Hangi alanda hangi marka daha iyi?

Sorma, bazen tutuyor...

Bir ürün her inceleme sayfasından aynı puanları alıyor mu? Hayır. Neden? Çünkü performanstan çok hissiyata bağlı olan ürünler olarak herkeste yarattıkları intiba düzeyi farklı.

Şahsi fikir olarak bile X konuda Y marka en iyi demen için ne yapman gerekiyor biliyor musun? Evet, bütün markaların bütün ürünlerini kullanmış olman gerekiyor ki "senin hissiyatına göre" en iyi marka bu diyebilesin. Bunu yapmadan, yüzlerce üründen birkaçını deneyimleyerek X marka en iyi diyorsan bu işkembe-i kübra oluyor.
Böyle bir sıralama yapmak için her ürünü deneyimlemeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Yüzlerce farklı mouse denedim, o yüzden kendime göre hangi markanın en iyi olduğunu söyleyebiliyorum. Tam tersine hayatımda hiç Tesla'ya binmedim ama araştırdığım kadarı ile iyi olduğunu biliyorum.

Demek ki bu konuda ikimiz farklı düşüyoruz, fikirlerinize saygım sonsuz. İyi geceler.

"En iyi kulaklık markası şu;", "en iyi telefon markası şu;" tarzında kategoriler halinde markaları sıralayalım, bakalım hangi marka hangi alanda daha iyiymiş.

(Sadece teknolojik ürünler üreten markalar dahil. Birden fazla cevap yazabilirsiniz.)

Sürprizbozan içindeki hazır şablonu direkt kopyalayabilir, yeni kategoriler ekleyebilirsiniz.
  • En iyi mouse üreticisi:
  • En iyi klavye üreticisi:
  • En iyi kulaklık üreticisi:
  • En iyi PSU üreticisi:
  • En iyi kasa üreticisi:
  • En iyi sıvı/hava soğutma üreticisi:
  • En iyi RAM üreticisi:
  • En iyi SSD üreticisi:
  • En iyi anakart üreticisi:
  • En iyi ekran kartı üreticisi:
  • En iyi monitör üreticisi:
  • En iyi televizyon üreticisi:
  • En iyi telefon üreticisi:
  • En iyi laptop üreticisi:
  • En iyi kamera üreticisi.
  • En iyi otomobil üreticisi:

• En iyi mouse üreticisi: Razer, endgame.
  • En iyi klavye üreticisi: Keychrone, ducky.
  • En iyi kulaklık üreticisi: Sennheiser, AKG, beyerdynamic.
  • En iyi PSU üreticisi: Seasonic.
  • En iyi kasa üreticisi: Corsair, NZXT, frectal design, lianli.
  • En iyi sıvı/hava soğutma üreticisi: Noctua, enermax, lianli.
  • En iyi RAM üreticisi: Corsair, Crucial.
  • En iyi SSD üreticisi: Samsung.
  • En iyi anakart üreticisi: ASUS.
  • En iyi ekran kartı üreticisi: ASUS, MSI, Palit.
  • En iyi monitör üreticisi: ViewSonic, AOC, Samsung.
  • En iyi ses sistemi üreticisi: Harman kardon.
  • En iyi televizyon üreticisi: LG.
  • En iyi telefon üreticisi: Samsung.
  • En iyi laptop üreticisi: Acer, Apple.
  • En iyi fotoğraf makinesi üreticisi: Fujifilm, Canon.
  • En iyi otomobil üreticisi: Tesla, Mercedes.

En iyi bilgisayar üreticisi: Turbox.

• En iyi PSU üreticisi: Seasonic, Super Flower
  • En iyi kasa üreticisi: Deepcool/Gamerstorm, Phanteks
  • En iyi sıvı/hava soğutma üreticisi: Deepcool, Arctic, Noctua
  • En iyi RAM üreticisi: Crucial, Patriot
  • En iyi SSD üreticisi: Samsung
  • En iyi ekran kartı üreticisi: Galax

Yüzlerce farklı mouse denedim.
Yüzlerce. :D :D :D

Tam tersine hayatımda hiç Tesla'ya binmedim ama araştırdığım kadarı ile iyi olduğunu biliyorum.
100 bin dolara sattıkları Model X'lerin arka kapıları aşağı sarkıyor, içeri su kaçırıyor. Model S'lerin plastik aksamları elde kalıyor. Gerçekten en iyiymiş.

Demek ki bu konuda ikimiz farklı düşüyoruz, fikirlerinize saygım sonsuz. İyi geceler.
Benim yaptığım da saygısızlık değil, neden aynı fikirde olmadığımı net belirtiyorum. Benim bir konuya girip X konuda Y "markası" için en iyi dediğimi hiç gördün mü? On binlerce ürün incelemiş ve işi bu olanların bile diyemediği bir şeyi bu kadar kolayca dememek lazım.

• En iyi mouse üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi klavye üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi kulaklık üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi PSU üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi kasa üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi sıvı/hava soğutma üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi RAM üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi SSD üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi Anakart üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi ekran kartı üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi monitör üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi televizyon üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi telefon üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi laptop üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi kamera üreticisi Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
  • En iyi otomobil üreticisi: Fiyat segmenti ve modele göre değişir.
Bu mesajın altına imzamı basar, üstüne alnı olsa öperim. "En iyi marka." diye genelleme yapmak bence yanlış. Mesela 200-300 TL arasında en iyi marka farklı, 500-600 TL arasında en iyi marka farklı. Mesela Lenovo IdeaPad serisi ile Legion serisi arasında baya fark var. IdeaPad serisi bütçeye göre belki en iyi olabilecek iken, Legion serisi bütçeye bakınca en iyi olamaz.

Özür dilerim, scofield12 ağabeyimizin sevmediğini bilseydim hiç yazar mıydım? Bundan sonra scofield12 ağabeyimiz ne diyorsa benim için o doğrudur, bu böyle bilinsin.

İlk dediğin şeyden sonra zaten bu kadar alakasız bir sonuca çıkacağını bekliyordum, sürpriz olmadı. Çoğu markanın iyi ürünleri var, bir fiyat segmentinde en iyi ürün bir markada olabilirken başka bir marka da farklı bir segment ürününde iyi oluyor. Ne yapalım yani? Bir sürü marka, yüzlerce farklı ürünün olduğu piyasalarda sanki hepsini kullanmış gibi buraya gelip işkembe-i kübra'dan sallayıp X markası ne yapıyorsa o alanın en iyisidir mi diyeyim? Bunu da geçtim, insanların kişisel tercihlerine göre bile o ürünler arasında seçim farkları oluyor, sanki 2+2=4 yapar gibi bir gerçeklik ortada varmış gibi X marka şunda en iyi, y marka bunda en iyi diye bol keseden sallanıyor. Güzelmiş, bunu bir ara bende deneyeyim. Bol keseden kaynağın "ard" olduğu sallamalar yapmak eğlenceli gibi.

Tiye alacağım diye şekilden şekile girmene yok. Ne demek istediğini düzgün bir dille açıklayabilirsin. He illa şaklabanlık yapacağım, artislik yapacağım diyorsan kendini tercihindir ama bence karakterinden taviz vermen hoş bir şey değil. Ben ne dersem diyeyim anlamayacağını biliyorum ama tavsiye isteyen biri olursa da aynı kafadan olanlarla her zaman yazdığınızı yazarsınız. Yazdığınız şey de tatmin eden bir cevap değil, daha doğrusu cevap değil. Böyle yazanların çoğu da çok büyük bir haltmış gibi bunu yazıp ortadan kayboluyor. Bunu yazmak marifetse herkes yazabilir, önemli olan insanlara faydalı olabilmekte. Tamam, en iyi marka yoktur ama iyi markalar vardır. Kötü markalar ya ortalama markalar vardır, insanlar diğer markalardan daha çok tanınan ya da birçok insanın kullanıp da memnun kaldığı markaları yazıyor buraya. Kimse bir tarafından sallamıyor yani, anladın mı?

Tamamen şahsi deneyimlerime göre;

• En iyi mouse üreticisi: Logitech
  • En iyi klavye üreticisi: Logitech
  • En iyi kulaklık üreticisi: Sennheiser, KZ,
  • En iyi RAM üreticisi: Crucial
  • En iyi SSD üreticisi: Samsung
  • En iyi monitör üreticisi: LG
  • En iyi televizyon üreticisi: LG
  • En iyi telefon üreticisi: Apple, Samsung
  • En iyi laptop üreticisi: MSI, HP, Dell
  • En iyi kamera üreticisi: Sony, Nikon

Tiye alacağım diye şekilden şekile girmene yok. Ne demek istediğini düzgün bir dille açıklayabilirsin.
İşi ürün incelemek olup bütün markalardan on binlerce ürün incelemiş kişilerin/kurumların bile söylemeyi kendilerinin haddi olarak görmediği şeyi, kullandığı hatta kullanmayı bırak ancak uzaktan gördüğü birkaç ürüne göre had bulup söyleyenlerle bu kadar düzgün iletişim kurabiliyorum.

Mesela araba konusu, şu ana kadar kendimin 5 farklı markadan 5 farklı aracı oldu hatta Mart ayında 6. markadan 6. araba da yolda. Her araba alım dönemimde C-D sınıfında ne kadar araba varsa kullanıp ona göre karar veriyorum, kendi kullandığım arabalara bakıp X marka en iyi diyemiyorum. Yolda ya da otoparkta 1 belki 2 defa gördüğü arabalara göre X markası en iyi diyenler dolu. Dalga geçmeyeyim de ne yapayım şimdi?

1997 yılından beri bilgisayar kullanıyorum, 2003 yılından beri sistemlerimi kendim topluyorum, bir sürü farklı markadan onlarca farklı ürün kullandım. 2006 yılından beri fiili olarak çalışıyorum, uzmanlık alanım olan 2 konuda da kişisel tercihlere ve bütçelere göre değişebilecek bir sürü değişken kriteri olan konularda yorum yapmayı kendi haddim görmüyorum. Çoğu kişinin her konuda gördüğü 2-3 örneği bütün Dünya zannederek yorum yapma haddi bulması bence dalga geçilecek bir konu.

Tiye alacağım diye şekilden şekile girmene yok. Ne demek istediğini düzgün bir dille açıklayabilirsin. He illa şaklabanlık yapacağım, artislik yapacağım diyorsan kendini tercihindir ama bence karakterinden taviz vermen hoş bir şey değil. Ben ne dersem diyeyim anlamayacağını biliyorum ama tavsiye isteyen biri olursa da aynı kafadan olanlarla her zaman yazdığınızı yazarsınız. Yazdığınız şey de tatmin eden bir cevap değil, daha doğrusu cevap değil. Böyle yazanların çoğu da çok büyük bir haltmış gibi bunu yazıp ortadan kayboluyor. Bunu yazmak marifetse herkes yazabilir, önemli olan insanlara faydalı olabilmekte. Tamam, en iyi marka yoktur ama iyi markalar vardır. Kötü markalar ya ortalama markalar vardır, insanlar diğer markalardan daha çok tanınan ya da birçok insanın kullanıp da memnun kaldığı markaları yazıyor buraya. Kimse bir tarafından sallamıyor yani, anladın mı?
Şaklabanlık? Karakterden taviz vermek? Mantıklı bir şey yazınca şaklabanlık mı oluyor?
Aşırı komiksin gerçekten.

@326001 Daha ilk cümlesinden yazdığı şeyin arkasındaki destanın bir sürü saçmalıkla dolu olduğunu direkt anladığım için okumamıştım bile. :D

Mesela konudaki soru çok açık, kendi alanlarında en iyi olan marka. Bu arkadaş kalkıp bu kadar açık olan sorunun cevabının "kendi kullanıp memnun olduğu" markalar üzerinden verilebileceğini savunuyor. :D

Dediği gibi olsa konu başlığı ve içeriği "kullanıp en memnun olduğunuz markalar" olurdu ama bunun nüansını da anlamıyor. Bunu anlamadığı için haliyle neyle dalga geçtiğimi de anlamıyor. :D

Bir de son 5-10 yılda "en iyi" diye bir kavram her şey için kullanılmaya başlandı ki bu da çok saçma bir kavram. Kime göre en iyi? Hangi kriterlere göre en iyi? Hangi bütçe dahilinde en iyi? Bunların hepsinde herkes tarafından en iyi kabul edilebilecek bir ürün daha üretilmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı