Hackerlık için yasa dışı hareketlerde kaç yıl hapis yenir?

PunPun

Hectopat
Şimdi düşünelim ki herhangi bir şey yaparken bir hata yaptık ve göz altına alındık,(tabii daha o kadar profesyonel değilim daha yeni ders almaya başladım).
Hacklediğimiz sistem ya da onun gibi bir şeyin webmasterı bizi ele verdi logları falan silmeyi unuttuk, her şey çıktı su yüzüne. Her neyse göz altına alındık, şimdi hakim karşısındayız ve diyecek bir şey yok suçumuz belli zaten işlediğim suç. "Orta düzey" diyelim öyle büyük bir şey değil.
Yaşım da 18 altı kaç yıl hapis yiyebilirim? Bunları şimdiden öğrenmek istedim ki yapacağım aptallıkları yapmadan bir defa daha düşüneyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi düşünelim ki herhangi bir şey yaparken bir hata yaptık ve göz altına alındık,(tabii daha o kadar profesyonel değilim daha yeni ders almaya başladım).
Hacklediğimiz sistem ya da onun gibi bir şeyin webmasterı bizi ele verdi logları falan silmeyi unuttuk, her şey çıktı su yüzüne. Her neyse göz altına alındık, şimdi hakim karşısındayız ve diyecek bir şey yok suçumuz belli zaten işlediğim suç. "orta düzey" diyelim öyle büyük bir şey değil.
Yaşım da 18 altı kaç yıl hapis yiyebilirim? Bunları şimdiden öğrenmek istedim ki yapacağım aptallıkları yapmadan bir defa daha düşüneyim.

Hem aptallıkları yapmadan düşüneyim diyorsunuz hem de kurs alıyorum diyorsunuz. Hackerlığın kötü amaçlar için her türden kullanımı suçtur.

Hem aptallıkları yapmadan düşüneyim diyorsunuz hem de kurs alıyorum diyorsunuz. Hackerlığın kötü amaçlar için her türden kullanımı suçtur.

Evet. Yanlış anlattım. Kusuruma bakmayın benim hatam. Hackerliği iyi yönde kullanmaya yani etik bir hacker(beyaz şapkalı) olmaya çalışmayı kastediyorum."Yapacağım aptallıklardan"kastığım ise bu yoldan sapıp gücü kötü yöne kullanmak.

Evet. Yanlış anlattım. Kusuruma bakmayın benim hatam. Hackerliği iyi yönde kullanmaya yani etik bir hacker(beyaz şapkalı) olmaya çalışmayı kastediyorum."yapacağım aptallıklardan"kastığım ise bu yoldan sapıp gücü kötü yöne kullanmak.

Ve ayrıca sorduğum soru: Kaç yıl hapis riskim var?

Güzel bir lamer sorusu olmuş. Kurslarla "hacker" olabileceğini sananlara başarılar dilerim. Ayrıca "hacker" denilen şeyin tanımını da tam olarak bildiğinden çoğu kişinin şüpheliyim. (Ben "hacker" falan değilim, bir developer olarak ve siber güvenlik alanında çalışan kişileri tanıyor olaraktan yorum yapıyorum.)

Her neyse sorumuza gelelim. Artık işler eskisi gibi değil. Yakalanman durumunda yaptığın suçla bağlantılı olarak oldukça ciddi cezalar alıyorsun. Eskiden bunlarla ilgili kanunlar çok az olmakla beraber çok bilgili kişiler de yoktu. Şimdi ise daha ciddi bir alana dönüşmeye başladı ki git gide daha da işler ciddileşmeye, cezalar artmaya başlayacak.

Bakın herkese söylüyorum. Kurs sadece ufak bir yardım amaçlı bu konulara hazırlanmak yani başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum. Zaten bu işlerle ilgiliyim çoktandır. Biraz daha ileri adım atma isteği kapladı sadece kafamı o yüzden kursa başvurdum. Zaten dedikleri şeyde bu kurslar sadece küçük bir hazırlık mantık ve fikir üretme, problemleri çözme yetileriniz yoksa zaten bu işe hiç girişmeyin. Ve aynı zamanda da teşekkür ederim herkese. Bu işte zaten aşırı üst tabakalara şu an çıkmam neredeyse imkansız bir şey.
Ve aynı zaman da hacker falan da değilim."lamer"de değilim öyle de hissetmiyorum. Ama bir ihtimal gelecek de bu işler de daha çok profesyonel olursam diye bu konutu açtım çünkü üzerinde çok fazla duruyorum. Demek istediğim kendimi"hacker"zannetmeyecek kadar olgunluğa sahibim.
Ama "lamer"hangi anlamda kullandıldığını tam anlamadım

Ama "lamer" hangi anlamda kullanıldığını tam anlamadım.
Sorduğun soru ve yazdıkların öyle gösteriyor. Öyle olmadığının farkındaysan ve o olgunluğa sahipsen ne mutlu. Fakat bu şekilde yazman seni bir "lamer" gibi gösteriyor, sorunun temeli bile oraya götürüyor yani.

Ayrıca internet ile ilgili bir iş yapacaksan araştırmayı da iyi bilmen lazım. Bu soruyu kanunda ve mevzuatta bulabilirsin. Hem daha detaylı bilgi alabilirsin.

Sorduğun soru ve yazdıkların öyle gösteriyor. Öyle olmadığının farkındaysan ve o olgunluğa sahipsen ne mutlu. Fakat bu şekilde yazman seni bir "lamer" gibi gösteriyor, sorunun temeli bile oraya götürüyor yani.

Ayrıca internet ile ilgili bir iş yapacaksan araştırmayı da iyi bilmen lazım. Bu soruyu kanunda ve mevzuatta bulabilirsin. Hem daha detaylı bilgi alabilirsin.

Anlayışınız için teşekkürler.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı