Haciz gelirse bilgisayar gider mi?

Haczedilemeyen mallar ise evde lüzumlu olan eşyalardır. Bunlardan buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, ütü, koltuk takımı, bulaşık makinesi ya da halı haczedilemeyen ürünler arasındadır.
Örneğin, bir evin mutfağında bulunması gereken tencere, tabak, ocak, fırın gibi eşyalar veya evde bulunan yatak, yorgan, masa, sandalye, koltuk, halı, perde, buzdolabı, televizyon, bilgisayar gibi eşyalar bir adet olduğu sürece ve değeri fahiş olmadığı sürece haczedilemez.
Hacizde ne alınıyor ki o zaman?

Bildiğim kadarıyla ( yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin) yeni anayasa kararına göre bir evde aynı eşyadan 2 tane varsa 1 tanesi alınıyor diye biliyorum.

Bildiğim kadarıyla, ürüne el koyulabilmesi için aynı tip üründen 2 tane olması gerekiyor.

Evde 1 tane var sadece ama yine de emin olamıyorum alınmaya çalışılırsa ne yapmam gerek?

Bir şey kanıtlamana gerek yok. Haczedilemez.

Haczedilmeye çalışırlarsa ne yapacağım ne demem gerekiyor?

Buna ek olarak borçlunun ev ve iş yerindeki kayıtlı mallar, para, kıymetli evrak, altın, gümüş, antika eşya, değerli taş, süs eşyaları ve borçlunun yaşamı için gerekli olmayan lüks statüsündeki eşyalar haczedilebilir.

Evimizde böyle şeyler hiç yok 1 televizyon 1 buzdolabı 1 çamaşır ve bulaşık makinesi 1 bilgisayar ve annemle benim telefonlarımız bulunmakta.

Nasıl kanıtlayabilirim? İzlediğim videoları vs. mi göstermeliyim?

Zaten kullandığınız bilgisayar çok pahalı bir bilgisayar değil. Kanıtlamasanız bile elinizden almazlar ama bazı işgüzar memurlar oluyor onlara özelliklerini ve kullandığınız uygulamaları gösterebilirsiniz. Ama en temiz yol önermesem diğer arkadaşların söylediği gibi laptopu göstermemeniz.

Çoğu yerde değeri çok yüksek değilse ve evde bir adet var ise alınmıyor yazıyor. Yine de garanti olsun diye yakında bir tanıdığınızın evine bırakmanız iyi olabilir.

5 sene önce 2500 liraya almıştım faturası anneannemin veya dayımın üzerine olması lazım annemin üzerine değil.

Zaten kullandığınız bilgisayar çok pahalı bir bilgisayar değil. Kanıtlamasanız bile elinizden almazlar ama bazı işgüzar memurlar oluyor onlara özelliklerini ve kullandığınız uygulamaları gösterebilirsiniz. Ama en temiz yol önermesem diğer arkadaşların söylediği gibi laptopu göstermemeniz.

Laptop değil masaüstü bilgisayar.

Karar kesinleşirse eşyayı taşıyın.

Karar çıktığı gibi gelebilirlermiş öyle bir haciz türü varmış önceden haberim olmayabilir maalesef.

Hocam siz ne olur ne olmaz bilgisayarı başka eve taşıyın akrabınıza komşunuza vb. sonra alırsınız, bu arada geçmiş olsun.

Ne zaman geleceği belli değil maalesef belki hiç de gelmeyebilir o yüzden bilemiyoruz. Teşekkürler bu arada.

5 sene önce 2500 liraya almıştım faturası anneannemin veya dayımın üzerine olması lazım annemin üzerine değil.

Laptop değil masaüstü bilgisayar.

Haciz geldiğinde evinizde olmasın güvendiğiniz birine emanet bırakın. Zaten haciz size gelmiyorsa elinizden alamazlar yüzlerce sebep var elinizden alamamaları için ama dediğim gibi işgüzar bir memur yüzünden başınız ağrımasın.

Haciz geldiğinde evinizde olmasın güvendiğiniz birine emanet bırakın. Zaten haciz size gelmiyorsa elinizden alamazlar yüzlerce sebep var elinizden alamamaları için ama dediğim gibi işgüzar bir memur yüzünden başınız ağrımasın.

Haciz geleceğini önceden söylüyorlar mı? Bizim bir tanıdığa söylemeden geldiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı