Çözüldü H510M-E BIOS'tan fan hızı artışı etki etmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

centhrun

Centipat
Daha fazla  
Selam herkese iyi sosyaller,
Bilgisayarımda 6 fan olduğundan ve anakartım ASUS H510M-E’de CPU haricinde 1 fan kısmı olduğundan dolayı fan çoklayıcı aldım. Alfais 10 port.
İşlemciye takılı olan sıvı soğutmanın pompa kısmını CPU fan kısmına, diğer fanları da çoklayıcı yardımıyla CHA_FANkısmına taktım. CHA fan kısmına taktığım tüm fanlar 650 ile 660 RPM bandında dönüyor ne artıyor ne azalıyor. BIOS'tan ayarlamaya çalıştım manuel olarak artırmaya çalıştım ancak olmuyor. ASUS AI Suite 3 programından Armoury Crate uygulamasından ve SpeedFan uygulamasından bile değiştirmeyi denedim ancak hız bir türlü değişmiyor. Nerede hata yapıyorum?

Çoklayıcıya gücü molex ile veriyorum. Anakartın cha fan kısmına takılan kabloyu çıkarttığımda tüm fanlar son devirde dönüyor. Anakarta takılan kabloyu taktığımda ise 650 bandında dönüyor. Ancak ben bunu istemiyorum. CPU ısındığında hızın artmasını yük altında değilken de yavaşlamasını istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim? Cevap yazanlara şimdiden teşekkürler.

Bağlı fanların 3 tanesi 3 pin, 2 tanesi 4 pin. Hepsi aynı pin sayısında olmadığı için mi oluyor acaba bu sıkıntı? Bilgisayardan pek anlamıyorum. :((

Yakın zamanda bilgisayar topladım. Kasam Asus Tuf GT301, içerisinde 4 stok ve 2 sıvı soğutma fanı olmak üzere toplam da 6 adet fan var. Anakartım Asus Prime H510M-E, anakartımın üzerinde 1 adet CPU-FAN ve 1 adet CHA-FAN olmak üzere 2 fan kısmı var. Anakartımda Pump fan kısmı olmadığından dolayı sıvı soğutma pompasının kablosunu CPU-FAN kısmına taktım ve bios ayarlarından deviri son ayara getirdim. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Geri kalan 6 fanı ise tek bir kısıma bağlayabilmek için çoklayıcı almak durumunda kaldım. Alfais 4337 10 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin 12v , Çoklayıcının kısımlarına sırasıyla fanları yerleştirdim. Kırmızı olan kısma ise diğer fanların hızlarını eşitlemesi için sıvı soğutmanın fanlarından bir tanesini taktım. Bu çoklayıcı gücü direkt olarak PSU dan molex kablosuyla aldığı için fanlar son devirde çalışıyordu bunun önüne geçmek için anakartın CHA-FAN kısmına çoklayıcının yanında gelen PWM bağlantı kablosunu taktım. Yaptığım her şeyi sırasıyla yazdım. Sorun nerede diyeceksiniz. Anlatayım. 6 fanın hepsi 650rpm ile 670rpm arasında gelip gidiyor. Bios kısmından biraz kurcaladım işlemci yük altında ısındığında fanların hızlanması boştayken de yavaşlaması için bir takım ayarlar yaptım ama nafile. Biostan yaptığım hiçbir ayar fanlar üzerinde herhangi bir etkiye sahip değil. Biostan fanları turboya almaya çalıştım olmadı. Manuel olarak devir hızını yükselttim yine olmadı. Asus Armory Crate ve Al Suite 3 uygulamalarından yükseltmeyi denedim yine olmadı. Nerede hata yapıyorum ben göremiyorum. Bilgisi olan biri fikrini paylaşırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Not: Stok fanlar 3 pinli uzatmayla onları 4pin e çevirdim PWM desteklemiyor biliyorum ancak sıvı soğutmanın fanları 4 pinli onlar destekliyor ve çoklayıcının kırmızı kısmına taktığımda diğer fanların kırmızı kısımdaki fan'a ayak uydurması gerekiyor. Stok fanların 3pinli olması mı acaba işi bozuyor? Kafam çok karışık yardımınızı bekliyorum. İyi forumlar.
(bu arada bios vs tüm yazılımlarım güncel)

Dosya Ekleri

• 413N5vswSXL._AC_.jpg
    413N5vswSXL._AC_.jpg
    26,7 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Çözüm
Bu şey şeklinde çalışıyordu sanırım. Kırmızı kısma cpu fanını bağlamanız gerekiyo çoklayıcı dan çıkan kabloyu da cpu fan bölümüne bağlamanız gerek. Molex den güç alıp geri kalan fanları da teker teker diğer bölümlere takarsanız işlemci sıcak artışıyla fanlar hızlı dönmeye başlar.

Yani şöyle yapın sys fan'a pompa fanını koyun bios dan %100 e ayarlayın. Çoklayıcıyı ise Cpu fan'a bağlayın ve diğer tüm fan kablolarını buna bağlayın kırmızı olana radyatör fanını bağlayın.
Bir yazı çok uzun olduğunda insanın kafası karışabiliyor. Anlamakta güçlük çektim inan.

Eğer elindeki fanlar 3 pinli ise ısıya bağlı devir artışı veya düşüşü olmayacaktır.
Sabit devir hızıyla döner PWM olmayan fanlar.
Elindeki tüm fanları çoklayıcıya bağla. Molexi de çoklayıcıya bağlaman gerekiyor.

Sonra çoklayıcının diğer ucunu anakart üzerindeki SYS_FAN'a bağlayacaksın.

Aldığın ürünün satış sitesinde de bu açıklama var.

Molix Mx-10W

• Anakart fan arabirimlerinin eksikliği sorununu çözerek 4 pinli fan arabirimlerini genişletin. 12V 4-Pin 3-Pin fanlar için tasarlanmıştır, aynı anda en fazla 10 kanallı fan başlatmayı destekler.
  • Hub arabirimlerinde, KIRMIZI CPU arabirimi, CPU fanına özel arabirimdir (hız algılama işlevli). Anakart yalnızca bir dönüş hızı sinyali alabildiğinden, kalan dokuz geleneksel fan arabirimi PWM işlevine sahiptir, ancak hız sinyali yoktur.
  • Hem 4-Pin hem de 3-Pin fanlar için. 4Pin fan hızının sıcaklık kontrolü ile ayarlanabileceğini lütfen unutmayın. 3Pin fan da kullanılabilir, ancak 3Pin'in PWM işlevi olmadığı için takıldıktan sonra sabit hızdadır.
  • Göbeğin arkasında düz bir yere kolayca yapıştırılabilen EVA çift taraflı yapışkan vardır. Ayrıca, kasanın bir kısmına sabitlemeyi kolaylaştırmak için PCB'nin ortasında bir sabitleme vidası deliği.
  • KIRMIZI'nın CPU fanı için bir geçiş olması bekleniyor. Bu nedenle, hub, bilgisayarın güç kaynağından beslenen bir güç kaynağına sahiptir, daha sonra hız, "kaynak" fanının hızı tarafından düzenlenir. Sistem kartındaki CPU fan kablosuna veya kasa fan kablosuna bağlayabilirsiniz. On fan, sistem tarafından o fan için belirlenen aynı hızda dönecektir. Kasa fanı BIOS'ta %50'de çalışacak şekilde yapılandırılmışsa, %50'de 10 fanınız olur.

Son düzenleme:
Bir yazı çok uzun olduğunda insanın kafası karışabiliyor. Anlamakta güçlük çektim inan.

Eğer elindeki fanlar 3 pinli ise ısıya bağlı devir artışı veya düşüşü olmayacaktır.
Sabit devir hızıyla döner PWM olmayan fanlar.
Elindeki tüm fanları çoklayıcıya bağla. Molexi de çoklayıcıya bağlaman gerekiyor.

Sonra çoklayıcının diğer ucunu anakart üzerindeki SYS_FAN'a bağlayacaksın.

Aldığın ürünün satış sitesinde de bu açıklama var.

Molix Mx-10W

• Anakart fan arabirimlerinin eksikliği sorununu çözerek 4 pinli fan arabirimlerini genişletin. 12V 4-Pin 3-Pin fanlar için tasarlanmıştır, aynı anda en fazla 10 kanallı fan başlatmayı destekler.
  • Hub arabirimlerinde, KIRMIZI CPU arabirimi, CPU fanına özel arabirimdir (hız algılama işlevli). Anakart yalnızca bir dönüş hızı sinyali alabildiğinden, kalan dokuz geleneksel fan arabirimi PWM işlevine sahiptir, ancak hız sinyali yoktur.
  • Hem 4-Pin hem de 3-Pin fanlar için. 4Pin fan hızının sıcaklık kontrolü ile ayarlanabileceğini lütfen unutmayın. 3Pin fan da kullanılabilir, ancak 3Pin'in PWM işlevi olmadığı için takıldıktan sonra sabit hızdadır.
  • Göbeğin arkasında düz bir yere kolayca yapıştırılabilen EVA çift taraflı yapışkan vardır. Ayrıca, kasanın bir kısmına sabitlemeyi kolaylaştırmak için PCB'nin ortasında bir sabitleme vidası deliği.
  • KIRMIZI'nın CPU fanı için bir geçiş olması bekleniyor. Bu nedenle, hub, bilgisayarın güç kaynağından beslenen bir güç kaynağına sahiptir, daha sonra hız, "kaynak" fanının hızı tarafından düzenlenir. Sistem kartındaki CPU fan kablosuna veya kasa fan kablosuna bağlayabilirsiniz. On fan, sistem tarafından o fan için belirlenen aynı hızda dönecektir. Kasa fanı BIOS'ta %50'de çalışacak şekilde yapılandırılmışsa, %50'de 10 fanınız olur.
Şefim cevap gelmeyince kendi konuma birden fazla cevap yazma gereği duydum bundan dolayı böyle uzun bir yazı ortaya çıktı kusura bakmayın.

Anakartımda sys_fan kısmı yok cha_fan kısmı var ikisi de aynı işlevi görüyor diye biliyorum.
Tüm bağlantılarını aldığım ürünün sitesindeki açıklamalara göre yaptım ancak değişen bir şey yok. Çoklayıcının CHa-FAN bağlantısını çıkarttığımda fanlar son devir taktığımda ise 650rpm de sabit dönüyor ve biostan yaptığım ayarların fanlar üzerinde bir etkisi olmuyor.

Dosya Ekleri

• AEA153B7-7A37-419A-8100-1983E862B7BE.png
    AEA153B7-7A37-419A-8100-1983E862B7BE.png
    471,2 KB · Görüntüleme: 32
Hocam aldığın fanlar PWM mi yani kontrol edilebilir fanlar mı? PWM'ler 4 pinli olur.
Evet şefim, sıvı soğutma 4 pin sadece stok fanlar 3 pin. Stok fanların hepsini tek kabloda birleştirerek ucunu 4 pinli olacak şekil de kabloya taktım ucunu da çoklayıcıya bağladım. Yani stok fanların hepsi tek bir kabloyla çoklayıcıya bağlı.

Çoklayıcının cha-fan kısmına bağladığım kablo dışarıdan 4 pin görüntülü ancak içerisinde 2 pin var diğer 2 kısım boş. Bunun bir etkisi olur mu?

Evet şefim, sıvı soğutma 4 pin sadece stok fanlar 3 pin. Stok fanların hepsini tek kabloda birleştirerek ucunu 4 pinli olacak şekil de kabloya taktım ucunu da çoklayıcıya bağladım. Yani stok fanların hepsi tek bir kabloyla çoklayıcıya bağlı.

Çoklayıcının cha-fan kısmına bağladığım kablo dışarıdan 4 pin görüntülü ancak içerisinde 2 pin var diğer 2 kısım boş. Bunun bir etkisi olur mu?
Etkisi var mı yok mu bilmiyorum ama şunu biliyorum ki, 3 pin fanlar pwm kontrolüne sahip değil. Yani ısıya göre yavaşlayıp hızlanan fanlar değildir.

Peki hocam pwm kontrolü olmasa bile bios üzerinden manuel olarak ayar yaptığımda fanların hızlarının değişmesi gerekmez mi? Ben de bu olmuyor.
Etkisi var mı yok mu bilmiyorum ama şunu biliyorum ki, 3 pin fanlar pwm kontrolüne sahip değil. Yani ısıya göre yavaşlayıp hızlanan fanlar değildir.

Peki hocam PWM kontrolü olmasa bile BIOS üzerinden manuel olarak ayar yaptığımda fanların hızlarının değişmesi gerekmez mi? Ben de bu olmuyor.

Evet 3 pinli fanlara voltaj vererek, azaltarak veya artirarak manuel kontrol edebilirsin. Kontrolcü de bir sıkıntı yoktur umarım. Aldığınız yere sordunuz mu bu mevzuyu?

Evet 3 pinli fanlara voltaj vererek, azaltarak veya artirarak manuel kontrol edebilirsin. Kontrolcü de bir sıkıntı yoktur umarım. Aldığınız yere sordunuz mu bu mevzuyu?
Evet yazdım ancak oradan bir cevap alamadım. Kontrolcü de bir problem olduğunu sanmıyorum yani umarım değildir. Belki benim yaptığım bir şeyler yanlış olabilir. Bios'dan fanların voltaj ayarını tam olarak nasıl yapıyoruz. 3 seçenek var pwm, dc ve default, ben pwm seçmiştim. Hız ayarını da cpu'ya göre yapmıştım. Voltaj ayarını acaba oradan değil de başka bir yerden mi yapıyoruz? Yeni bir kontrolcü satın almak istemiyorum en son çare olarak düşünüyorum onu.

Evet yazdım ancak oradan bir cevap alamadım. Kontrolcü de bir problem olduğunu sanmıyorum yani umarım değildir. Belki benim yaptığım bir şeyler yanlış olabilir. Bios'dan fanların voltaj ayarını tam olarak nasıl yapıyoruz. 3 seçenek var pwm, dc ve default, ben pwm seçmiştim. Hız ayarını da cpu'ya göre yapmıştım. Voltaj ayarını acaba oradan değil de başka bir yerden mi yapıyoruz? Yeni bir kontrolcü satın almak istemiyorum en son çare olarak düşünüyorum onu.
Maalesef uzaktan bu kadar yardımcı olabilirim. Sorunu tam olarak bilmeden boşuna konuşmuş oluruz. Siz ancak deneme yanılma yöntemiyle aşabilirsiniz bu sorunu belki. Pompanın fanını kontrolcüye takmayı denediniz mi ? Demek istiyorum ki, sıvı soğutma vs.kasada ne kadar fan varsa, kontrolcüye takıp kontrolcüyü fe Cpu fan ile bağladınız mı ? Ya da tersine mühendislik yaparak, CPU fan ile Cha fan da takılan fanları yer değiştirin.

Geri
Yukarı