Hangi Arama Motorunu Kullanıyorsunuz?

Hangi Motoru Kullanıyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    91

117084

Kilopat
Makaleler
4
Soru başlıkta. Bilgilerinizi toplayıp üzerinizden para kazanan motor mu yoksa gizliliğe önem veren motor mu?

Kullandığınız motoru neden kullandığınızı yazarsanız çok güzel olur.

Ben gizliliği esas alan DuckDuckGo kullanıyorum. Girdiğim siteler yer imlerinde kayıtlı olduğu için sorun yaşamıyorum. Ayrıca Youtube ayarları hariç bütün gizlilik ayarları kapalı. Opera tarayıcı kullandığım için kayıtlı şifre de yok. Gizlilik ayarları kapalı olsa bile Google kendi linkleri üzerinden yönlendirme yaparak veri toplamaya devam ediyor.
Annotation 2019-09-14 174132.png

DuckDuckGo'da ise böyle bir şey yok.

Bilgilerinizi toplayıp üzerinizden para kazanan motor mu yoksa gizliliğe önem veren motor mu?
İşini iyi yapan, aradığım şeyi kolay ve hızlı bir şekilde bulmama yardımcı olan motor :) Bu konuda gizlilik pek umurumda değil.

Çünkü diğer arama motorları, bu servisi sık ve bilinçli kullanmaya çalışan birine göre çok yetersiz.

Kaldı ki Google'ın bile yetersiz kaldığı noktalar oluyor.

En hızlı, stabil, güvenli, verimli, erişilebilir, pratik ve kaynaklarına erişilebilir arama motoru olarak gördüğüm Google’ı kullanıyorum. FBI ajanı olmadığıma göre girdiğim sitelerden veri toplamasında bir mahsur yok. Kendi ürünleri dahilinde servis ağı çok geniş.

DuckDuckGo motoruna da güveniyorum, fakat güvenilir denildiği halde açık kaynak kodlarını bulamadım. Ne yani forsunu dünya çapında kanıtlamış bir şirket aramalardan ve yönlendirmelerden para kazanıyor diye onu kullanmayacak mıyım? Bu biraz nispeten daha az kazandığımız için sahip olduğumuz kıskançlık gibi. Fakat ben hakkını veren bir şirketin ürünlerini kullanmayı tercih ediyorum.

güvenlik açıklarını kapatmıyor mu?

Bunlar güvenlik açığı değil. Google'ye kayıt olurken onayladığın sözleşmeye göre Google senin izin verdiğin ölçüde bilgilerini toplayarak cihazlar arasında senkronize edip buna göre arama sonucuyla reklamlar gösteriyor. Bu bilgilerin çoğunluğu ise satılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı