Hangi bölümü tercih etmeliyim?

|-Hakan-|

Hectopat
Arkadaşlar, üniversiteyi yazılım üzerine okuyacağım ama iki bölüm arasında kaldım, bu bölümler dijital oyun tasarımı ve yazılım mühendisliği, kendim yaklaşık 4-5 senedir Unity oyun motoru üzerinden kendimi geliştirmeye çalışıyorum, 3 gündür aralıksız araştırıyorum ve kendim dijital oyun tasarımını tercih ettim ama, tanıdığım bu bölümü okumuş veya okuyan birisi olmadığından dolayı size sorayım dedim.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar mühendisliği öneririm. Yazılımı ve fazlasını kapsar, iş bulma ihtimalin artar. Ha ille de bu ikisi arasında seçim yapacaksan yazılım mühendisliği tabii ki. Şu an oyun geliştiren kaç kişi dijital oyun tasarım bölümünden mezun ki? Türkiye'de oyun sektörünün durumu belli.

Bilgisayar mühendisliği öneririm. Yazılımı ve fazlasını kapsar, iş bulma ihtimalin artar. Ha ille de bu ikisi arasında seçim yapacaksan yazılım mühendisliği tabii ki. Şu an oyun geliştiren kaç kişi dijital oyun tasarım bölümünden mezun ki? Türkiye'de oyun sektörünün durumu belli.

Dijital oyun tasarımı bölümü benim için daha yatkın olduğundan dolayı dedim yazılım mühendisliği bölümünde js, CSS, C# vb. Yazılım dillerini öğretiliyor hepsi bir arada olacağından dolayı dışarıdan biraz daha zor bir alan gibi duruyor ve kendimi bildim bileli hep oyun oynayan ve oyun yapmaya adadığım için böyle bir soru sordum.

Dediğim gibi iş bulma diye bir gerçek var. Dünya tozpembe değil maalesef. Türkiye'de oyun sektörü ne kadar gelişmiş durumda? Kaç tane AAA oyun üreten şirket var? Onlardan birinde iş bulamazsan ne yapacaksın? Kaldı ki şirkete adam alacak olsam ben şahsen çok daha bilgili birini alırdım. Oyun yaparken sadece bir dil kullanılmıyor. Bazen bir oyunu yaparken 2-3 dil bile kullanılıyor. Unreal Engine bazı bölümlerinde Python destekliyor mesela.

Bilgisayar mühendisliği, diğer tüm yazılım ve bilgisayar bölümlerinden üstündür. Eğer ki güzel bir üniversitede bilgisayar mühendisliği kazanabiliyorsanız yazın. Boş yere fantezi yapmaya gerek yok. Diğer bölümler özel üniversitelerin artistlik isime sahip bölümümüz olsun veya bilgisayar mühendisliği kazanmayan insanlarda bilgisayar ile alakalı bölüm okuyabilsin amacıyla açılmış bölümlerdir.

Geri
Yukarı