HAF 700 kasa önündeki fanların arızalı olması sorun çıkarır mı?

BlitzAuba

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GIGABYTE Z790 AERO G 7600MHz(OC)
Intel Core i9 13900K
GIGABYTE GeForce RTX 4080 GAMING OC 16GB GDDR6X 256 Bit
GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z5 7600MHz CL36 DDR5 1.4V
SAMSUNG 2+1 TB 990 Pro NVMe 2.0 M.2
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm
CORSAIR iCUE H170i ELITE CAPELLIX 420mm
Cooler Master MWE V2 1250W 80+ Gold
Cooler Master HAF 700
Alienware 27" 240Hz 1ms Nano IPS QHD G-Sync
MSI 32" OPTIX 165Hz VA FreeSync
Samsung Odyssey G5 27" 144Hz 1ms QHD VA
HAF 700 kasam var. Kasa önü fanım arızalı ve değiştirmek problemli şimdilik. 13900K-4080'li bir sistemim var. Ekran kartı ve işlemcinin kendi fanları ve soğutmaları var ayrıca kasanın alt tarafında da devamlı çalışan fanlar mevcut. Kasa önü fanları çalışmazsa parçalara zararı olur mu? Diğer hiçbir fanda problem yok. Görselde yer alan sağdaki açık mavi kısımdaki fanlar hariç gerisi çalışıyor kısacası.

block6-haf-700-radiator-support-imageleftorright.png

Son düzenleme:
Ön fanlar arızalı olması demek, içeride hava akışı olmaması demektir. Normal işlemlerde bir sorun çıkartacağını düşünmüyorum fakat işlemciyi ve ekran kartınının kullanımını arttıracak oyun veya program kullanılması durumunda içerdeki ısı yükselecektir.
Bu da parçaların ömrü bakımından önem arz ediyor.

Elinizdeki parçalara yazık olsun istemiyorsanız fan almanızı öneririm :)

Sağ tarafta bulunan mor kısımda fanlarınız mevcut ve içeriye hava basıyor ise açık mavi kısım sonrada düzltilse olur. Veya mor kısımdaki fanları mavi kısma takabilirsiniz hava akışı daha rahat olur.

Ön fanlar arızalı olması demek, içeride hava akışı olmaması demektir. Normal işlemlerde bir sorun çıkartacağını düşünmüyorum fakat işlemciyi ve ekran kartınının kullanımını arttıracak oyun veya program kullanılması durumunda içerdeki ısı yükselecektir.
Bu da parçaların ömrü bakımından önem arz ediyor.

Elinizdeki parçalara yazık olsun istemiyorsanız fan almanızı öneririm :)

Sağ tarafta bulunan mor kısımda fanlarınız mevcut ve içeriye hava basıyor ise açık mavi kısım sonrada düzltilse olur. Veya mor kısımdaki fanları mavi kısma takabilirsiniz hava akışı daha rahat olur.
Problemim şu ki fanların soketlerini bulamadım. Bulabilsem kendim değiştireceğim zaten direkt olarak. Biraz daha bakacağım, bulamazsam bir süre rölantide kullanacağım mecburen ama çokça yerde okuduğuma göre de ciddi bir sorun teşkil etmiyormuş, bu şekilde fanı olmayan kasalar bile varmış sanırım. Yine de teşekkürler, dikkate alacağım.

En fazla sıcaklıklarda birkaç derece artış olur. Başka bir sorun yaşamazsınız.
Genel olarak okuduğuma göre böyle söyleniyor ama hava sirkülasyonu olmayacağı için parçalar ciddi hasar görebilir de diyorlar. Ben de pek anlayamadım ama teşekkür ederim.

Genel olarak okuduğuma göre böyle söyleniyor ama hava sirkülasyonu olmayacağı için parçalar ciddi hasar görebilir de diyorlar. Ben de pek anlayamadım ama teşekkür ederim.
Sadece kasa fanlarının durması böyle bir şeye sebebiyet vermez. Ayrıca artık işlemciler çok yüksek sıcaklıklara ulaştığında sistemi kapatıyor.

Problemim şu ki fanların soketlerini bulamadım. Bulabilsem kendim değiştireceğim zaten direkt olarak. Biraz daha bakacağım, bulamazsam bir süre rölantide kullanacağım mecburen ama çokça yerde okuduğuma göre de ciddi bir sorun teşkil etmiyormuş, bu şekilde fanı olmayan kasalar bile varmış sanırım. Yine de teşekkürler, dikkate alacağım.

Kasanın garantisi varsa göndermek en iyisi.

Hocam selam, buradaki durum dediğim gibi oyun oynamanıza bağlı birazda. Dışarıdan az hava girişi olursa parçalar sıcaklık üreteceğinden dolayı iç kısımdaki soğutma sıcak havayı göndürecek.

Şimdi bir sorun teşkil etmez belki fakat bundan belki 6 ay belki 1 sene sonra parçaların yıpranabilir.

Hocam selam, buradaki durum dediğim gibi oyun oynamanıza bağlı birazda. Dışarıdan az hava girişi olursa parçalar sıcaklık üreteceğinden dolayı iç kısımdaki soğutma sıcak havayı göndürecek.

Şimdi bir sorun teşkil etmez belki fakat bundan belki 6 ay belki 1 sene sonra parçaların yıpranabilir.
Anladım. O sürede zaten hallederim her türlü. Sadece şu anlık en azından 1 aylık sürede bir zarar görmemesi kafi benim için sonrası problem değil pek. Teşekkürler tekrardan.

Kasanın garantisi varsa göndermek en iyisi.
Hocam 1 tane fanın soketini bulamadım diye tüm sistemi söküp kasayı garantiye göndermek de pek mantıklı değil gibi ama sağolasınız yine de.

Yeni konular

Geri
Yukarı