Halka arzdaki getirinin düşük olması

umuts19

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Daha yeni olduğum için kafamı kurcalayan bir konu var. Diyelim eşit dağıtılan halka arzda ( lot fiyatı sallıyorum 58 TL ) 8 lot satın aldık diyelim. Bu hisse ne olabilir ki? Birisinin yatırdığı 464 TL'yi ne yapabilir? Ben mi yanlış biliyorum yanlışım var ise düzeltin.

Yatırımda kazançlar miktarla değil yüzdeyle ölçülür. Halka arzlar şu anda çok talep gördüğü için böyle oluyor. Durumu yanlış değerlendiriyorsunuz. Bir miktar paranızın %30-%40 değer kazanması şeklinde yorumlamalısınız. Kalan paranızla yaptığınız yatırımları bir miktar yukarı çekiyor gibi yorumlanmalı. Açıkçası genel olarak sabırla ve sağlam ilerlemelisiniz. YTD.

Getirinin düşük olması çok çok fazla katılımı olmasından kaynaklı oldu. Normalde misal sana 1000TL ve üzeri düşecek lot katılımın artmasıyla artık 100-200TL'lik anca geliyor. Onlarında çoğu işte kurumsalların keyfine göre fazla gitmeden bozuyor veya global ve yerli sorunlar sebebiyle erken tavan bozabiliyor, ne zaman bozacağıı bilmediğinden ya erken çıkıyorsun karın az kalıyor ya bekletiyordun elinde kalıyor, sürekli bir taban serisine giriyor. Artık komik rakamlar kazandırmaya başladı,lakin katılım her arzda artıyor. Millet artık bu kadarınada düştüyse ülkenin durumunu sen hesap et. YTD

Dostum katılim fazla katılim fazla degilse bile adam annesinden babasindan teyzesinden ninesinde ebesinden hepsinden bir kart hesabı açıyor giriyor sana bana dusecek lotu da bu adam alıyor.

Ee ne olacak ahali 10 lot u 1000TL'den alıp 2000TL olmasını mı bekleyeceğiz süreklü halka arz değil de o zaman direk hisseleri kovalamak daha mantıklı değil mi lot sorunu yok sanıyorum normal bir şekilde hisse almaya kalkarsan.

Dostum katılim fazla katılim fazla degilse bile adam annesinden babasindan teyzesinden ninesinde ebesinden hepsinden bir kart hesabı açıyor giriyor sana bana dusecek lotu da bu adam alıyor.
Orada adam işte bu saydıkların adına hesabı kendi işletiyor, alan razı veren razı olunca bir şey yapılamıyor. Lakin aslında devlet bu alandaki getirileri arttırabilir, ne yapabilir? Arz olacak hisselerin lotlarını ortlaama katılıma göre en az bin tllik alım olacak şekilde verirlerse arza açabilir. Böylece firma hissesinin biraz fazlasını satması gerekecek lakin bankadan kredi çekmesine göre zaten çok çok karlı bir şekilde sermaye topluyor, bunu istiyorsa bu şekilde yapacaksın diye devletin zorlaması lazım. Yoksa millet sigara parası gelene kadar devam edecek gözüküyor.

Orada adam işte bu saydıkların adına hesabı kendi işletiyor, alan razı veren razı olunca bir şey yapılamıyor. Lakin aslında devlet bu alandaki getirileri arttırabilir, ne yapabilir? Arz olacak hisselerin lotlarını ortlaama katılıma göre en az bin TL'lik alım olacak şekilde verirlerse arza açabilir. Böylece firma hissesinin biraz fazlasını satması gerekecek lakin bankadan kredi çekmesine göre zaten çok çok karlı bir şekilde sermaye topluyor, bunu istiyorsa bu şekilde yapacaksın diye devletin zorlaması lazım. Yoksa millet sigara parası gelene kadar devam edecek gözüküyor.

Devlet bununla ugraşmaz zannetmiyorum ya zaten spk denilen kurum ky düşmani benim gözümde hisse tavan tavan gidiyor hemen ceza veriyorlar cidden anlamak mümkun değil keske dediginiz olsa ama ugrasmazlar bu halka arz populerligi de zaten sirketlerin faizli kredi almaktansa bedava kredi gibi hisselerini satip islerini buyutuyorlar bizim corbacilarda 4 5 tavanda satiyor.

Ee ne olacak ahali 10 lot u 1000TL'den alıp 2000TL olmasını mı bekleyeceğiz süreklü halka arz değil de o zaman direk hisseleri kovalamak daha mantıklı değil mi lot sorunu yok sanıyorum normal bir şekilde hisse almaya kalkarsan.
Onuda yapabilrisin, sınırlama yok. Lakin işte bu aralar halka arz furyası olduğundan verdiğin parayı kaybetme olasılığın normal bir hissede kaybetme olasılığıından çok düşük olduğu için ve borsayı bilmeyen kişilerin kolayına geldiği için arzları seçiyorlar. Adam borsanın b'sinden anlamıyor, en azından 2 paket sigara parası geliyor diye arza katılıyor. Belki diğer hisselere girse daha çok kazanacak belkide zarar edecek. Öncelerden halka arzda riskliymiş, daha ilk listelemede taban yiyenler varmış hani. Şuan için böyle bir durumu görmedik bakalım, sanırım arzlardaki talebi yine böyle durumların bitireceği gözüküyor. Böyle bir durum bir anda katılımı bıçak gibi keser, küçük yatırımcıyı korkutur. :) YTD

Devlet bununla ugraşmaz zannetmiyorum ya zaten spk denilen kurum ky düşmani benim gözümde hisse tavan tavan gidiyor hemen ceza veriyorlar cidden anlamak mümkun değil keske dediginiz olsa ama ugrasmazlar bu halka arz populerligi de zaten sirketlerin faizli kredi almaktansa bedava kredi gibi hisselerini satip islerini buyutuyorlar bizim corbacilarda 4 5 tavanda satiyor.
Vatandaşı düşünse yapar aslında, niye sadece şirket kazansınki. Vatandaşta eve en azından yarım asgari ücret sokardı böyle olsaydı.

Ceza olayı aslında hissedeki volatiteyi azaltmak için yapıyorlar, tabi bu hani şu pumpcı dumpcı kitleye, açığa satış yapan kitlenin işne gelmediğinden eğer hissede çok talep yoksa düşüyor doğal olarak. TARKİM'de gördük en son, ceza üstüne ceza verdiler. 2 lotluk hisse nasıl dayandı.🙂 Burada yatırımcı satmadığı için iyi dayandı. Ben sattım 300TL'den, hisse en son 600TL gördüde ondan sonra dönmeye başladıydı, en son noldu bilmiyorum. Millet paniklemeyip biraz dişini sıksa kurumsallar çok oynayamıyorlarda işte sandalyeyi biraz sallayınca millet korkuyla atlıyor, sonrası sürü psikolojisi. Ondan sonra kurumsal toplarsa çıkıyor, toplamazsa patır patır geri gidiyor.YTD

Son düzenleme:
Yani ben diyelim hissemi çok uzun süreler tutmak istesem de en ufak düşüş görüp satanlar yüzünden gün sonunda kaybeden mi oluyorum mecburen?

Yeni konular

Geri
Yukarı