HAGB kararı memuriyete engel midir?

Someone Else

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, benim HAGB kararım var. Yakında Öğretmen olarak atanacağım. Sizce güvenlik soruşturmasından geçer miyim? Süreç nasıl olur? Malumatı olan arakadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Valla suçuna göre değişiyor mu bilmiyorum ama haneye tecavüz, silahla tehdit, darp suçundan HAGB alındığı halde (yani hükmün açıklanması geri bırakıldığı halde) sabıka olarak gözüküyor. Hüküm olmamış-verilmemiş, ceza alınmamış olduğu halde suç işlenmiş olarak gözüküyor yani. Ama suçuna göre değişiyor olabilir.

Merhaba arkadaşlar, benim hagb kararım var. Yakında öğretmen olarak atanacağım. Sizce güvenlik soruşturmasından geçer miyim? Süreç nasıl olur? Malumatı olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

"Sanık 5 yıllık denetim süresi içinde bir suç işlemediği takdirde hükmün açıklanmasının geri bırakılması (hagb) kararı silinecektir."
Kaç yıl oldu?

Hüküm daha kesinleşmedi, HAGB kararına itiraz ettim, yerinde görülmedi, dosya üst mahkemeye gönderildi. Bir ay içinde kesinleşme şerhleri çıkar.

Valla suçuna göre değişiyor mu bilmiyorum ama haneye tecavüz, silahla tehdit, darp suçundan HAGB alındığı halde (yani hükmün açıklanması geri bırakıldığı halde) sabıka olarak gözüküyor. Hüküm olmamış-verilmemiş, ceza alınmamış olduğu halde suç işlenmiş olarak gözüküyor yani. Ama suçuna göre değişiyor olabilir.
Hocam iki sene önce bir işe girdim meğersem adamlar donladırıcıymış, benim kimliğimi kullanarak üç kişiyi dolandırdılar. Ben olayı fark eder etmez bana daha dava açılmamışken savcılığa gidip durumu bildirdim. Şikayette bulundum, yine de dolandırılan üç kişi bana dava açtı. İki davadan beraat aldım, üçüncü mahkeme benim suçlu oluduğuma kanaat getirerek HAGB verdi. Yani dolandırıcılık suçundan HAGB.

Geri
Yukarı