H81M-K anakart RAM uyuşmazlığı

blacktiger5

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektronik-Bilgisayar-Tamir
İki tane RAM var biri 4 GB Samsung 1333 MHz diğeri turbox 4 GB 1600 MHz bellek.

Toplamda 4+4 =8 GB yapmak istiyorum. Görüntü gelmiyor anakarttan 1333MHz çektim olmadı. Tek tek slotları denedim tek halinde çalışıyor 2 slotta 8 GB görüntü gelmiyor sizce sorun nedir? BIOS'tan ayar mı yapılması lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerin anakart ile uyumlu olması demek o RAM'leri aynı anda çalıştırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bahsettiğiniz RAM'ler birbirinden donanımsal olarak da farklı özelliklere sahip muhtemelen. Bu BIOS ayarıyla çözülebilecek bir şey değil. Veya fiziksel olarak farklı da olsalar RAM'lerin aynı özelliklere sahip olması şart. Anakartlar ve işlemciler RAM konusunda çok seçicidir. XMP'yi kullanabilmeniz için RAM'lerin de bu profili destekliyor olması lazım. Muhtemelen en azından bir tanesi bunu desteklemiyor.

Benzer bir işlemi 1150 anakartımda GSkill Ripjaws ve Corsair Vengeance RAM'leri kombine ederek yaptım ben ancak RAM eklemesini yapmadan önce alacağım Corsair kitin CL değerinin, hızlarının ve XMP desteğinin mevcuttaki GSkill'lere birebir denk olmasına özellikle dikkat ettim. Buna rağmen XMP etkinken bilgisayar zaman zaman mavi ekran verebiliyor. XMP kapatılınca hız düşüyor ama sistem daha stabil oluyor ancak yine de tavsiye etmiyorum böyle bir şeyi. Mümkünse ve bütçe yetiyorsa RAM'leri kit olarak kullanmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı