Half-Life: Alyx için VR önerisi

• Konuyu başlatan 11Pro
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 1B
Sanırım ikinci el bir Quest 2 alacağım ama neden internet bağlantısının gerekli olduğunu hala anlamadım.

Air Link kullanarak bilgisayarınıza bağlanabilirsiniz ya da onun yerine link kablosu almanız gerekecek. Sağlam bir link kablosuna ve güclü bir bilgisayara ihtiyaciniz gerekebilir. Air Link kullanmak istemiyorsanız evet dediğiniz gibi internet bağlantısına gerek yok.

En ucuzu hangisiyse o. Zaten Alyx oynadıktan sonra büyük ihtimalle satarsın. Bir süre sonra fena baş dönüyor, mide bulanıyor. Bür süre sonra dediğim de 1-1.5 saat. 2. el en ucuzuna yönel.

Hiç bilginiz olmayan bir konuda bu kadar özgüvenle konuşmanız hiç hoş değil. Bahsettiğiniz baş dönmesi olayı, VR sektörü Türkiye'de çok bir kitleye sahip olmadığı için, "motion sickness" adına sahip ve bu isim ile Google'da çok kısa bir araştırma yaparsanız yeni kullanıcılara özel ve çoğu kişi için çok kısa sürede geçen bir sorun olduğunu görürsünüz. Çok kısa sürede geçmeyen biyolojik olarak şanssız azınlık için ise belirli planları takip ederek VR'ı katlanılabilir bir deneyim yapmak mümkün.

Ben ilk VR kullandığımda 1 saat sonra bu dertten yanıp kendimi yatağa atmıştım. İkinci taktığımda kendimi bilerek zorlamama rağmen bu hissi yaşayamadım. Ondan sonra da bir daha olmadı.

Hiç bilginiz olmayan bir konuda bu kadar özgüvenle konuşmanız hiç hoş değil. Bahsettiğiniz baş dönmesi olayı, VR sektörü Türkiye'de çok bir kitleye sahip olmadığı için, "motion sickness" adına sahip ve bu isim ile Google'da çok kısa bir araştırma yaparsanız yeni kullanıcılara özel ve çoğu kişi için çok kısa sürede geçen bir sorun olduğunu görürsünüz. Çok kısa sürede geçmeyen biyolojik olarak şanssız azınlık için ise belirli planları takip ederek VR'ı katlanılabilir bir deneyim yapmak mümkün.

Ben ilk VR kullandığımda 1 saat sonra bu dertten yanıp kendimi yatağa atmıştım. İkinci taktığımda kendimi bilerek zorlamama rağmen bu hissi yaşayamadım. Ondan sonra da bir daha olmadı.

2016 yılından beri VR kullanıyorum ve bilgim yok... Tamam. Kendin bile söylüyorsun bu duruma isim koyulmuş. Bunun bilgiyle alakası yok be güzel kardeşim. Biyolojik bir şey ah be ah. Galiba bu durumun geçmesi için 10 yıl kullanmam lazım. Az kaldı az geçecek bende de.

En ucuzu hangisiyse o. Zaten Alyx oynadıktan sonra büyük ihtimalle satarsın. Bir süre sonra fena baş dönüyor, mide bulanıyor. Bür süre sonra dediğim de 1-1.5 saat. 2. el en ucuzuna yönel.

Herkeste olan bir durum olduğunu sanmıyorum, Oculus Quest 2 kullanıcısıyım her gün 1-4 saat arası fitness, oyun oynuyorum hiçbir şekilde sorun yaşatmıyor.

2016 yılından beri VR kullanıyorum ve bilgim yok... Tamam. Kendin bile söylüyorsun bu duruma isim koyulmuş. Bunun bilgiyle alakası yok be güzel kardeşim. Biyolojik bir şey ah be ah. Galiba bu durumun geçmesi için 10 yıl kullanmam lazım. Az kaldı az geçecek bende de.

Kendin motion sickness deneyimlemene rağmen 2016'dan beri VR kullanıyorsan neden bir oyuna ilgi duyduğu için VR parasını gözden çıkmış genç bir arkadaşın bir oyun oynayıp sonra satacağı varsayımında bulunuyorsun?

VR hakkında genel bilgi sahibi olabilirsin, bu konuda hiç itiraz etmem ama bu konuda verdiğin bilgi yanlış. Bu duruma isim konulmasının sebebi çoğu kişide yaşanması; çoğu kişide "kalıcı" olması değil. Buradaki verilere göre VR kullanan 300 kişinin %45.9'u hiçbir zaman motion sickness hissetmemiş; erkek kullanıcıların yaklaşık sadece %12'si (kadın kullanıcılarda bu oran %31) motion sickness'ı atlatamamış. Yani sen bu %12 içerisindesin ve bu yüzden bütün kullanıcıların aynı deneyimi yaşayacağını düşünüyorsun.

Zaten kendi mesajımda da biyolojik olarak şanssız bir azınlık olduğunu; onlar için de bir plan dahilinde tolerans arttırarak VR'ın katlanılabilir bir deneyim haline gelebildiğinden bahsetmiştim. Bu şanssız azınlıkta olmana rağmen 2016'dan beri VR kullandığına göre VR senin için de katlanılabilir bir deneyim olmuş demektir.

Kendin motion sickness deneyimlemene rağmen 2016'dan beri VR kullanıyorsan neden bir oyuna ilgi duyduğu için VR parasını gözden çıkmış genç bir arkadaşın bir oyun oynayıp sonra satacağı varsayımında bulunuyorsun?

VR hakkında genel bilgi sahibi olabilirsin, bu konuda hiç itiraz etmem ama bu konuda verdiğin bilgi yanlış. Bu duruma isim konulmasının sebebi çoğu kişide yaşanması; çoğu kişide "kalıcı" olması değil. Buradaki verilere göre VR kullanan 300 kişinin %45.9'u hiçbir zaman motion sickness hissetmemiş; erkek kullanıcıların yaklaşık sadece %12'si (kadın kullanıcılarda bu oran %31) motion sickness'ı atlatamamış. Yani sen bu %12 içerisindesin ve bu yüzden bütün kullanıcıların aynı deneyimi yaşayacağını düşünüyorsun.

Zaten kendi mesajımda da biyolojik olarak şanssız bir azınlık olduğunu; onlar için de bir plan dahilinde tolerans arttırarak VR'ın katlanılabilir bir deneyim haline gelebildiğinden bahsetmiştim. Bu şanssız azınlıkta olmana rağmen 2016'dan beri VR kullandığına göre VR senin için de katlanılabilir bir deneyim olmuş demektir.

Çünkü çok fazla VR oyunu yok ve olanların çoğu kötü oyunlar. Alyx bile 510TL olmuş. En kötü 10.000TL gözden çıkarması lazım VR için ona verdi parayı diyelim üstüne alacağı oyunlara da para verirse yandı arkadaş. Korsanda zaten çoğu oyun bozuk veya bir süre sonra çöküyor deneyemiyorsun bile. Eğer ki gerçekten iyi kazanıyorsan, paraya sıkışmayacağını düşünüyorsan al köşede çürüsün ona diyecek lafım yok ama arkadaşın sistemi bile kötü sence parası olsa hala 1050 ve o işlemciyi mi kullanırdı? Bilgisayarı bu haldeyken kırk yılda bir kullanacağı pahalı cihazı köşede mi tutacak? Sen kendi açından düşünüyorsun belli ki. Mesajımda şunu söylüyorum sisteminden dolayı belli ki arkadaşın durumu yok ve Alyx'i oynamak istiyor büyük ihtimalle de korsan indirecek. Önceden ucuzdu almıştık bir şekilde ama şuan 510 lira vermez çoğu kişi bence. 2. ele yönelmesinin sebebi zaten durumu olmadığını düşündüğüm için en azından hevesini aldıktan sonra satacağını düşünmem çünkü VR'ı ben bile her defasında bir şey için heves ettiğimde alıyorum ve satıyorum tekrardan. Pahalı cihazı 5-6 ayda belki de yılda bir kullanıp köşeye atacağıma satarım ve heveslendiğimde alırım daha iyi. Ayrıca katlanabilir deneyim olduğunu söylemedim ve sırf o yüzden de kullanmaya devam etmiyorum. Daha az hareketli oyunlar oynamaya çalışıyorum. Zaten VR'ı sürekli oynayan kimseyi tanımadım şu yaşıma kadar. Alan arkadaşlarım de hepsi satıyor hevesini aldıktan sonra. Son olarak şunu söyleyeyim 2. el ilanlarına girip bakarsan heveslenip aldım diyenler kaynıyor ve hepsi de sıfır ayarında oluyor bence bu bir tesadüf değil.

Geri
Yukarı