Hak mahrumiyeti tam olarak nedir?

326001

Kilopat
Makaleler
4
E-Devlet'e girdim bugün. Neyse aracın bilgileri vs. yazıyor. En sağ kısımda, "hak mahrumiyeti" yazıyor ve yok yazıyor. Azıcık internette baktım ama tam oturmadı kafamda. Yani hak mahrumiyeti olsa ne olurdu? Ya da aldığım cezayı ödemezsem, hak mahrumiyeti var mı yazar? Haciz mi konur eğer var olursa? Sorma sebebim bana 5 ay önce ceza gelmesi ve kağıt gelmeyince benim cezayı unutmam. Şu an ceza gözüküyor. Bunu 5 ay içinde ödemediğim için bu "hak mahrumiyetine" girer mi? Şu an yok gözüküyor ama ilerleyen zamanlarda var yazma ihtimali var mıdır? Aracı bağlama vs. şeyler duydum. Hak mahrumiyeti var yazan kişilerde.
Uzun lafın kısası, cezayı 5 ay unutunca hak mahrumiyeti var yazar mı?

ds.png

Arabayı kredi çekerek almışsanız kredinizin tamamını ödeyene kadar banka tarafından hak mahrumiyeti uygulanır. Yani kredinizi ödeyemeseysiniz banka araca el koyma ve gerekirse satarak kredi borcunuzu kapatma hakkını kendinde saklı tutuyor.

Ancak kredi ödendiyse hak mahrumiyeti otomatik olarak kalkıyor.

Özetle ceza, vergi borcu, zorunlu trafik sigortası gibi şeylerle alakası yok.

E-Devlet'e girdim bugün. Neyse aracın bilgileri vs. yazıyor. En sağ kısımda, "hak mahrumiyeti" yazıyor ve yok yazıyor. Azıcık internette baktım ama tam oturmadı kafamda. Yani hak mahrumiyeti olsa ne olurdu? Ya da aldığım cezayı ödemezsem, hak mahrumiyeti var mı yazar? Haciz mi konur eğer var olursa? Sorma sebebim bana 5 ay önce ceza gelmesi ve kağıt gelmeyince benim cezayı unutmam. Şu an ceza gözüküyor. Bunu 5 ay içinde ödemediğim için bu "hak mahrumiyetine" girer mi? Şu an yok gözüküyor ama ilerleyen zamanlarda var yazma ihtimali var mıdır? Aracı bağlama vs. şeyler duydum. Hak mahrumiyeti var yazan kişilerde.
Uzun lafın kısası, cezayı 5 ay unutunca hak mahrumiyeti var yazar mı?

Eki Görüntüle 872757
(Alıntı)
Kişilerin kredi çekme ya da çeşitli borçları doğrultusunda üzerlerinde bulunan mal varlıklarına el konulabilmektedir. Bu tür durumlarda araçları olan kişilerin araçları üzerindeki tüm hakları, şartlar yerine getirilene kadar el konulmaktadır. Genel olarak hak mahrumiyeti olarak adlandırılan bu tür durumlarda, kişilerin araçlarını satabilmesi mümkün değildir.

İpotek olarak arabanızı gösterirseniz oluyor sanırım.

Arabayı kredi çekerek almışsanız kredinizin tamamını ödeyene kadar banka tarafından hak mahrumiyeti uygulanır. Yani kredinizi ödeyemeseysiniz banka araca el koyma ve gerekirse satarak kredi borcunuzu kapatma hakkını kendinde saklı tutuyor.

Ancak kredi ödendiyse hak mahrumiyeti otomatik olarak kalkıyor.

Özetle ceza, vergi borcu, zorunlu trafik sigortası gibi şeylerle alakası yok.

Doğu'kan ceza yemiş ama cevabını ileteyim. Araba kredi ile alınmadı. Zaten hak mahrumiyeti yok yazıyor.

Bu arada hocam, Doğukan hocam teşekkür ediyor size. Bir de ceza ile olmadığına eminiz değil mi?

(Alıntı)
Kişilerin kredi çekme ya da çeşitli borçları doğrultusunda üzerlerinde bulunan mal varlıklarına el konulabilmektedir. Bu tür durumlarda araçları olan kişilerin araçları üzerindeki tüm hakları, şartlar yerine getirilene kadar el konulmaktadır. Genel olarak hak mahrumiyeti olarak adlandırılan bu tür durumlarda, kişilerin araçlarını satabilmesi mümkün değildir.

İpotek olarak arabanızı gösterirseniz oluyor sanırım.

Cezayı ödemediği için var yazma ihtimali var mı?

Araba kredi çekilerek alınmadı. Zaten yok yazıyor. Ama cezamı 5 ay geciktirdiğim için var yazabilir mi?

Ek olarak ipotek gösterilmedi araç.

Bunlar Doğu'kan arkadaşımızın iletileridir. Ceza yediği için aracı oluyorum.

Son düzenleme:
İşte hak mahrumiyeti sadece bankadan kredi çekilen işlemler için geçerlidir. Kredi çekmeden aldıysanız zaten en başından beri YOK yazıyordur. Ceza ile alakalı bir durum söz konusu değil. Yani cezanızı isterseniz 5 sene ödemeyin orası VAR'a dönmez. :)

Gece gece içimi rahatlattınız, çok teşekkür ediyorum :)

Doğu'kan.

İşte hak mahrumiyeti sadece bankadan kredi çekilen işlemler için geçerlidir. Kredi çekmeden aldıysanız zaten en başından beri YOK yazıyordur. Ceza ile alakalı bir durum söz konusu değil. Yani cezanızı isterseniz 5 sene ödemeyin orası VAR'a dönmez. :)
Kusura bakma hocam. Cezam vardı.
Tekrardan teşekkür ederim. İyi günler.

Alakası yok. Benım 2015 model motosıkletım calındı 2016 agustos ayında aracımı sukur buldum topladım. Tescıl ıslemlerı yapıldı muayenelı şu an trafıkteyım ama aracımın uzerınde İHTİYATİ TEDBİR-2 hak mahrumıyetı var cıkıyor. Ara nakıt pesın alındı ama arac bulundu ve hala da kalkmadı. Bu arada nasıl kaldırabılecegım hakkında bılgısı olan varsa Allah askına yazsın.

Alakası yok. Benım 2015 model motosıkletım calındı 2016 agustos ayında aracımı sukur buldum topladım. Tescıl ıslemlerı yapıldı muayenelı şu an trafıkteyım ama aracımın uzerınde İHTİYATİ TEDBİR-2 hak mahrumıyetı var cıkıyor. Ara nakıt pesın alındı ama arac bulundu ve hala da kalkmadı. Bu arada nasıl kaldırabılecegım hakkında bılgısı olan varsa Allah askına yazsın.
Alakası var, genellikle krediyle alınan ya da başka bir kredi işlemi için teminat gösterilen araçlarda hak mahrumiyeti oluyor. Seninki neden öyle bilmiyorum ama normalde bu mahrumiyet nedeni ortadan kalktıktan sonra trafik (emniyet) müdürlüğüne giderek düzeltiyorsun.

Davalık bir durumun varsa (ki çalıntı araç durumu var) bu da neden olabilir sanırım.

Bir şeye "alakası yok" derken 2 kere düşünün! Konu hak mahrumiyeti var - yok yazmasının sebepleri değil, sıfır araç alnımında hangi hallerde hak mahrumiyeti var ya da yok yazacağının açıklaması!!!

Motorsikletin çalınmış, ihtiyati tedbir kararı konulmuş, hak mahrumiyetin var, bu hak mahrumiyetinin nasıl kaldırılacağını buraya sorup, diğer konuya alakası yok diyorsun.

Madem o kadar iyi biliyorsun, bize niye soruyorsun? Al avukatını yanına, git hallet işlerini....

Geri
Yukarı