GUI olmadan terminal Linux kurmak

İşte Linux alt yapısını kullan. Sanal makine falan hiçbir şey yok.

CMD'yi Linux terminaline çevirmeyi biliyorum fakat yaptığım işlem dolayısı ile tamamen başka bir makine başka bir kaynak ayrılması tamamen görüntünün farklı bir sanal sistemden alınması gerekiyor. Aksi halde dediğiniz gayet mantıklı bir önerim. @Zurnadürüm.

Debian kararlı sürümü netboot imajından kur.
Grafik arayüz olmuyor.
Sistem açıldığında karşına TTY geliyor.

Ekleme:
Debian grafik arayüzle kuruluyor. Ama kurulum sırasında istersen grafik arayüz kurmayı seçmeyebilirsin.

Tamamen CLI'den kurulum istiyorsan Gentoo veya Arch Linux.

Son düzenleme:
Debian kararlı sürümü netboot imajından kur.
Grafik arayüz olmuyor.
Sistem açıldığında karşına TTY geliyor.

ekleme:
Debian grafik arayüzle kuruluyor. Ama kurulum sırasında istersen grafik arayüz kurmayı seçmeyebilirsin.

Tamamen clı'den kurulum istiyorsan Gentoo veya Arch Linux.

Clı'dan kurulum haricinde kurulum sonrasında da tamamen clı olarak kullanmak istiyorum ek grafik paketi yüklenmesin diye. Yok mu sadece terminal kuran bunun ISO'su :(

Clı'dan kurulum haricinde kurulum sonrasında da tamamen clı olarak kullanmak istiyorum ek grafik paketi yüklenmesin diye. Yok mu sadece terminal kuran bunun ISO'su :(
Debian'da bahsettiğini yapabiliyorsun.

Alternatif olarak Slackware olabilir.
Kurulumda masaüstü paketlerinin işaretlerini kaldırarak grafik arayüz kurulmamasını sağlayabilirsin.

Ama en iyisi Arch Linux veya Gentoo ile en temel sistem üzerine istediğin paketleri kurmak.

GUI istemiyor ve sadece terminalle çalışıyorsanız, sizin işinize yarayacak olan sağlam bir serverdır. Ubuntu, Debian, Fedora gibi dağıtımların serverları vardır. Geniş bir kullanıcı kitlesi olan Ubuntu Server dağıtımını yükleyebilirsiniz.

Gentoo bir server için fazla kapsamlı, Arch ise fazla kırılgan olur. Önerim Ubuntu Server.

Yeni konular

Geri
Yukarı