Çözüldü Hackintosh ve Windows 10 Dual boot mu yoksa orijinal Mac ve Bootcamp mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zeytinpark

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sormak istediğim şu: Para sıkıntısı olmayan bir arkadaşıma öneride bulunacağım ama tam olarak karar veremedim. Her iki işletim sistemini de sıkıntısız ve tam randımanlı olarak kullanabilmesi için güçlü bir Hackintosh mu toplamalıyız yoksa güçlü bir Mac alıp Bootcamp ile mi çalıştırmalıyız?

Bunu şu amaçla soruyorum. İnternet üzerinde özenle toplanan Hackintosh PC'lerin, kendi seviyesindeki Mac bilgisayarlardan daha performanslı olduğu yazılıyor. Tamam arkadaşın para sıkıntısı yok ama yine de gereksiz yere harcama yapmasına da gönlüm razı değil.

Sizler ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi olaya ihtiyaç olarak bakmalıyız. Yaş ortalamanızı bilmesemde bir oyun isteğiniz olacak. Fakat MacBooklar da oyunlar maalesef ki Windows bilgisayarlarda ki kadar performanslı olamıyor. Gerek sistem olarak, gerek oyun optimizasyonu olarak. Ek olarak MacBook'a alışması zaman alacak ve ne kadar kişisel mantıkta kullanabilir belli değil. O yüzden aynı fiyata bir gamebook klasmanında bir sistem önermek daha mantıklı. Zaten çok ister ve merak ederse oda Hackintosh'a dahil olur.

Bu tamamen ihtiyaç meselesi pek çok kişi iş amaçlı Mac bilgisayarları kullandığından verilen paralar göz önünde tutulmaz. Sebebi ise video, görüntü düzenlemesi, ses işlemesi gibi işlemlerin kararlılıkla yapılması gerek dahası uzun çalışma saatlerinde sistemin şişmemesi de beklenir. Adobe uygulamalarınınn daha kararlı çalıştığı da söylenir.
Ülkemizde bu durum böyle. Amerika, Japonya, İngiltere ... gibi gelir düzeyi yüksek ülkelerde olsam oyunda oynamayacaksam gündelik işler için bile MacOS kullanırım. Bununla da kalmam TV, tablet, telefona kadar Apple olur. Çünkü makinelerin kendi içindeki iletişimi çok iyi. Yazılımları daha özenli oluyor.

Konumuza geri dönersek; Hacintosh her yeni sürümde derdi tasası bitip tükenmez hele ki bilgisayarla uğraşmak istemeyen için işkence olur. Ara güncellemelerde kapkara ekranla kaldığın felsefeci acaba neden deyip durursun. Bunu bir de 10 ay sonra yeni sürümü çıkar. Sürücüsünü ararsın önyüklemelerde sıkıntı olur. MacOS rahatlığı gitti. Tavsiyem: oyun ve gündelik işler için ülkemiz şartlarında en güzeli Nvidia 1060, 1070 ekran kartlı MSİ, Asus ROG ... gibi markalardan kaliteli dizüstü bilgisayar alır keyfime bakardım.

Son düzenleme:
Kesinlikle hackintosh sistem toplamasın öneririm. Ayrıyetten Bootcamp ile değil Parallels programı ile Windows kurmasını öneririm.

Kesinlikle hackintosh sistem toplamasın öneririm. Ayrıyetten Bootcamp ile değil Parallels programı ile Windows kurmasını öneririm.

Parallels programı VMWare gibi çalışmıyor mu? Yani macOS içinde sanal olarak kullanılıyor. Ama BootCamp sanki donanıma sıfırdan Windows kurmak gibi değil mi? Ki BootCamp ile kurulan Windows’u çalıştırmak için makineyi restart etmek gerekiyor. Yani BootCamp ile çalışan Windows, her halükarda Parallels ile çalışan Windows’tan daha performanslı ve problemsiz olmaz mı? Yanlış mı biliyorum?
Bu arada arkadaş yeni iMac Pro almaya niyetlendi. Hayırlısı.

Parallels programı VMWare gibi çalışmıyor mu? Yani macOS içinde sanal olarak kullanılıyor. Ama BootCamp sanki donanıma sıfırdan Windows kurmak gibi değil mi? Ki BootCamp ile kurulan Windows’u çalıştırmak için makineyi restart etmek gerekiyor. Yani BootCamp ile çalışan Windows, her halükarda Parallels ile çalışan Windows’tan daha performanslı ve problemsiz olmaz mı? Yanlış mı biliyorum?
Bu arada arkadaş yeni iMac Pro almaya niyetlendi. Hayırlısı.
Doğru daha performanslı fakat ben Parallels programını Hackintosh sistemi için tavsiye etmiştim. Windows'da yapılacak işlerin yapılması açısından. Oyun vb. kullanım için önermedim. BootCamp ise sizin bahsettiğiniz gibi, doğru.

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Arkadaş ile de istişare yaptık. Android kullanan bir kişiydi. Şimdi her şeyiyle Apple ekosistemine geçiyor. Yani olay sadece Mac olmaktan çıktı. iPhone, Apple TV ve muhtemelen güçlü bir iMac Pro’ya kafayı taktı. Ben de daha problemsiz çalışması için mecburen destek verdim. Benim Core i5 3470 ve SSD ile Windows 10’la dual boot çalışan Hackintosh’un performansını görünce beğendi. Ama yine de hiç sorun yaşamak istemiyorum deyince iMac Pro ve BootCamp’e karar verdik.
Şimdi abartmadan bir iMac Pro siparişi verme aşamasındayız. Şimdiki uğraşım onu abartısız bir sipariş vermesini önlemek üzerine. Lakin niyeti yaklaşık 70.000 ₺’lik bir iMac Pro almak yönünde. Bakalım ikna edebilecek miyim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı