Gusül abdestinde "namaz abdesti alır gibi" ne anlama geliyor?

Demir.kan

Hectopat
Makaleler
1

Arkadaşlar, yukarıda belirttiğim gibi dier tüm tüm şeyleri biliyorum ama sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır. derken ne demek istiyor? Namaz abdesti gibi abdest almak ne demek bunu açıklayabilir misiniz?

Arkadaşlar, yukarıda belirttiğim gibi dier tüm tüm şeyleri biliyorum ama sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır. derken ne demek istiyor? Namaz abdesti gibi abdest almak ne demek bunu açıklayabilir misiniz?
Gusül abdesti almadan önce normal namaz abdesti almak sünnet olduğu için böyle söylüyor.

Normal abdest hocam, eller ardından 3 kez ağıza, 3 kez buruna, yüzünüz, kollarınız 3 defa, ardından başınız, kulağınız ve enseniz, son olarak ayağını yıkadıktan sonra 3 defa başa, 3 defa sağ ve 3 defa sol omuza su dökerek bitiriyorsunuz.

Hocam o sadece bir sünnet diye biliyorum. Yani şöyle:niyet ettim "Allahın rızası için gusül abdestini almaya", Veya "Niyet ettim Allahın rızası için cünüplüğü kaldırmaya" Niyet ettikten sonra Avret yerler kirli ise ilk oralar yıkanır. (Tabii yine belirteyim bunlar sadece sünnet. Gusül abdestinin şartları ağza burna su çekmek, tüm vücudu yıkamak ve niyet etmek. Bunlar sünnet olduğu için sadece sevap) Sonra avret yerler temizlenince Ağza burna su çekiyorsun 3'er defa. Ağza burna su çektikten sonra namaz abdestin de nasıl abdest alıyorsan o şekil de abdest alıyorsun. Namaz abdesti aldıktan sonra en son bütün vücudunu komple tepeden tırnağa iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekil de yıkıyorsun ve banyodan çıkıyorsun. Böyle hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı