Hangi hız testi sitesi doğru?

İnternet download hızınızı net bir şekilde anlamanız için öncelikle veri aktarım yaptığınız hızın karşılığı olan Mbps tablosunu paylayaşım;

"
Mbps(Megabit)MB(Megabyte)Mbps(Megabit)MB(Megabyte)
1 Mbps0.125 MB/s51 Mbps6.375 MB/s
2 Mbps0.25 MB/s52 Mbps6.5 MB/s
3 Mbps0.375 MB/s53 Mbps6.625 MB/s
4 Mbps0.5 MB/s54 Mbps6.75 MB/s
5 Mbps0.625 MB/s55 Mbps6.875 MB/s
6 Mbps0.75 MB/s56 Mbps7 MB/s
7 Mbps0.875 MB/s57 Mbps7.125 MB/s
8 Mbps1 MB/s58 Mbps7.25 MB/s
9 Mbps1.125 MB/s59 Mbps7.375 MB/s
10 Mbps1.25 MB/s60 Mbps7.5 MB/s
11 Mbps1.375 MB/s61 Mbps7.625 MB/s
12 Mbps1.5 MB/s62 Mbps7.75 MB/s
13 Mbps1.625 MB/s63 Mbps7.875 MB/s
14 Mbps1.75 MB/s64 Mbps8 MB/s
15 Mbps1.875 MB/s65 Mbps8.125 MB/s
16 Mbps2 MB/s66 Mbps8.25 MB/s
17 Mbps2.125 MB/s67 Mbps8.375 MB/s
18 Mbps2.25 MB/s68 Mbps8.5 MB/s
19 Mbps2.375 MB/s69 Mbps8.625 MB/s
20 Mbps2.5 MB/s70 Mbps8.75 MB/s
21 Mbps2.625 MB/s71 Mbps8.875 MB/s
22 Mbps2.75 MB/s72 Mbps9 MB/s
23 Mbps2.875 MB/s73 Mbps9.125 MB/s
24 Mbps3 MB/s74 Mbps9.25 MB/s
25 Mbps3.125 MB/s75 Mbps9.375 MB/s
26 Mbps3.25 MB/s76 Mbps9.5 MB/s
27 Mbps3.375 MB/s77 Mbps9.625 MB/s
28 Mbps3.5 MB/s78 Mbps9.75 MB/s
29 Mbps3.625 MB/s79 Mbps9.875 MB/s
30 Mbps3.75 MB/s80 Mbps10 MB/s
31 Mbps3.875 MB/s81 Mbps10.125 MB/s
32 Mbps4 MB/s82 Mbps10.25 MB/s
33 Mbps4.125 MB/s83 Mbps10.375 MB/s
34 Mbps4.25 MB/s84 Mbps10.5 MB/s
35 Mbps4.375 MB/s85 Mbps10.625 MB/s
36 Mbps4.5 MB/s86 Mbps10.75 MB/s
37 Mbps4.625 MB/s87 Mbps10.875 MB/s
38 Mbps4.75 MB/s88 Mbps11 MB/s
39 Mbps4.875 MB/s89 Mbps11.125 MB/s
40 Mbps5 MB/s90 Mbps11.25 MB/s
41 Mbps5.125 MB/s91 Mbps11.375 MB/s
42 Mbps5.25 MB/s92 Mbps11.5 MB/s
43 Mbps5.375 MB/s93 Mbps11.625 MB/s
44 Mbps5.5 MB/s94 Mbps11.75 MB/s
45 Mbps5.625 MB/s95 Mbps11.875 MB/s
46 Mbps5.75 MB/s96 Mbps12 MB/s
47 Mbps5.875 MB/s97 Mbps12.125 MB/s
48 Mbps6 MB/s98 Mbps12.25 MB/s
49 Mbps6.125 MB/s99 Mbps12.375 MB/s
50 Mbps6.25 MB/s100 Mbps12.5 MB/s

Daha önce Microsoft'tan veri indirin diye örnek vermiştim. Çünkü Microsoft sunucuları sizin internetinizi maksimum kullanabileceğiniz sunucuları vardır ve oldukça tutarlıdır. Kendimden örnek vereceğim şimdi. Bir ISO dosyası indirirken saniyede 6.25MB/s değer gördüm. Modemime kavuşan hız 51Mbps. Tabloda görüldüğü gibi 6.25MB/s = 50Mbps download hızı demektir. Yani orada böyle, şurada öyle diye yorulmayın diye yaptım :) Eki Görüntüle 1537006Eki Görüntüle 1537009

Bilgisayarım olmadığı için yapamadım bu yöntemi.

NOT: Ve tabii ki internet hızınızı belirleyen birazda sunucuların yoğunluğu ile alakalıdır. Ve internet sağlayıcılarınızın ara bağlantı sunucularıda bunu etkiler. Çünkü her internet sağlayıcısı aynı ara bağlantı sunucularını kullanmaz asıl bir sunucuya bağlanırken. Konumuz ne kadar hız alıyorum olduğu için böyle şeyler paylaştım. Fiziksel altyapı ADSL/VDSL bağlantı türünde tamamen Telekoma aittir. Fakat o fiziksel altyapıyı kullanan herhangi bir xxx internet sağlayıcısı ara bağlantı sunucuları aynı olmayabilir. Bant genişliği xxx firma daha iyidir diyemem tam olarak, ama genel olarak Superonline bant genişliği konusunda her firmaya göre daha iyi, Telekomun fiziksel altyapısını kullandığı VDSL'de bile. Fakat bana göre bu etkiyi yaratan en büyük etken kullanıcının lokasyonudur.

İşte benim gibi doğuda yaşarsanız fiziksel altyapınız saha dolapları ve santral arası gerçek fiber olsa bile, hat değerleriniz mükemmel gibi görünsede, ara bağlantıların tutarsızlıkları yüzünden internetim zaman zaman yavaşlar, kopar, ve en büyük sorun olan benim için ping yükselmesi, dalgalanması yaratabilir. Paket kayıpları, Choke olma durumları oluşabilir, lokasyondan dolayı bu olasılık daha fazladır. Türkiyede gerçek bir internet hizmeti vermiyorlar. Çünkü kullanıcıları senelerdir, hatta DSL Türkiyede ev kullanıcılarına sunulduğundan beridir alıştırmışlar internet = download hızı :) Ama işin aslına bakacak olursak Türkiyenin internet altyapısı rezalet ötesi.

Son düzenleme:
Not: Ve tabii ki internet hızınızı belirleyen biraz da sunucuların yoğunluğu ile alakalıdır. Ve internet sağlayıcılarınızın ara bağlantı sunucuları da bunu etkiler. Çünkü her internet sağlayıcısı aynı ara bağlantı sunucularını kullanmaz asıl bir sunucuya bağlanırken. Konumuz ne kadar hız alıyorum olduğu için böyle şeyler paylaştım. Fiziksel altyapı ADSL/VDSL bağlantı türünde tamamen telekoma aittir. Fakat o fiziksel altyapıyı kullanan herhangi bir XXX internet sağlayıcısı ara bağlantı sunucuları aynı olmayabilir. Bant genişliği XXX firma daha iyidir diyemem tam olarak, ama genel olarak Superonline bant genişliği konusunda her firmaya göre daha iyi, Telekom'un fiziksel altyapısını kullandığı VDSL'de bile. Fakat bana göre bu etkiyi yaratan en büyük etken kullanıcının lokasyonudur.

İşte benim gibi doğuda yaşarsanız fiziksel altyapınız saha dolapları ve santral arası gerçek fiber olsa bile, hat değerleriniz mükemmel gibi görünsede, ara bağlantıların tutarsızlıkları yüzünden internetim zaman zaman yavaşlar, kopar, ve en büyük sorun olan benim için ping yükselmesi, dalgalanması yaratabilir. Paket kayıpları, choke olma durumları oluşabilir, lokasyondan dolayı bu olasılık daha fazladır. Türkiye'de gerçek bir internet hizmeti vermiyorlar. Çünkü kullanıcıları senelerdir, hatta DSL Türkiye'de ev kullanıcılarına sunulduğundan beridir alıştırmışlar internet = download hızı :) ama işin aslına bakacak olursak Türkiye'nin internet altyapısı rezalet ötesi.

Çok şükür doğuda yaşamıyorum. Marmara bölgesindeyim.

Çok şükür doğuda yaşamıyorum. Marmara bölgesindeyim.
O zaman daha az bir olasılığınız olmuş oluyor :D Bu olasılıklarda genel olarak var. Yani Türkiye içinde farklı bir şehirde yaşayana göre iyi olabilirsiniz, ama dünya geneline göre Türkiyede her ADSL/VDSL kullanan kullanıcıların altyapısı her türlü rezalet. Ben geçenlerde Twitch izliyordum yine. İranda yaşayan bir yayıncıydı. FACEIT Almanyada aldığı ping 90 MS nadiren oluyordu. Ortalama 100MS ile oynuyordu. Ama attığı mermiler tutarlıydı. Mesela kendimden örnek vereyim. CS:GO MM sunucularına giriyorum. Biliyorsun Viyanada olduğunu. Ve sunucuları 64tick. 80MS almama rağmen FACEIT Almanya 128tick 70MS aldığım sunucularda ki attığım mermilerden daha tutarlı gidiyor, ve inanır mısın daha hızlı gidiyor. Her iki sunucuya bağlanırken ara bağlantı sunucularım farklı olduğu için bu fark var. Yani tamam 70MS ve 128tick 80MS 64tick sunucuya göre çok daha iyi olması gerek, ama olmuyor işte daha iyi olan asıl sunucuya bağlanırken Türkiye içinde daha rezalet ara bağlantı sunucularından rotasyon alıyorum. Bi de bunun yurt dışı olan ara bağlantı sunucuları var.

O zaman daha az bir olasılığınız olmuş oluyor :D Bu olasılıklarda genel olarak var. Yani Türkiye içinde farklı bir şehirde yaşayana göre iyi olabilirsiniz, ama dünya geneline göre Türkiyede her ADSL/VDSL kullanan kullanıcıların altyapısı her türlü rezalet. Ben geçenlerde Twitch izliyordum yine. İranda yaşayan bir yayıncıydı. FACEIT Almanyada aldığı ping 90 MS nadiren oluyordu. Ortalama 100MS ile oynuyordu. Ama attığı mermiler tutarlıydı. Mesela kendimden örnek vereyim. CS:GO MM sunucularına giriyorum. Biliyorsun Viyanada olduğunu. Ve sunucuları 64tick. 80MS almama rağmen FACEIT Almanya 128tick 70MS aldığım sunucularda ki attığım mermilerden daha tutarlı gidiyor, ve inanır mısın daha hızlı gidiyor. Her iki sunucuya bağlanırken ara bağlantı sunucularım farklı olduğu için bu fark var. Yani tamam 70MS ve 128tick 80MS 64tick sunucuya göre çok daha iyi olması gerek, ama olmuyor işte daha iyi olan asıl sunucuya bağlanırken Türkiye içinde daha rezalet ara bağlantı sunucularından rotasyon alıyorum. Bi de bunun yurt dışı olan ara bağlantı sunucuları var.
Maalesef Türkiye'de keyif veren bir şey yapmak çok zor

Maalesef Türkiye'de keyif veren bir şey yapmak çok zor

Keyiften ziyade normal bir şeyin karşılığını alsaydık yeterdi bizim için. Tabii ki internet konusunda olması gerekeni alan kullanıcılarda var, ama genel olarak almayan kesimin sayısı çok fazla diyebilirim. Biz kullanıcılar kendimiz arasında ki değerleri baz alarak iyi/kötü performans karşılaştırmaları yapıyoruz, ama dünya internet anlayışına bakarsak....Anladın ne demek istediğimi :D Ben özellikle lokasyonumdan dolayı internet sağlayıcıları ile iletişim kurmaktan sıkıldım. Zaten genel olarak İstanbulda yaşayan için bile müşteri temsilcilerin, ve bu firmaların genel olarak nasıl bir bilgiye, tutuma sahip olduğu ortada. Bu yüzden benim için daha sıkıcı bir durum. Genelde tek istediğim şey normal bir şey. Ya da kendi reklamlarını yaparken anlatılan şeyleri bana sunmasını istedim. Ama ilk önce hoşgörülü olan, sürekli gülümseyen yardım sever firmalar bir zaman sonra sanıyorsunuz ki onlara "gelin ayaklarımı yıkayın" gibi bir hizmet istiyormuşum gibi algı yaratıyorlar. Ben bıktım artık bunları onlara tekrarlamaktan, normal olanı, kendi sundukları hizmeti sunmalarını istemekten, ama onlar bıkmadı aptalı oynamaktan, ve abonesi olmadan önce suratınıza sahte sahte gülmelerinden...

Yani aslında bir şey şu şekilde olmalıydı. Siyasetçiler gibiler resmen. Ortada bir şey yok yaptıkları, ve o şeyi yapacaklarını anlatıp kendilerine oy toplama derdindeler. Buna göre yaparlar ya da yapmazlar. Ve genelde yapılması gerekenler aslında zaten mecburi olmalıdır, çünkü bir siyasetçi neden bu işe kalkışır ? "Şunu bunu yapıcam size" demesi için mi vardır, yoksa bunu demeden önce yapması gerektiği için mi oradadır ? İşte böyle umut avcıları hepsi. Bizi bu duruma düşürdüler önce, sonra umut gibi gösterdiler yapması gerekenleri, bizim sırtımızdan geçinerek ayrıca, bize bir şeyler yapacakları umudunu hissettirdiler. İnternet sağlayıcılarıda böyle bir tutuma sahip. Bizim sırtımızdan geçindikleri yetmiyor gibi, sırtından geçinenleride kendilerine rant sağlamak için, bir reklam gibi kullanıyorlar. Hep ispatlama derdindeler, saçma sapan "kampanya" adı altında insanları kandırıyorlar. Hiçbiri gerçek değil. Yaptıkları ucuz şeyler için sadece Türkiyede ki diğer firmaları baz alıyorlar. Yani rezaleti baz alarak karşımıza "biz iyiyiz" demeye getiriyorlar kendilerini. E zaten Türkiyede ki internet kullanıcılarının bilgi birikimleri, çoğu konuda deneyimleri ne olduğu belli, internet konusunda da belli olduğu için böyle ucuz yöntemlerle rahatça geçinebiliyorlar. Lokasyonum kötü olduğu için açtığım konuları pek fazla kullanıcıda dikkate almadı, tıpkı abonesi olduğum internet sağlayıcısı gibi. Ama benim gibi 100 kişi daha aynı şeyleri yazsaydı ve şikayetçi olsaydı eminim o dalavereci sağlayıcılar bu kadar rahat şekilde insanları illagal ama legal gibi görünen şeyleri yapmaya kalkışmazdı. Biz sesini bir başkaları için değil, daha çok kendimiz için, bireysel olarak sesimizi duyuran bir toplum olduğumuz için susturulması kolay bir toplumuz. Birlikte haraket ettiğimiz bir şey olsaydı gerçekten bu kadar kötü olmazdı hiçbir şey, internetimiz bile. O zaman hak ettiğini herkes alırdı. Ama artık bireysel olarak uğraşan kişi az çok normal olan bir şeyi karşılığını alıyor, geri kalan çoğunluğun gölgede kalmış beyinleri sömürülmeye devam ediyor. Ve bireysel olarak kendine sununal normal internete kavuşan her kişi geneli sömüren ve hizmeti rezalet olan internet sağlayıcılarını savunuyorlar. Sonra da birbirini düşünen toplumuz diye geçiniyoruz. Valla öyle bir şey yok, nerede kendine hizmet veren birileri varsa bu daha çok önemli oluyor. Açıkcası ben de önceden bunu daha çok önemserdim, ama sonra genel olarak sorun yaşayanlar kısmına geri dönünce daha iyi anladım işin gerçek yüzünün ne olduğunu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı