Hafif Linux dağıtımı önerisi

3 kriter var:

1. Kernel

2. Paket yöneticisi

3. Ortam(Masaüstü ortamı veya Window manager gibi)

Kernel'ı custom kernel yapmanız taraftarıyım. Düz kernel'dan custom kernel'a geçen biri olarak söylüyorum. O kadar fark var ki, 4-5 saat başımın ağrımasına karşın getirdiği şeyler inanılmaz cidden. Paket yöneticisi aslında çok önemli değil çünkü, eğer portage kullanmıyorsanız indirme hızı dışında çoğu şeyi etkilemez. Ortam yine çok önemli. Eğer hafiflik istiyorsanız DWM Xmonad gibi WM'ler öneririm. Yapabildiklerini yap, anlamazsan/yapamazsan biraz daha dene ama çok zorlama. Kernel için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
He bu arada, reddit sayfalarına düşmeyin dağıtım ararken. Gentoo'yu yapıştırırlar.
Gentoo en iyi dağıtımdır, nokta.

Arsenik: Gentoo en iyi dağıtımdır.
Also Arsenik: *uses chrome os*
Tamam teknik olarak Gentoo ama nasıl desem. Anladınız işte.
Geforce NOW için yapayım derken, saçma şekilde kaldı orada. Neyse, Gentoo forever.
Bu arada şaka yapıyorum, anlamayacak arkadaşlar olabilir. Gentoo aşktır.

Kurallara uymamışım, Linus Torvalds tarafından ceza yer miyim (!)
Geliyorlar.
1618156203358.png

Hocam ne yapmalıyız kurtarın lütfen (!)
İlk olarak Gentoo indiriyorsun. Sonra söylenilene göre Richard Stallman'ın yanına gidip. "BTW I use Gentoo" diyormuşsun. Sonra Linus Torvalds'ın yanına gidip 2 FIFA atarsan affediyorlarmış. Denis Ritchie ve Ken Thompson'ın mezarına uğramayı unutma.

Geri
Yukarı