öğrenmeye çalışmaktan ziyade sitelere veya uygulamalara bakmanı öneririm. Yabancı arkadaş edinmek de iyi bir fikir olabilir.
Şimdiden başarılar dilerim :)

Geri
Yukarı