Hâla Windows 7 kullanan var mı?

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    120
Ben Windows 7'yi yaklaşık 5-6 yıldır kullanıyorum. Evet, 14 Ocak 2020'de bitti o yüzden Google Chrome vb. uygulamalarda Windows 10'a yükseltin veya yeni bir bilgisayar alın diye mesaj geliyor.
O yüzden Windows 7 devri malesef bitti. Yakında oyunlar da çalışmaz hâle gelecek. Evet Windows 7 daha iyi stabil çalışıyor ama Windows 10'a mecbursun.

Sağol dostum. İnşallah olmayanlara da nasip etsin.
Haklısın. Maalesef aldığımız hiçbir teknolojik ürünü hiç masraf yapmadan 10 sene kullanamıyoruz. Günümüzde özellikle çok eski olmayan (3. nesil Intel işlemcili veya daha yeni) bilgisayarlara sadece bir SSD yükseltmesi yapılması yeterli oluyor. Biraz bütçe oluşturup SSD alınca Windows 10 mükemmel çalışıyor.
2016 yılında o zamanlar kullandığım Laptop'a SSD yükseltmesi yapmıştım. Resmen son derece yavaş olan ve sürekli donan Laptop uçmaya başlamıştı.
2018 yılına kadar da kullanmaya devam ettim, sonra anakartı arızalandı. O günden beridir masaüstü bilgisayarla devam ediyorum. Fakat yine de benim işimi fazlasıyla görüyordu.
SSD almadan önce kapatmaya korkup uykuya alarak kullandığım Laptop'u alışkanlık olarak her zaman kapatmaya başlamıştım.

Windows 7 döneminin en sağlam işletim sistemiydi. Fakat birçok sistemde ağ kartı sürücülerini kuramadığı için ilk formatta mutlaka başka bir bilgisayardan ağ kartı sürücülerini indirip USB bellek ile o bilgisayara atıp kurmak gerekiyordu. Windows 8'den itibaren bu sorun büyük ölçüde çözüldü.
Ayrıca Windows 7'de Wi-Fi açma kapama seçeneği de yok, Laptop klavyesinden kapatmak gerekiyor. USB 3.0 desteği de olmadığı için Intel Skylake ve AMD Ryzen sistemlere direkt olarak kurulamıyor. UEFI desteği için de Windows 7 kurulum medyasını yamalamak gerekiyor.
Windows 10'da bütün bu sorunlar çözüldü. UEFI ile tam uyumlu, USB 3.0 hatta 3.1/3.2 desteği sunuyor, ağ kartı sürücülerini ilk formatta çoğunlukla sorunsuz kurabiliyor (kuramadığı ağ kartlarının sürücüleri de sonraki Windows 10 sürümüne entegre ediliyor zaten) ve Wi-Fi açma kapama seçeneği içeriyor. Ancak tek eksisi HDD'li sistemlerde yavaş çalışması. Eğer SSD alamıyorsanız (bütçe harici sorunlardan dolayı) Windows 8.1 de kurabilirsiniz. Fakat SSD için para biriktirebilecekseniz (veya zaten SSD varsa) kesinlikle Windows 10 kullanılmalı.

Haklısın. Maalesef aldığımız hiçbir teknolojik ürünü hiç masraf yapmadan 10 sene kullanamıyoruz. Günümüzde özellikle çok eski olmayan (3. nesil Intel işlemcili veya daha yeni) bilgisayarlara sadece bir SSD yükseltmesi yapılması yeterli oluyor. Biraz bütçe oluşturup SSD alınca Windows 10 mükemmel çalışıyor.
2016 yılında o zamanlar kullandığım Laptop'a SSD yükseltmesi yapmıştım. Resmen son derece yavaş olan ve sürekli donan Laptop uçmaya başlamıştı.
2018 yılına kadar da kullanmaya devam ettim, sonra anakartı arızalandı. O günden beridir masaüstü bilgisayarla devam ediyorum. Fakat yine de benim işimi fazlasıyla görüyordu.
SSD almadan önce kapatmaya korkup uykuya alarak kullandığım Laptop'u alışkanlık olarak her zaman kapatmaya başlamıştım.

Windows 7 döneminin en sağlam işletim sistemiydi. Fakat birçok sistemde ağ kartı sürücülerini kuramadığı için ilk formatta mutlaka başka bir bilgisayardan ağ kartı sürücülerini indirip USB bellek ile o bilgisayara atıp kurmak gerekiyordu. Windows 8'den itibaren bu sorun büyük ölçüde çözüldü.
Ayrıca Windows 7'de Wi-Fi açma kapama seçeneği de yok, Laptop klavyesinden kapatmak gerekiyor. USB 3.0 desteği de olmadığı için Intel Skylake ve AMD Ryzen sistemlere direkt olarak kurulamıyor. UEFI desteği için de Windows 7 kurulum medyasını yamalamak gerekiyor.
Windows 10'da bütün bu sorunlar çözüldü. UEFI ile tam uyumlu, USB 3.0 hatta 3.1/3.2 desteği sunuyor, ağ kartı sürücülerini ilk formatta çoğunlukla sorunsuz kurabiliyor (kuramadığı ağ kartlarının sürücüleri de sonraki Windows 10 sürümüne entegre ediliyor zaten) ve Wi-Fi açma kapama seçeneği içeriyor. Ancak tek eksisi HDD'li sistemlerde yavaş çalışması. Eğer SSD alamıyorsanız (bütçe harici sorunlardan dolayı) Windows 8.1 de kurabilirsiniz. Fakat SSD için para biriktirebilecekseniz (veya zaten SSD varsa) kesinlikle Windows 10 kullanılmalı.
Aynen Haklısınız. AYNI ŞEYLERİN BENZERLERİNİ BENDE YAŞADIM. (BİRAZ BENDEDE BÜTÇE SIKINTISI VAR OYUZDEN YENİ BİLGİSAYAR ALICAĞIMDA HDD OLCAK MALESEF.) HER İNSAN SSD KULLANMAK İSTER ŞÖYLE 240GB VEYA 120GB SSD ANCAK BÜTÇE SIKINTISI ÇEKENLER HDD ALIYOR MALESEF AMA OYUNCU BİLGİSAYARLARINDA HEM SSD HEM HDD OLUYOR.

Çünkü SSD ye Windows Yüklenir.(HIZLI OLMASI İÇİN) HDD e ise Oyun vb. Programlar Yüklenir. Çünkü SSD DEKİ DEPOLAMA EĞER 120 GB FELANSA ANCA YETER WİNDOWS KURULUMU. OYUNLAR HDD e yüklenir.
EĞER YANLIŞIM VARSA DÜZELTİN.
Siz Benden Daha İyi Bilirsiniz Ben Biraz Acemiyim.

Asıl Konuya Geçersek Mecbur Windows 10 yani. Şimdi Artık Windows 10 Devri Mecburuz.
Diğer İşletim Sistemleri Eskidi Artık. (Windows 7 daha stabil çalışsada) Windows 10 Gerek Yani (ŞART) AMA EĞER Windows 10 Kaldırmıyorsa (BÜTÇESİ KISITLI OLUPTA BİLGİSAYAR ALANLAR İÇİN) Windows 8 veya 8.1 Felan Kurmaları Gerekli.
EĞER YANLIŞIM VARSA DÜZELTİN.
Siz Benden Daha İyi Bilirsiniz Ben Biraz Acemiyim.
İnşallah Herkesin Güzel Bir Bilgisayarı Olur.

Neden en fazla iki seçenek seçme var? Triple-boot kullanıyorum ben.
Anketi açarken en fazla 2 seçenek olarak ayarlamıştım. Konu da neredeyse 4 yıllık :)

Üç işletim sistemi kullanıyorsanız en çok kullandığınız ikisini seçin.

Yakın zamanda 2 hafta öncesine kadar Windows 7 kullanıyordum, eski bilgisayarımdı çünkü yeni işletim sistemlerine güncelleyipte yüklemedim zaten az olan performansın daha da düşeceğinden endişelendiğim için. Bilgisayarımı yeniledim, yeni bilgisayar ile daha Windows 11'i kullanmaya başladım, alıştım da diyebilirim 11e ama Windows 7'nin bendeki yeri ayrıydı o Aero teması, sesleri ve eski sistemlerdeki akıcılığı gönüllerde hala birinci sırada kalmaya devam edecek. Şu an 11 kullanıyor olsam da gönlüm Windows 7'de. Eski bilgisayarımın özelliklerinden de bahsedeyim Casper Neo 2008 model bir kasaydı Core 2 Duo E4700 işlemci 4 GB 2+2 DDR2 RAM bulunuyordu sistemde Radeon 3400 HD vardı ancak oda fanın ömrünü tamamlaması sonucu öldü görüntüyü kestiği için yaklaşık 1 ay kadar on boarddan kullandım. Sonuç olarak 10 yılın üzerinde Windows 7 kullanmış oldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı