Hangi kablo nereye takılmalı?

Enozit

Hectopat
Daha fazla  
Benim birkaç tanesi hakkında fikrim varda şunu merak ettim:
Özellikle bende bu siyah olan vardı ekran kartının kutusundan çıktı dönüştürücü. Şimdi yeni PSU'nun içindende aynı uca ait kablo çıktı renkli ucu var 450 watt yazıyor. Bunu direkt ekran kartına mı takayım? Dönüştürücüye gerek kalmadı mı şimdi bir de bu sağlıklı mı? Siyah olan bende zaten olan, sarı olan ise PSU'dan çıkan.

Benim birkaç tanesi hakkında fikrim varda şunu merak ettim:
Özellikle bende bu siyah olan vardı ekran kartının kutusundan çıktı dönüştürücü. Şimdi yeni PSU'nun içindende aynı uca ait kablo çıktı renkli ucu var 450 watt yazıyor. Bunu direkt ekran kartına mı takayım? Dönüştürücüye gerek kalmadı mı şimdi bir de bu sağlıklı mı? Siyah olan bende zaten olan, sarı olan ise PSU'dan çıkan.

Şuradaki işaretlediğim kısma ne takacağım? 4 uçlu bir kablo bulamadım en düşük 6 var.

Dosya Ekleri

• IMG_3613.jpeg
    IMG_3613.jpeg
    119,7 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_3612.jpeg
    IMG_3612.jpeg
    152,9 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_3614.jpeg
    IMG_3614.jpeg
    146,4 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_3615.jpeg
    IMG_3615.jpeg
    86,6 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

ATX 3.0 PSU kullanıyorsunuz direkt olarak PSU kutusundan çıkan ATX 3.0 PCI-e kablosunu RTX 4000 Serisi ekran kartlarında kullanabilirsiniz.

Şuradaki işaretlediğim kısma ne takacağım? 4 uçlu bir kablo bulamadım en düşük 6 var.

CPU&PCI soketine takacaksınız güç kaynağınızın üstünde. O taktığınız kablolardan 8'li olanlar vardır. Ekran kartına giden 8'li kablolar 6+2 şeklindedir. İşlemciye giden kabloda 4+4 şekildedir. Birleştirilip ayrılabilir yapıdadır. İşaretlediğiniz yere CPU yani 4+4 birleşik kablolarını takmanız gerekiyor.

ATX 3.0 PSU kullanıyorsunuz direkt olarak PSU kutusundan çıkan ATX 3.0 PCI-e kablosunu RTX 4000 serisi ekran kartlarında kullanabilirsiniz.

Cpu&pcı soketine takacaksınız güç kaynağınızın üstünde. O taktığınız kablolardan 8'li olanlar vardır. Ekran kartına giden 8'li kablolar 6+2 şeklindedir. İşlemciye giden kabloda 4+4 şekildedir. Birleştirilip ayrılabilir yapıdadır. İşaretlediğiniz yere CPU yani 4+4 birleşik kablolarını takmanız gerekiyor.

Siz deyince fark ettim bunlar ayrıla biliyor. O zaman 1 tanesini ayırıp 4'lü diğerini de direkt 8'li olarak 2 tane CPU kablosu takıyorum? 24pin kablosuna gelirsek onu da takmayı başardım ikinci ucu ters çevirince daha kolay takılıyormuş PSU'ya. İkisini de taktım yani 24 pin kablosu umarım yanlış değildir. Geri kalanıda zaten SATA'yı SATA'ya aradaki bitanesini de sıvı soğutucunun SATA ucuna bağlayacağım. Bu kadar sanırım.

Siz deyince fark ettim bunlar ayrıla biliyor. O zaman 1 tanesini ayırıp 4'lü diğerini de direkt 8'li olarak 2 tane CPU kablosu takıyorum?

Evet. CPU kablolarını o şekide bir tarafı bütün diğeri yarım olacak şekilde takılacak.

24pin kablosuna gelirsek onu da takmayı başardım ikinci ucu ters çevirince daha kolay takılıyormuş PSU'ya. İkisini de taktım yani 24 pin kablosu umarım yanlış değildir. Geri kalanıda zaten SATA'yı SATA'ya aradaki bitanesini de sıvı soğutucunun SATA ucuna bağlayacağım. Bu kadar sanırım.

Soketlere yerleşmiyorsa zaten doğru takılmamıştır. Soketlere yerleşiyorsa sıkıntısızdır. PSU bağlantılarında pin yerleşimleri altıken kare dizilimlerine göre yerleşiyor. Yani hatalı takma ihtimalinizde yok. Sorun yaşamazsınız.

Evet. CPU kablolarını o şekide bir tarafı bütün diğeri yarım olacak şekilde takılacak.

Soketlere yerleşmiyorsa zaten doğru takılmamıştır. Soketlere yerleşiyorsa sıkıntısızdır. PSU bağlantılarında pin yerleşimleri altıken kare dizilimlerine göre yerleşiyor. Yani hatalı takma ihtimalinizde yok. Sorun yaşamazsınız.

Oo tamamdır çok teşekkürler yani yanlış bir şey takamam. Eksik takarsamda çalışmaz PC diye tahmin ediyorum?

Oo tamamdır çok teşekkürler yani yanlış bir şey takamam. Eksik takarsamda çalışmaz PC diye tahmin ediyorum?

Evet. Eksik takarsanız çalışmaz. Fakat hepsinde de öyle değil. Anakartın üstünde işaretlediğiniz yer var ya. Soldaki 4lüyü doldurmasanız bile çalışır fakat OC profilleri yoğun yük gibi durumlarda PC kapanabilir.

Evet. Eksik takarsanız çalışmaz. Fakat hepsinde de öyle değil. Anakartın üstünde işaretlediğiniz yer var ya. Soldaki 4lüyü doldurmasanız bile çalışır fakat OC profilleri yoğun yük gibi durumlarda PC kapanabilir.

Tamamdır sol üstü hallettim. Zaten OC de yapmıyorum ben. O zaman açılışı yapıyorum eğer çalışırsa bu yorumu beğenirim. Zaten çalışmazsa geri gelirim 😂 çok teşekkürler iyi akşamlar.

Tamamdır sol üstü hallettim. Zaten OC de yapmıyorum ben. O zaman açılışı yapıyorum eğer çalışırsa bu yorumu beğenirim. Zaten çalışmazsa geri gelirim 😂 çok teşekkürler iyi akşamlar.

Sistem çalışıyor onda bir sıkıntı yok ama sıvı soğutucunun fanları dönmüyor hemen onu da düzeltirsem sanırım bitiyor işim.

Sistem çalışıyor onda bir sıkıntı yok ama sıvı soğutucunun fanları dönmüyor hemen onu da düzeltirsem sanırım bitiyor işim.

Hocam sanırım bu kablo takılı olması lazım nereye takacağım bunu? Uzun zaman önce takmıştım hiç hatırlamıyorum nerede olduğunu.

Dosya Ekleri

• IMG_3617.jpeg
    IMG_3617.jpeg
    68,1 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Hocam sanırım bu kablo takılı olması lazım nereye takacağım bunu? Uzun zaman önce takmıştım hiç hatırlamıyorum nerede olduğunu.

Fan konnektörü bu. CPU_FAN'ya da SYS_FAN soketlerinden birine takmanız gerekiyor. Anakart üzerinde bunlara ait en az 2 yer olması gerekiyor. İşlemciye ait olanı CPU_FAN soketine takmalısınız. Diğer fanları SYS_FAN soketine takmalısınız.

Fan konnektörü bu. CPU_FAN'ya da SYS_FAN soketlerinden birine takmanız gerekiyor. Anakart üzerinde bunlara ait en az 2 yer olması gerekiyor. İşlemciye ait olanı CPU_FAN soketine takmalısınız. Diğer fanları SYS_FAN soketine takmalısınız.

CPU fan kısmına pompadan kablo geliyor bunu da AiO pump a takayım mi tam tersi olmaları önemli mi?

CPU fan kısmına pompadan kablo geliyor bunu da AiO pump a takayım mi tam tersi olmaları önemli mi?

Sıvı soğutmanızın kitapçığında AIO_PUMP soketi olarak yazıyorsa o zaman AIO_PUMP soketine takın. Sıvı soğutmaların bazıları AIO_PUMP bilgisini algılamayabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı