Halil konakçı: Kemalist belediyeler Arapça tabelaları söküyorlar

Dinde zorlama yok ama bizim halkımız her şeyi zorluyor. Eğitimsizlik diye düşünüyorum ben.
Yobazlık, s*ğ*rlık hocam.
Şeyh uçmaz müritleri uçurur diye bir söz de var ya.

Dayakla anlar, dayakla anlatır bizim millet. Çoğunlukta öyle en azından.

Hocam şeriatçı ile Ultra seküler bir atatürkçüyü farklı görmüyorum. İkisi de saçmalıktan ibaret. Muhafazakarsın namaz kılıyorsun diye şeriatçı olmana asla gerek yok. Laiksin diye ateist olmana da gerek yok.

Bu konuda haklısınız hocam, Nutuğu bile okumadığı halde "ben kemalistim" diyen kitle laikliği din düşmanlığı olarak görüyor. Halbuki din ve devlet işlerinin ayrılması sadece.

Bu konuda haklısınız hocam, Nutuğu bile okumadığı halde "ben kemalistim" diyen kitle laikliği din düşmanlığı olarak görüyor. Halbuki din ve devlet işlerinin ayrılması sadece.

2 tarafında birbirine düşman olmasından kaynaklanıyor bu. Aynı ölümüne AKP'liler CHP'den nefret ediyorsa bu olay da böyle.

Yobazlık, s*ğ*rlık hocam.
Şeyh uçmaz müritleri uçurur diye bir söz de var ya.

Dayakla anlar, dayakla anlatır bizim millet. Çoğunlukta öyle en azından.

Haklısınız. Ama sorsalar dindarlar.

Hocam mehir var da kadına veriyorduk sanırım. Öyle bir şey vardı.
Başlık parası yok tabii ki. Yeşilçam filmlerinde var ya.
Mehir Kur'an'da ayetlerin bazılarında geçer. Fakat aslen bir Arap geleneğidir ve İslam'dan önce de Araplar arasında uygulanmıştır. Ve şeriat denen o zaman kanunları kapsamına girer. Yani Arap toplumunun düzeni için konulmuş bir kanundur. Türklere İslam ile birlikte girmiş zaman içinde ise adı başlık parası olmuştur. Bilakis ilk çağlardan itibaren başlık parası benzeri uygulamalar birçok toplumda farklı adlarla varolmuştur. Mehir Araplarca bilinen adıdır. Kur'an'daki mehir ayetlerini incelersen hiç bir şekilde farz ibaresine rastlamazsın. Yani mehir dinin bir gereği değildir ve İslam ile birlikte gelmiş bir şey de değildir. Ödemezsen günah yazılmaz ama ödediğin mehri geri almaya çalışman helal değildir. Nitekim mehir bir Arap geleneğidir ve Türklerde bu gelenek dinin parçası gibi anlaşılıp yüzyıllar boyu uygulanmıştır. Tabii bu tür Arapça'yı kutsallaştıran hocalar olmasaydı bu yanlıştan çok daha önce geri dönebilirdik.

Mehir Kur'an'da ayetlerin bazılarında geçer. Fakat aslen bir Arap geleneğidir ve İslam'dan önce de Araplar arasında uygulanmıştır. Ve şeriat denen o zaman kanunları kapsamına girer. Yani Arap toplumunun düzeni için konulmuş bir kanundur. Türklere İslam ile birlikte girmiş zaman içinde ise adı başlık parası olmuştur. Bilakis ilk çağlardan itibaren başlık parası benzeri uygulamalar birçok toplumda farklı adlarla varolmuştur. Mehir Araplarca bilinen adıdır. Kur'an'daki mehir ayetlerini incelersen hiç bir şekilde farz ibaresine rastlamazsın. Yani mehir dinin bir gereği değildir ve İslam ile birlikte gelmiş bir şey de değildir. Ödemezsen günah yazılmaz ama ödediğin mehri geri almaya çalışman helal değildir. Nitekim mehir bir Arap geleneğidir ve Türklerde bu gelenek dinin parçası gibi anlaşılıp yüzyıllar boyu uygulanmıştır. Tabii bu tür Arapça'yı kutsallaştıran hocalar olmasaydı bu yanlıştan çok daha önce geri dönebilirdik.
Zamanla başlık parası olmuş değil hocam. Başlık parası ayrı. Başlık parası sanki kadını mal alıp satıyormuş gibi alınan para kadının velisi tarafından.
Mehir kadının hakkıdır, vaciptir ve istediği gibi de harcar.
Dediğiniz gibi çok öncesinden de böyle şeyler vardı.
Şöyle: Aile içinde görev dağılımı yapılır. Geçindirmek gibi mali işler adamın sorumluluğundadır.
Çocuğun eğitimiyle ilgilenmek gibi ev içi işler kadının görevidir.
Mehir de mali bir şey. O yüzden erkeğin yükümlülüğünde. Mehir, erkek tarafından kadına sadece boşandığı zaman mı verilir? | Sorularla İslamiyet.

İngilizce: Dünya dili
Arapça:
images (1) (5).jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı