Hangi alanı seçmeliyim?

Hocam son yazdığıniz sorudan emin değilim,sıkıntı da orada zaten. Ben şu an sırf 5 ay boyunca fen ve matematik çalışmak istemiyorum diye 50 yılımı bir heves uğruna heba etmek istemem. Tarih okumaktan yüzde yüz emin detilim.
İş olanaklarını detaylı araştır bu bölümün. Sana önerim şu; bir mesleği sevmediğin halde parası için yapma. Az para veren mesleği de illa seviyorsun diye yapma. O ince çizgiyi bul. Ha, lakin o ince çizgide sevdiğin ve iyi para veren bir meslek de olabilir. Fen ve Matematik çalışıp, yapabilirim diyorsan, git 4 yıllık tüm sayısal bölümlerine iyice bak, ''aa evet, bu meslek bana uygun olabilir'' dediğin bölümlere bir göz at. Birine kariyer tavsiyesi vermek benim haddime değil, düşündüklerimi belirttim.

Son düzenleme:
İş olanaklarını detaylı araştır bu bölümün. Sana önerim şu; bir mesleği sevmediğin halde parası için yapma. Az para veren mesleği de illa seviyorsun diye yapma. O ince çizgiyi bul. Ha, lakin o ince çizgide sevdiğin ve iyi para veren bir meslek de olabilir. Fen ve Matematik çalışıp, yapabilirim diyorsan, git 4 yıllık tüm sayısal bölümlerine iyice bak, ''aa evet, bu meslek bana uygun olabilir'' dediğin bölümlere bir göz at. Birine kariyer tavsiyesi vermek benim haddime değil, düşündüklerimi belirttim.
Hocam peki 5 ay aşırı zorlanmak uğruna değer mi sayisaldan güzel bir meslek edinmek? Yoksa nispeten sevdiğim ve kolay olacak bir meslek olan tarihi mi seçmeliyim.

Mezun senem ve hala daha net bir karara varamadım. Geçen sene 350 bin sayısal,160 bin eşit ağırlık ve 14 bin sözel sıralama yaptım ama mezuna bırakmayı, sayısaldan tekrar hazırlanması ve veteriner hekimlik okumayı istedim. Son 5 ay kala anlıyorum ki olmuyor, çalışamıyorum. Her bu düşünce geldiğinde, bak alan değiştirmeyeyim biraz önyargıyı kırarsam düzelecek, kazanacakmışım gibi geliyor bana. Ancak 5 ay kaldı ve artık riske edemem ve direkt sözele geçmek istiyorum. Ama hala diyorum ki zorlasam yaparım sayısalı. Ama böyle böyle 1.5 senem de geçti. AYT netim 10 oldu. Ve böyle devam etmemesi için bir an önce bir şey yapmam lazım.
Merhaba, Alttaki cevaplarınızı da okudum, belli başlı bölümler dışında şuan ülkede bölümünden çıkıp hakkı olan işi yapan insan çok az. Tüm bunların dışında para her türlü kazanılır, asıl olan mutluluk. Rahat yaşayacağım düşüncesiyle istemediğiniz bir bölüm okumak canınızı epey sıkacaktır ki yarın dahi belli değil. Geç kalıyorum hissine de kapılmamakta fayda var. Ben üniversiteye girdiğimde 23 yaşındaydım, askerliğimi vs yapmıştım. Sayısal istiyorsanız gerekirse 1 sene daha hazırlanın derim tabi evde bir problem yaşamıyorsanız. Düşününce şuan öğretmeni de, doktoru da, avukatı da maaş konusunda sürekli isyan halinde, artık lisansın da parayla ilgisi kalmadı. Naçizane tavsiyem mutlu olacağınızı nerede hissediyorsanız oraya gidin.

Merhaba, Alttaki cevaplarınızı da okudum, belli başlı bölümler dışında şuan ülkede bölümünden çıkıp hakkı olan işi yapan insan çok az. Tüm bunların dışında para her türlü kazanılır, asıl olan mutluluk. Rahat yaşayacağım düşüncesiyle istemediğiniz bir bölüm okumak canınızı epey sıkacaktır ki yarın dahi belli değil. Geç kalıyorum hissine de kapılmamakta fayda var. Ben üniversiteye girdiğimde 23 yaşındaydım, askerliğimi vs yapmıştım. Sayısal istiyorsanız gerekirse 1 sene daha hazırlanın derim tabi evde bir problem yaşamıyorsanız. Düşününce şuan öğretmeni de, doktoru da, avukatı da maaş konusunda sürekli isyan halinde, artık lisansın da parayla ilgisi kalmadı. Naçizane tavsiyem mutlu olacağınızı nerede hissediyorsanız oraya gidin.
Hocam merhaba,karar veremedigim konu da hangi bölümü isteyip istemediğim,sevip sevmediğim. Veteriner hekimlik bölümü istediğim bir bölüm olduğunu düşünüyorum,hayvanları severim sonuçta ancak zor olacak,sayisaldan pek bir bilgim yok sonuçta ve 5 ay çalış Allah çalış moduna geçeceğim. Tarih da başka bir istediğim bölüm ve daha kolay olacak,kolay olduğu için daha da çok seveceğim. Durum budur yani hocam.

Hocam merhaba, karar veremedigim konu da hangi bölümü isteyip istemediğim, sevip sevmediğim. Veteriner hekimlik bölümü istediğim bir bölüm olduğunu düşünüyorum, hayvanları severim sonuçta ancak zor olacak, sayisaldan pek bir bilgim yok sonuçta ve 5 ay çalış Allah çalış moduna geçeceğim. Tarih da başka bir istediğim bölüm ve daha kolay olacak, kolay olduğu için daha da çok seveceğim. Durum budur yani hocam.

Vallahi ben sosyalci bir insanım, lise çıkışım da öyle. Üniversite için de hadi okumuş olalım diye bir bölüm karaladım işletmeye girdim. Üniversite sınavında dahi 2 matematik zorla çözmüştüm ki bölümümde; iktisat, muhasebe, istatistik gibi dersler var. Bir şekilde bitiyor, insan kuyuya girince bir şekilde çıkıyor yani. Kaldı ki yazdığınız sıralamaları yapan bir insan için bahsettiğiniz bölümleri bitirmek çok yorucu olmaz. Motto " ulan şu tipler bile giriyor, okuyor, bitiriyor. Ben neden bu bölümden korkayım?" olmalı bence. Zaten ilk gün bu dediğimi çok net anlayacaksınız. Tarih ben de severim, tavsiye de ederim ama unutmayın ki lisede gördüğümüz tarih buz dağının görünen kısmı bile değil, ucu. Tarih okurken telef olan birçok arkadaşım var. Ha dümdüz okuyup bitirirsiniz o da ayrı bir durum. Veterinerlik konusunda da, hayvan sevmek başka bir şey, gerektiğinde kesip, dikmek bambaşka bir şey. Zaten o karar aşaması hiçbir zaman net ve doğru olmuyor, ben ne yapacağıma hala karar verebilmiş değilim. Okuyoruz, okuduk, e sonra? Size burada kimse X ya da B'yi seç diyemez, dememeli de zaten. Seçeneklerin avantajları da var dezavantajları da. Zaten böyle olmasa siz de bu kadar ben nasıl bir tercih yapacağım diye düşünmezdiniz. Seçeneklerinizi önünüze alıp, bunların içinden hangisi gelirse, "şu" gelmedi diye üzülürdüm diye düşünün, ve listeyi ufak ufak daraltın tercih gününe kadar. Belli ki sözeliniz zaten gayet iyi derecede, sınava kadar biraz daha matematik kasıp, sayısalı da daha ileriye taşırsınız, e hal böyle olunca eşit ağırlık da ileri atacak kendini zaten. Bir de bu konularda biraz relax olmakta fayda var. Bırakın aksın bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı