Hackintosh ve Linux Machine Learning uyumlu çift GPU Ryzen sistem toplama

MiskinBurak

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Belirttiğim özelliklere sahip bir sistem kurmayı planlıyorum. Bunun için de araştırmalarım sonucunda Hackintosh kullanırken AMD GPU kullanılacak Linux kullanırken de NVIDIA kullanılacak bir orta-üst segment kasa toplamayı düşünmeye karar verdim.

Anakart.
MSI MPG X670e Carbon Wi-Fi

CPU.
AMD Ryzen 9 7900X.

GPU.
ASUS Radeon Dual RX 6600 8 GB.
Zotac GeForce RTX 3060 Twin Edge 12 GB.

RAM.
XPG 64 GB (2x32 GB) lancer Black DDR5 6000MHz CL30 1.35v RGB Dual kit PC RAM.

SSD.
Crucial 1TB P5 Plus NVMe M.2 SSD (6600MB/5000MB) 2 adet.

PSU.
Thermaltake Toughpower PF1 ARGB 80+Platinum 1050W Full modüler güç kaynağı.

Kasa.
MSI sekira 100R 4x120mm ARGB fanlı MidT ATX kasa.

Soğutma.
Cooler Master Masterliquid ML360R RGB fanlı sıvı soğutma.

Monitör.
ASUS 27" VG27AQ 1ms 2K 165Hz WQHD IPS G-sync/Freesync HDMI DP Gaming monitör (dahili hoparlörü var)

Bu şekilde indirimlerle 65.604, 51 TL ilk bir sistem ortaya çıktı. Mouse ve klavye her türlü çözülür diye onları henüz kararlaştırmadım. Bu sistem birbiriyle uyumlu olmuş mu diye sormak istedim. PSU belki biraz fazla kaçmış olabilir. O konuyla ve diğerleriyle ilgili tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. Ayrıca hiç kasa kurmadım. Termal macun konusunda da bilgiye ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hackintosh için AMD'den şeytanmış gibi uzak durmanızı öneririm. NVIDIA ekran kartını Hackintosh ortamında devre dışı bırakabiliriz. i9 13900KF ve Z790'lu sistem toplamanız Hackintosh için daha iyi olacaktır performans açısından.

Hackintosh için AMD'den şeytanmış gibi uzak durmanızı öneririm. NVIDIA ekran kartını Hackintosh ortamında devre dışı bırakabiliriz.
Aynen ben de sizin dediğiniz gibi Nvidia yı OpenCore üzeriden disable edip hackintoshta AMD kullanmayı düşündüm. Ryzen konusunda dediğiniz gibi sorunlu olarak bildiriliyor. Onu da uzun süre AM5 soketi desteklenecek diye düşünmüştüm ileride cpu yükseltmesi yapmak için anakartı da değişmemek için. Hackintosh kurduktan sonra ne windows ne linux rahat gelmiyor. Sırf machine learningde Nvidia kullanabilmek için böyle bir sistem düşünmüştüm. İntel için de hemen bir araştırmaya başlayayım o halde. Onu da paylaşayım.

Hocam GRUB ve OpenCore bir sıkıntı çıkarmasın sonra? Dual boot işi çok sıkıntı. NVIDIA Ekran kartını nv_disable=1 ile devre dışı bırakabiliriz.

Hocam GRUB ve OpenCore bir sıkıntı çıkarmasın sonra? Dual boot işi çok sıkıntı. NVIDIA ekran kartını nv_disable=1 ile devre dışı bırakabiliriz.

O şekilde tam devre dışı olmıuyor ekran kartı. Yine arka planda güç tüketiyor. Ekran kartını kapatmanın en iyi yolu SSDT'dir.

Hocam GRUB ve OpenCore bir sıkıntı çıkarmasın sonra? Dual boot işi çok sıkıntı. NVIDIA ekran kartını nv_disable=1 ile devre dışı bırakabiliriz.

Dual boot ta iki farklı SSD'den olacak diye planladım. Çok fazla Linux deneyen biri olduğum için Hackintosh sistemde karışıklık olmasını istemedim. O yüzden onu ayrı bir SSD'ye kurmak istedim. OpenCore ile hiçbir şekilde Linux açamıyorum nedense. O yüzden Linux'u boot sırasında birinci olarak atayıp GRUB üzerinden OpenCore'a erişim sağlıyorum. Bu şekilde çalıştırabiliyorum.

O şekilde tam devre dışı olmıuyor ekran kartı. Yine arka planda güç tüketiyor. Ekran kartını kapatmanın en iyi yolu SSDT'dir.

Grafik kartı konusunda da biraz uğraşmak gerekse de ancak böyle tam oluyor dediğiniz gibi.

Intel sistem araştırdım bu arada. Biraz farkla 4070 Ti bir sistem bile kurulabiliyor. AMD işi dediğiniz gibi yaşmış uyumlu donanım konusunda. Bu sistem de şöyle oldu:

Anakart.
MSI MPG Z690 Carbon Wi-Fi.

CPU.
Intel i7 13700KF.

GPU.
Zotac GeForce RTX 4070 Ti OC 12 GB.

RAM.

SSD.

PSU.
Thermaltake Toughpower PF1 80+Platinum 850W Full modüler güç kaynağı.

Kasa.
Cooler Master Masterbox TD500 V2 mesh 4x120mm ARGB LED fanlı MidT siyah kasa.

Soğutma.
Zalman Alpha36 siyah 3x120mm ARGB sıvı soğutucu.

Monitör.
ASUS 27" VG27AQ 1ms 2K 165Hz WQHD IPS G-sync/Freesync HDMI DP Gaming monitör (dahili hoparlörü var).

Bu da indirimlerle 73.877, 85 TL tuttu. Eğer ki RTX 4070 Ti yerine RTX 3060 koyarsak toplam fiyat indirimlerle 59.985, 45TL oluyor.

Dual boot ta iki farklı SSD'den olacak diye planladım. Çok fazla Linux deneyen biri olduğum için Hackintosh sistemde karışıklık olmasını istemedim. O yüzden onu ayrı bir SSD'ye kurmak istedim. OpenCore ile hiçbir şekilde Linux açamıyorum nedense. O yüzden Linux'u boot sırasında birinci olarak atayıp GRUB üzerinden OpenCore'a erişim sağlıyorum. Bu şekilde çalıştırabiliyorum.

Grafik kartı konusunda da biraz uğraşmak gerekse de ancak böyle tam oluyor dediğiniz gibi.

Intel sistem araştırdım bu arada. Biraz farkla 4070 Ti bir sistem bile kurulabiliyor. AMD işi dediğiniz gibi yaşmış uyumlu donanım konusunda. Bu sistem de şöyle oldu:

Anakart.
MSI MPG Z690 Carbon Wi-Fi.

CPU.
Intel i7 13700KF.

GPU.
Zotac GeForce RTX 4070 Ti OC 12 GB.

RAM.

SSD.

PSU.
Thermaltake Toughpower PF1 80+Platinum 850W Full modüler güç kaynağı.

Kasa.
Cooler Master Masterbox TD500 V2 mesh 4x120mm ARGB LED fanlı MidT siyah kasa.

Soğutma.
Zalman Alpha36 siyah 3x120mm ARGB sıvı soğutucu.

Monitör.
ASUS 27" VG27AQ 1ms 2K 165Hz WQHD IPS G-sync/Freesync HDMI DP Gaming monitör (dahili hoparlörü var).

Bu da indirimlerle 73.877, 85 TL tuttu. Eğer ki RTX 4070 Ti yerine RTX 3060 koyarsak toplam fiyat indirimlerle 59.985, 45TL oluyor.

Bu şekilde ki bir sistemde Hackintosh gayet güzel çalışır.

Anakart ve CPU önerinizi görmemiştim o zaman yukarıdaki şekilde çıkmıştı. Gördükten sonra araştırdım. Parça parça farklı yerlerden toplayınca hemen hemen aynı fiyata dediğiniz gibi de olabiliyor. Değişen parçalar aşağıdaki gibi diğerleri aynı.

Anakart.
MSI Pro Z790-P Wi-Fi.

CPU.
Intel i9 13900KF.

GPU.
Sapphire Pulse Radeon RX 6600 8 GB.
Galax GeForce RTX 3060 OC LHR 12 GB veya Galax GeForce RTX 4070 Ti 12 GB.

RAM.
Kingston Fury renegade 64 GB (2x32 GB) 6000MHz CL32.

SSD.
Kingston Fury renegade 1TB (7300 MB-7000 MB) 2 adet.

RTX 3060 alınırsa 60.807 TL tutuyor. RTX 4070 Ti olursa 74.067 TL oluyor. Bu şekilde parçalar birbiriyle uyumluysa güzel olacak gibi gözüküyor. NVIDIA için belki biraz bekleyebilirim. Önce AMD ile kurup sonradan ekstra olarak alınabilir.

Termal macun sürülmesi vb. şeyler ve kasa kurulumu konusunda çok bilgim yok. Sıvı soğutucularda kendinden termal macunu olacak şekilde geldiğini görmüştüm. O tam olarak nasıl olacak bilemiyorum. Ona sanırım aldıktan sonra bakacağız.

Şu anlık son durum böyle. Teşekkür ediyorum.

AMD de daha zor olsa da uzun ömürlü yüksek performanslı ve güç tüketimi az ve daha sağlıklı bir tercih yapabilmek adına yine AMD'ye döndüm. Grafik kartında da değişikliğe gitmeye karar verdim. RTX 4090 olsun düzgün olsun diye düşündüm. Bu yüzden de Hackintosh benim için ana unsur olmayacak. Genel olarak Linux'ta kalmayı düşünüyorum.

Anakart.
MSI MPG X670e Carbon Wi-Fi.

CPU.
AMD Ryzen 9 7950x3D.

GPU.
1 X Hackintosh uyumlu uygun fiyatlı GPU.
Zotac trinity GeForce RTX 4090 24 GB.

RAM.
G.Skill 64 GB (2x32 GB) Trident Z5 RGB 6000MHz CL30 DDR5 Dual kit PC RAM.

SSD.
Kioxia Exceria Pro 1TB NVMe M.2 SSD (7300MB/6400MB) 2 adet.

PSU.
FSP 1200 watt 80+Platinum ATX3.0 PCI-e 5 Full modüler güç kaynağı.

Kasa.

Soğutma.
Cooler Master MasterGel maker termal macun.
Arctic Liquid Freezer 420 a-RGB.

Monitör.
Dell G3223Q 4K 144Hz 1 ms G-sync/Freesync (dahili hoparlörü var).

Bu sisteme uygun Full Tower kasa aramaktayım. Bir tane buldum ama fan işini çözemedim. Corsair 7000D airflow için fan tavsiyesine açığım. 7000X modeli var ama onda bir kısımda mesh yok diye tereddüt ediyorum. Sorun olmayacaksa onu alıp bir de ekstra 3'lü veya 4'lü fan eklemek istiyorum soğutmayı en üst seviyede sağlamak için. Soğutması iyi olan 9K'ya kadar kasa önerilerine açığım. Teşekkür ederim.

İşlemci konusunda da ileride yükseltebilmek adına şimdi Ryzen 7 7800x3D mi almalıyım yoksa başka işlemciler daha mı iyi olur karar veremedim. Oyun için değil de daha çok enerji tüketimi ve sıcaklığı az ve Deep learning odaklı bir işlemci lazım. Intel'den biraz uzaklaştım sorunlardan vb. dolayı AMD şu an ilk tercihim. Bütçe 80000 90000 arası şu an. Başta AMD GPU ile kurulacak ileride extra RTX4090 eklenecek. Anakart uyumu da önemli o bakımdan. Monitör belli Dell G3223Q olacak. Bir de extra dikey kullanılabilecek monitör lazım. Kasa Full Tower ve büyük olması ilk tercihim. Hava akışı da iyi olmalı. Önerilerinizi bekliyorum. Benim kafam çok karıştı.

RTX 80k'nın dışında olacak.

Bazı güncellemeler oldu.

Anakart.
ASUS ROG STRIX X670E-E Gaming Wi-Fi.

CPU.
AMD Ryzen 7 7700X.

GPU.
Gigabyte Gaming OC RX 6600XT.
(İleride RTX 4090 eklenecek)

RAM.
Adata XPG Lancer white 64 GB (2x32 GB) 6000MHz CL30 DDR5 RAM.

SSD.
Kioxia Exceria Pro 1TB NVMe M.2 SSD (7300MB/6400MB) 2 adet.

PSU.
FSP 1200 watt 80+Platinum ATX3.0 PCI-e 5 Full modüler güç kaynağı.

Kasa.
Corsair 7000D airflow white.

Soğutma.
Cooler Master MasterGel maker termal macun.
Corsair H170i Elite capellite 420mm.

Monitör.
Dell G3223Q 4K 144Hz 1 ms G-sync/Freesync (dahili hoparlörü var).

Klavye.
Logitech signature K650.

Mouse & mouse pad.
Delux ergonomik dikey mouse.
Dapesuom beyaz mouse pad.

Son olarak böyle şekillendi. Benim aklıma kasaya uygun fan olayı takıldı. RGB olmasa da olur. Sadece sorun çıkarmadan kolayca monte edilebilecek ve hava akışını en iyi sağlayacak fan önerisine ihtiyacım var. Kendim baktığımda Arctic bionix F140 düşündüm. Ama kurgulamayı beceremedim. Corsair kendi fanlarını da koymuş olduğu için ekstradan fan almaya ihtiyacım var mı yoksa onlar yeterli olur mu? O konuda önerilerinize ihtiyacım var.

Çok daha iyi bir kasa buldum. Lian Li O11 dynamic EVO. Fanı da yok. Sıvı soğutmada küçültmeye gidip DeepCool LS720 yapıyoruz. Corsair SP120 fanlar ekleniyor. Tamamdır.

Fanları da Arctic'ten karışık koydum RGB ile uğraşmamak ve bütçe korumak için. Bionix P120 ve bionix p140.

Proje iptal oldu. Vazgeçildi. Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı