H81H3-M4 (V1.0A) anakarta harici ekran kartı sorunu

nakinen

Femtopat
Daha fazla  
Elimde anakartı ECS H81H3-M4 (V1.0A) olan Casper marka bu bilgisayardan bulunmakta. İki gün öncesine kadar üzerinde GT560 ekran kartı varken aniden kapandı. Ekran kartı arızalanmış. Dolayısıyla anakartın üzerinde bulunan DVI çıkışından görüntü almaktayım. İkinci el ATI Radeon HD 5830 ekran kartı aldım ve kartı başka bilgisayarda denedim. Ekran kartı sorunsuz çalışıyor.

Soruna gelecek olursak; Ekran kartını anakarta taktıktan sonra ekran kartının DVI çıkışından hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. Ekran kartı takılıyken bilgisayarın ilk açılışından Windows'un açılış ekranına kadar herhangi bir görüntü gelmiyor.
Ekran kartı takılı olduğu için onboard ekran kartından zaten görüntü alamıyorum. Dolayısıyla ekran kartı hiçbir şekilde aktif olmuyor.
Anakartın BIOS menüsünden bir ayar yapmakmı gerekiyor. Bütün menülere bakmama rağmen BIOS menüsünde dahili ekran kartını pasif hale getirecek ayar yeri bulamadım.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

BIOS menülerinde Init Display First seçeneği yok. Ekran kartı takılıyken anakart üstündeki CLR_CMOS Jumper'ını kullanarak BIOS'a reset atıp yeniden başlatmama rağmen tarih ve saat değiştiği için ilk ekranda bekliyor fakat ben bunu ekran kartından göremiyorum. Simsiyah ekran oluyor. Ekran kartının çıkarıp ONBOARD üzerindeki karttan monitöre bağladığımda ancak görebiliyorum. Sizin söylediğiniz gibi DEFAULT ekran seçeneği ne yazık ki External Graphic Adapter değil.

Son düzenleme:
Hocam kart slotunuzu kontrol edin, temiz olmasına içinde toz birikmesine dikkat edin. Eğer kart başka sistemde çalışıp sizin sistemde çalışmıyor ise slotunuzda sorun olabilir. İmkanınız var ise bir başka kart ile de denemenizde fayda var.

Geri
Yukarı