Hangi antivirüsü kullanmalıyım?

KRATOS_69

Centipat
Ben paralı bir antivirüs alacağım ama birkaç antivürüs arasında kaldım. Sizce Norton mu, karspersky mi? Bitdefender mi yoksa McAffee mi? Başka önerileriniz varsa da yazabilirsiniz. Ve şunu da sormak istiyorum, paralı virüs alana kadar hangi bedava antivürüsü kullanayım? Ben şu an 360 Total Security kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçek zamanlı koruma kişinin kendisi olmalı.
Böyle bir şey mümkün değil. Çoğu kimse antivirüs yazılımlarının yaptığı unpack işlemini yapamıyor. Her indirdiğin programı kodlarına varıncaya kadar kontrol mu edeceksiniz?

Yazılımları bilinen kaynaklardan kurmak lazım.
@acv dediği gibi ya CCleaner vakası ne olacak? Ben birçok kez kendi sitelerinden indirilmelerine rağmen zararlı barındıran programlara rastladım.

Açık kaynak felan edebiyatına hiç girmeyelim isterseniz.

Malwarebytes kullanabilirsiniz şahsen ben sevdim hem satın almayarak istediğim zaman scan yapıyorum ve eğer virus varsa karantinaya atıp siliyorum ve birçok daha özelliği var bu programın isterseniz bir bakın derim.

Böyle bir şey mümkün değil. Çoğu kimse antivirüs yazılımlarının yaptığı unpack işlemini yapamıyor. Her indirdiğin programı kodlarına varıncaya kadar kontrol mu edeceksiniz?

@acv dediği gibi ya CCleaner vakası ne olacak? Ben birçok kez kendi sitelerinden indirilmelerine rağmen zararlı barındıran programlara rastladım.

Açık kaynak felan edebiyatına hiç girmeyelim isterseniz.

CCleaner´ın kullanıcı verilerini çaldığını herkes haberlere bakarak öğrendi.

CCleaner´ın kullanıcı verilerini çaldığını herkes haberlere bakarak öğrendi.
1585486190617.png

Bunun ne olduğunu biliyor musun? Ağ duvarı.
Eğer bilinmeyen bir bağlantı, yani izinsiz giriş gerçekleşirse burada gözüküyor. Bilmiyorsan bunu hangi uygulamanın yaptığı da gözüküyor.
1585486481766.png

Comodo sayesinde tüm bağlantılarımı, hangi uygulamanın nerelere bağlantı kurduğunu görebiliyorum. İstediğim gibi sonlandırabiliyorum, kendim analiz edebiliyorum. Kısacası kendi ağım üzerinde tam yetkiye sahibim. :)

Soruma yanıt vermedin.
Daha bir programın zararlı olup olmadığını nasıl kontrol edeceğini bile bilmiyorsundur diye düşünüyorum. :)

Haberlerinin olup olmaması normalde gerektiği gerçeğini değiştirmez.

@Yeni kullanıcı adı´nın cevabına atıfta bulunarak yazmıştım. “CCleaner vakası ne olacak?” şeklinde sormuştu. Antivirusler kullanıcılarını CCleaner´ın veri hırsızlığından koruyamamıştı. İnsanlar bu olayı haberlerden daha sonra öğrendi. O yüzden antivirus kullanmaya gerekçe olarak CCleaner örneği verilemez.
Üstüne üstlük zararlı yazılımların sadece program indirerek bulaşmadığı da farklı bir gerçek.

Elbette. Pek çok farklı yoldan malware bulaşabilir. Bu yüzden kullanıcılar kendi önlemlerini kendileri almalıdır.
Eki Görüntüle 523293
Bunun ne olduğunu biliyor musun? Ağ duvarı.
Eğer bilinmeyen bir bağlantı, yani izinsiz giriş gerçekleşirse burada gözüküyor. Bilmiyorsan bunu hangi uygulamanın yaptığı da gözüküyor.
Eki Görüntüle 523295
Comodo sayesinde tüm bağlantılarımı, hangi uygulamanın nerelere bağlantı kurduğunu görebiliyorum. İstediğim gibi sonlandırabiliyorum, kendim analiz edebiliyorum. Kısacası kendi ağım üzerinde tam yetkiye sahibim. :)

Soruma yanıt vermedin.
Daha bir programın zararlı olup olmadığını nasıl kontrol edeceğini bile bilmiyorsundur diye düşünüyorum. :)

Bilmiyorum. Güvenlik uzmanı değilim. Sıradan bir PC kullanıcısıyım.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı