Hangi diske Windows kurmalıyım?

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
1585314583586.png

1585314618525.png

Hangisi daha sağlıklı, hangisi sıkıntı yapmaz?
Şu anda başka disk alamam. Lütfen "SSD al." ya da "Yeni disk al." demeyin.

Adam hangisine kursam daha çok idare eder diye sormuş, yok değiş yok berbat falan demişsiniz ilginç. Cevap veriniz, kişisel yorum yapınız diye sormamış ki adam.
Hangi programı kullandınız bu disk sağlığına bakarken benim de kontrol edesim geldi.

Adam hangisine kursam daha çok idare eder diye sormuş, yok değiş yok berbat falan demişsiniz ilginç. Yorum yapınız diye sormamış ki adam.
Hangi programı kullandınız bu disk sağlığına bakarken benim de kontrol edesim geldi.
HD Tune.
Aynen öyle ya. Şu anda hele bu dolar kurunda disk değiştirecek bütçem olsaydı düşünmez alırdım 1 tane 1 TB HDD yoluma bakardım. Forumda herkesin alım gücü aynı değil. Neyse boşverin sonra linç gelir.

2.si bana daha iyi gibi geliyor. Airflow'un zaten pek bir önemi yok, HDD'yi soğutarak onu aşabilirsiniz. İnterface hatası ise SATA kablosu veya anakart üzerindeki porttan kaynaklanıyor. İlk HDD de ise sector hatası var.
Bilerek 2. diske daha kötü görünen bir kablo takmıştım bir şey olmaz diye. Daha iyi bir kablo takarsam daha mı iyi 1.sinden? 1.diskte bad sector görmedim ben.

Bilerek 2. diske daha kötü görünen bir kablo takmıştım bir şey olmaz diye. Daha iyi bir kablo takarsam daha mı iyi 1.sinden? 1.diskte bad sector görmedim ben.
İlk diskte 4 tane sektörde okuma hatası yaşanmış ve bunları işaretlemiş. Eğer ki bir daha bu sektörlerde okuma hatası yaşanırsa o sektörler bozuk bölüm olarak işaretlenecek ve bu durumda Bad Sector ortaya çıkacak. Retired Block Count ise sanırsam bozuk verilerin saklanma alanı gibi bir şey. Bana şimdilik 2. Disk daha iyi gibi geliyor.

İlk diskte 4 tane sektörde okuma hatası yaşanmış ve bunları işaretlemiş. Eğer ki bir daha bu sektörlerde okuma hatası yaşanırsa o sektörler bozuk bölüm olarak işaretlenecek ve bu durumda Bad Sector ortaya çıkacak. Retired Block Count ise sanırsam bozuk verilerin saklanma alanı gibi bir şey. Bana şimdilik 2. Disk daha iyi gibi geliyor.
Hocam konu açtım ama cevap gelmedi buradan sorayım bilginiz var bu disk işlerinde sanırım.

Elimde bir USB yok ve format atamıyorum, diski kopyalamak istiyorum (1 TB HDD ama sadece C yani 160 küsür GB veri depoladım) ama ne zaman bunu yapmaya kalkışsam diskte bad sector olduğu için illa bir % oranında diskte okuma hatası alıyorum ve klonlama başarısız oluyor. Ne yapabilirim sizce?
Hocam 250 GB Samsung olanda haklıymışsınız sanırım. Error Scan yapmaya başladım (Quick değil) daha ilk 6 kareden 5'i kırmızı, 1'i yeşil. Ve test kırmızı kutucuklarda aşırı yavaş ilerliyor. HDD ölmüş, belli. Siz demeseydiniz gidip Windows'u buna kuracaktım. Teşekkür ederim.
İkisi de birbirinden beter.
1585344666154.png

250 GB bad sector ile doluydu ama 320 olan hiç de beter değil bence. Sizin düşünceniz nedir? Kullanayım mı Windows için?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı