Hangi ESET Ürünü Kullanılmalı?

AVG kullanın. Çoğu sorunu yaşamayacaksınız, tek sorun uygulama başında bildirim ve gizlilik kısmındaki tikleri kaldırmak. ESET hala nasıl var olabiliyor merak konusu benim için.

AVG ve Avast berbat yazılımlardır, kullanmasını ve önerilmesini tavsiye etmiyorum.

AVG ve Avast berbat yazılımlardır, kullanmasını ve önerilmesini tavsiye etmiyorum.
Sebeplerini söyler misin? Gizlilikle ilgili skandaldan sonra sıkı şartlara tabii tutulan ve yasal prosedürlere tamamen uyan, tüm Av Comparatives testlerinden zirveleri kapan, yıllardır da düşmeyen antivirüse karşı argümanını merak ediyorum.

Sebeplerini söyler misin? Gizlilikle ilgili skandaldan sonra sıkı şartlara tabii tutulan ve yasal prosedürlere tamamen uyan, tüm av comparatives testlerinden zirveleri kapan, yıllardır da düşmeyen antivirüse karşı argümanını merak ediyorum.

Hocam birkaç makale atacağım, onları okuyarak bilgilenebilirsiniz bu arada AVG ile Avast aynı firmanın.
Safetydetectives sayfası bile uzak durun diyor.
(Bunlar gibi yaşanan bir sürü problem var, bu arada 2-3 mesaj okuyup övmüşler demeyin yerden yere vuruluyor her ikisi de)

güncelleme: Google ve Mozilla, AVG'nin internet uzantısını mağazalarından kaldırdığında Avast'ın, (ayrıca AVG'nin sahibi) kullanıcılarının internette gezinme verilerini gizlice elde ettiklerini ve milyonlarca dolar kazanç elde etmek için şirketlere sattığını iddia eden bir skandal patlak verdi.

güncelleme: Ciddi gizlilik ihlali iddiaları nedeniyle AVG'yi artık önermiyoruz.

@İntelAtomBomb52 Şu an aynı iddialar Kaspersky için de mevcut. Amerika Birleşik Devletleri, devlet dairelerinde Kaspersky kullanımını yasakladı.
Bunları bir kenara bırakırsak ikisi de birbiriyle yarışan AV’ler. Bence birinin diğerinden çok bir üstünlüğü yok.

@İntelAtomBomb52 Şu an aynı iddialar Kaspersky için de mevcut. Amerika Birleşik Devletleri, devlet dairelerinde Kaspersky kullanımını yasakladı.
Bunları bir kenara bırakırsak ikisi de birbiriyle yarışan AV'ler. Bence birinin diğerinden çok bir üstünlüğü yok.

Hayır aynı iddialar mevcut değildir, Kaspersky yasaklanmasının sebebi Rus şirketi olmasıydı çünkü ABD ve Rusya arasında siyasi gerilimler vardı, hatta Kaspersky bu yasaklanmaların önüne geçmek ve kullanıcıların gözünde güvenirliğini arttırmak amacıyla başka ülkelere sunucular kurdu, benim anlattığım konu farklıdır sizin anlattığınız konu farklıdır.

(2. attığım linkin hiçbir güvenlik açığı vb alakası yoktur tamamen Rusya-Ukrayna savaşı yüzündendir.)

İkisi de birbiriyle yarışan Av'ler. Bence birinin diğerinden çok bir üstünlüğü yok.

Asla katılmıyorum, ona kalsa BitDefender ile Kaspersky arasında fark yok, BitDefender veritabanına kayıtlı 1.2m (tam emin değilim) Kaspersky'a kayıtlı 1.8m virüs var, bu demek oluyor ki Kaspersky daha fazla virüs yakalayabiliyor (burada Kaspersky iyi olduğunu iddia etmiyorum sadece Av'ler arasında fark olduğunu söylüyorum)

Bunları bir kenara bırakırsak ikisi de birbiriyle yarışan AV’ler. Bence birinin diğerinden çok bir üstünlüğü yok.
Avast hakkında bir kaç haber daha.

@İntelAtomBomb52 Ben bağımsız test şirketlerinin yaptıkları sonuçlara bakıyorum. Avast, AV’lik görevini kötü yapıyor demek Fanboyluk’tan başka bir şey değildir benim gözümde.
Şunu söyleyebilirim ki evet, Avast kullanıcı verilerini satıyor. Kimse bedava bir şey vermez. Ancak bunu hemen hemen tüm şirketler yapar ve Kaspersky’ı indirdiğiniz zaman da bunları kabul edersiniz. İsterseniz bir sözleşmesini okuyun şaşıracaksınız. Ayrıca yüklerken Avrupa Birliği ile uyumlu değildir gibi bir ibare var. Bu da büyük oranda kullanıcı veriyle ilgili.
Şunu da eklemeliyim: Kaspersky’ın Rusya’ya verileri sattığı(ya da kullandırdığı çok da bir şey fark etmiyor) ortaya çıktı. Buradan araştırabilirsiniz: Bloomberg - Are you a robot?

Hocam birkaç makale atacağım, onları okuyarak bilgilenebilirsiniz bu arada AVG ile Avast aynı firmanın.
Safetydetectives sayfası bile uzak durun diyor.
(Bunlar gibi yaşanan bir sürü problem var, bu arada 2-3 mesaj okuyup övmüşler demeyin yerden yere vuruluyor her ikisi de)
Anlattığım şeyleri söylemişsin. Eskiden yaptığı şeylerden dolayı şimdi sıkı denetime tabii diyorum sen de eskiden yaptığı şeyleri atıyorsun. Argüman sence mantıklı mı?

Attığın yer de hep Safetydetectives ve haber siteleri. Parola yöneticisinden linklere reklam trackerı koyduğundan Ublock'un bile blok koyduğu bir site. Açık kaynak Bitwarden listede bile yok. Birkaç haber dediğin tek bir haber, şu an kişisel veriler için ayarlarda opsiyon sunan bir yazılım.

"Asla katılmıyorum, ona kalsa BitDefender ile Kaspersky arasında fark yok, BitDefender veritabanına kayıtlı 1.2m (tam emin değilim) Kaspersky'a kayıtlı 1.8m virüs var, bu demek oluyor ki Kaspersky daha fazla virüs yakalayabiliyor (burada Kaspersky iyi olduğunu iddia etmiyorum sadece Av'ler arasında fark olduğunu söylüyorum)"

Bu da yanlış mesela. Sezgisel analiz diye bir şey var ve sınırlar var. Bunda Bitdefender daha verimliyse veri tabanı kıyası yapamazsın. Örneğin 600 bin fark tek bir virüsün farklı enjekte edilmiş varyantları olabilir.

@İntelatombomb52 ben bağımsız test şirketlerinin yaptıkları sonuçlara bakıyorum. Avast, Av'lik görevini kötü yapıyor demek Fanboyluk'tan başka bir şey değildir benim gözümde.
Şunu söyleyebilirim ki evet, Avast kullanıcı verilerini satıyor. Kimse bedava bir şey vermez. Ancak bunu hemen hemen tüm şirketler yapar ve Kaspersky'ı indirdiğiniz zaman da bunları kabul edersiniz. İsterseniz bir sözleşmesini okuyun şaşıracaksınız. Ayrıca yüklerken Avrupa Birliği ile uyumlu değildir gibi bir ibare var. Bu da büyük oranda kullanıcı veriyle ilgili.
Şunu da eklemeliyim: Kaspersky'ın Rusya'ya verileri sattığı(ya da kullandırdığı çok da bir şey fark etmiyor) ortaya çıktı. Buradan araştırabilirsiniz: Bloomberg - Are you a robot?

Anlattığım şeyleri söylemişsin. Eskiden yaptığı şeylerden dolayı şimdi sıkı denetime tabii diyorum sen de eskiden yaptığı şeyleri atıyorsun. Argüman sence mantıklı mı?

Attığın yer de hep safetydetectives ve haber siteleri. Parola yöneticisinden linklere reklam trackerı koyduğundan UBlock'un bile blok koyduğu bir site. Açık kaynak bitwarden listede bile yok. Birkaç haber dediğin tek bir haber, şu ankişisel veriler için ayarlarda opsiyon sunan bir yazılım.

"Asla katılmıyorum, ona kalsa BitDefender ile Kaspersky arasında fark yok, BitDefender veritabanına kayıtlı 1.2m (tam emin değilim) Kaspersky'a kayıtlı 1.8m virüs var, bu demek oluyor ki Kaspersky daha fazla virüs yakalayabiliyor (burada Kaspersky iyi olduğunu iddia etmiyorum sadece Av'ler arasında fark olduğunu söylüyorum)"

Bu da yanlış mesela. Sezgisel analiz diye bir şey var ve sınırlar var. Bunda BitDefender daha verimliyse veri tabanı kıyası yapamazsın. Örneğin 600 bin fark tek bir virüsün farklı enjekte edilmiş varyantları olabilir.

Aydınlattığınız için teşekkürler.

Avast kullanıcı istatistiklerini satmış diyenler, Windows üzerinde bu verileri toplamayıp satmayan yazılım var mı? Buna gerçekten inanıyor musunuz? Yıllarca Avast kullandım, istatistik paylaşımımı özellikle açık bırakırdım Avast'a katkı sağlamak için. Avast'ı bırakmamın nedeni ise artık Norton'a ait olması, eski Avast olmaması. Şu an ise Avast'ın eski olaylarla alakası yok sadece adı Avast. Konu sahibine önerim Kaspersky Security Cloud Free'dir. ABD ve Rusya arasındaki saçma gerilim bizi hiç ilgilendirmediği için seçiminde bu konuları dikkate almamasını tavsiye ediyorum.

Geri
Yukarı