Hafif kilo kas gelişimini arttırır mı?

• Konuyu başlatan Jiw
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 4B
Buna dair bilimsel bir kaynak/makale var mi? Kalpten once yanlış form ve fazla gelen ağırlık ile etkilenecek çok daha öncelikli uzuvlar var.
İngilizce bilmediğimden detaylı kaynak araştırması yapamadım.
Şunu söylemeyi unuttum, kullandığım ağırlık 5 tekrar ya da üzeri tekrar sayısını çıkartabildiğim ağırlık değil, en fazla 1 çok daha zorlasam 2 tekrar çıkartabildiğim ağırlıkta.

Son düzenleme:
Hacim kazanmaya hipertrofi deniyor. Direkt olarak hipertrofi odaklı programların olması büyümenin ve dış görünüşün kuvvetten önde tutulduğu programlar oluyor. Hipertrofi programında da tabii ki eline dambıl almamış ve arkayı/göbeği salmış birine karşı daha kuvvetli olursunuz ama belli aşamadan sonra yüksek ağırlığa odaklanarak kuvvet amaçlı çalışan kişiye karşı fark yaratamazsınız.

Bu söylediklerim işin sonraki kısımları. Sıfırdan başlıyorsanız sakatlanmanızı engelleyecek ve size disiplin kazandıracak full body programlar belli. 1 tanesini seçip işe koyulmak gerekiyor. Zamanla ağırlık ve set artışı yaptıktan sonra ve belli hacim kazandıktan sonra program değiştirilebilir.
Hocam yani demek istediğim hacim kazanınca güç de kazanmış olmuyor muyuz? Ya da güç kazanınca hacim.

Hocam yani demek istediğim hacim kazanınca güç de kazanmış olmuyor muyuz? Ya da güç kazanınca hacim.
Tam olarak öyle bir orantı yok. Özetlemek gerekirse, sen bu tür hacim programlarına odaklanıp daha kaslı görünürsün, ama senden daha küçük biri senden daha güçlüdür, daha fazla yük kaldırabilir.

Mesajımı idrak ede ede 8 kere oku, anlarsın. Mesajı okumadan eliniz klavyeye, gözünüz mesaj yazma yerine kayıyor...
Şunu söylemeyi unuttum, kullandığım ağırlık 5 tekrar ya da üzeri tekrar sayısını çıkartabildiğim ağırlık değil, en fazla 1 çok daha zorlasam 2 tekrar çıkartabildiğim ağırlıkta.
Ben senin amacını pek çözemedim. Biraz daha detaylı anlatmalısın. Çok ağırlık - tek tekrar ile gelişme kaydedemezsin, her ne yapıyorsan o yaptığın da program değil.

Son düzenleme:
Ben senin amacını pek çözemedim. Biraz daha detaylı anlatmalısın. Çok ağırlık - tek tekrar ile gelişme kaydedemezsin, her ne yapıyorsan o yaptığın da program değil.
Şöyle ki, ben iki hafta güç antrenmanı, üç hafta da pump olmak için 4 set 12 tekrar sistemiyle ilerliyorum. Güç antrenmanında maksimum ağırlığı kullanarak maksimum yapabildiğim tekrarı yapıyorum.

Son günlerde güç antrenmanında maksimum ağırlığı kullanmamın bel, boyun ve kalp açısından zararlı olduğunu düşündüm. Nette de ağır kilo ve kalp sağlığı üzerine araştırmalar yaptığımda yeterince kaynağa ulaşamadım, İngilizce bilmediğimden Google schoları kullanamıyorum.

Geri
Yukarı